Suche powietrze w klimatyzowanych biurach, intensywne ogrzewanie domu, a na zewnątrz mróz – taka mieszanka bywa zabójcza dla naszych dróg oddechowych. Stąd też krótka droga do infekcji, które są częste zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jest jednak sposób, by zadbać o zdrowie całej rodziny dzięki jednemu urządzeniu – nawilżaczowi powietrza.
Marzyłeś o projekcie domu z kominkiem, a jednak zamiast rozkoszować się ciepłem oraz blaskiem ognia, odczuwasz spadek energii, często kaszlesz lub przeziębiasz się? Przyczyna nie leży w instalacji kominka lub w systemie klimatyzacji, a w powietrzu, które w czasie sezonu grzewczego staje się szczególnie suche.
Nie masz ochoty kłaść mokrych ręczników na kaloryfery lub przenosić prania z kotłowni do salonu, żeby w ten sposób nawilżyć powietrze? Wygodniejszym i bardziej skutecznym sposobem jest zakup nawilżacza. Sprawdź, jak dobrać jego parametry do wnętrz w swoim domu.
Jak działa nawilżacz powietrza?
W przeciwieństwie do tradycyjnych modeli nawilżaczy, czyli ceramicznych pojemników, w które wlewa się wodę, przeznaczonych do wieszania na kaloryfery, nowoczesne nawilżacze podłącza się do prądu. Posiadają one również pojemniki na wodę, jednak większych rozmiarów i pozwalają monitorować oraz utrzymywać poziom wilgotności w pomieszczeniu dzięki wbudowanym higrostatowi.
Ultradźwiękowy, mechaniczny czy parowy – rodzaje nawilżaczy powietrza
Jeśli ktoś z Twoich bliskich często ma dolegliwości układu oddechowego, warto wybrać nawilżacz parowy, który pozwala na wykonywanie inhalacji i nawilża pomieszczenia o powierzchni 50-60 m2. Takie urządzenie ma jednak pewną wadę, a mianowicie wydobywana z niego para ogrzewa powietrze, co powoduje, że latem może podnosić temperaturę w domu. Jeżeli chcesz, by powietrze było nawilżane przez wodę, która uwalniana jest w postaci chłodnej mgiełki, wybierz nawilżacz ultradźwiękowy lub ewaporacyjny (mechaniczny). Ten pierwszy rozbija wodę na cząsteczki pary przy pomocy ultradźwięków. Powstała mgiełka jest delikatna i może w zależności od modelu być zimna lub ciepła.
Najbardziej zaawansowane są nawilżacze ewaporacyjne o zbliżonej powierzchni nawilżania do parowych i ultradźwiękowych. Wentylator, który znajduje się w urządzeniu zapewnia równomierną emisję mgiełki w pomieszczeniu oraz oczyszcza powietrze z kurzu, jak również pyłków, dlatego polecany jest do stosowania przez alergików.
Niektóre modele nawilżaczy, najczęściej ultradźwiękowych i ewaporacyjnych, posiadają także dodatkowe funkcje jak np. jonizacja, która zapobiega elektryzowaniu się włosów i ubrań oraz eliminuje szkodliwe jony dodatnie, które wytwarzają urządzenia elektroniczne (telewizor, komputer). Nawilżacze z jonizacją ograniczają również skłonność do infekcji oraz wzmacniają organizm.
Jak wybrać nawilżacz do domu?
Najważniejsze to zwrócić uwagę na powierzchnię nawilżania. Jeśli masz duży salon, efektywny będzie nawilżacz co najmniej o parametrach 40-50 m2. W ofercie producentów są też modele, które pozwalają nawilżyć wnętrza 100 lub nawet 300 m2.
Wydajność parowania (określana w mililitrach na godzinę lub litrach na dobę) informuje o tym, ile pary wydziela urządzenie. Wartość ta zależy od rozmiarów danego modelu i powierzchni nawilżania. Przyjmuje się, że pokój o powierzchni 40 m² nawilży urządzenie o wydajności 5 lub 6 l na dobę. Jeśli chcesz postawić nawilżacz w pokoju dziecka lub w sypialni, sprawdź, jaki ma poziom głośności. Im mniej decybeli, tym lepiej i zdrowiej.
Zastanawiasz się, czy nawilżacz zużywa dużo energii elektrycznej? W porównaniu do innych urządzeń mniej energii zużywają nawilżacze emitujące chłodną mgiełkę. Wybierając nawilżacz, warto zdecydować się na taki, który pozwala na regulację ilości wytwarzanej pary i np. po nawilżeniu pomieszczenia automatycznie się wyłącza, co pozwala ograniczyć wydatki na prąd.
Zobacz też, jak dbać o czyste powietrze w domu.