Nowoczesny design, kamień na elewacji i płaski dach czy drewniany dach i dwuspadowy dach o ostrym kącie? Obecnie w trendach można zauważyć dwie zupełnie odmienne tendencje – projekty domów w stylu modern i w estetyce tradycyjnej. Popularne są także ekologiczne rozwiązania, które wpłyną na środowisko i… naszą kieszeń. Poznaj najnowsze projekty pracowni Dobre Domy i zobacz, co nowego w architekturze.
Nowoczesne stodoły i skromne, wręcz ascetyczne budynki to najważniejsze kierunki, w których rozwija się współcześnie architektura. Zestawienie elementów modern i tradycyjnych – w różnych proporcjach – sprawia, że te uniwersalne estetyki mogą za każdym razem wyglądać inaczej. Sprawdź najnowsze propozycje pracowni Dobre Domy.
Przeczytaj również: 5 rzeczy, które musisz załatwić przed budową domu.
W stylu modernistycznym – proste domy z płaskim dachem
Projektanci domów stawiają w tym roku na proste, geometryczne bryły wpisujące się w popularny także we wnętrzach styl modern. Nowoczesne projekty domów proponują kompaktową, zwartą strukturę bryły i minimalizację niepotrzebnych zdobień.
Funkcję estetyczną pełnią za to materiały wykończeniowe – elewacje wykonane są z ciekawych surowców, takich jak kamień. Podobne materiały znajdziesz np. w projekcie Lina, gdzie prosta bryła została urozmaicona kamienną okładziną.
Poza modernistycznym designem zwraca się także uwagę na funkcjonalność przestrzeni – wybierane są raczej większe pomieszczenia z przemyślanym rozkładem na strefę dzienną i nocną. Tę ostatnią wyznacza się najczęściej na wyższej kondygnacji.
Domy energooszczędne – ekologia i funkcjonalność ponad wszystko
Nowoczesne projekty domów wykorzystują także technologie mające za zadanie ułatwić domownikom funkcjonowanie. Ważnym celem jest także trwałość i ekonomiczność zaproponowanych rozwiązań oraz ich wpływ na środowisko.
Domy energooszczędne to również budynki o prostej bryle, w której projektanci minimalizują liczbę załamań i ścian – tak, by tracić jak najmniej ciepła. Pracownie projektowe decydują się także na uproszczenie struktury dachu (tradycyjne dwu- i czterospadowe). Przykładem takiego projektu jest propozycja Fabia V.
Dodatkowo w projektach domów energooszczędnych wykorzystuje się przeszklenia od strony południowej, a pomieszczenia gospodarcze lokalizuje w północnej strefie. W domach energooszczędnych i domach pasywnych wykorzystuje się też ekologiczne ogrzewanie, np. pompy ciepła czy kotły kondensacyjne.
Sprawdź też: Ekologiczny dom – jak go prowadzić?
Jak w góralskiej chacie, czyli projekt domu w stylu zakopiańskim
Jak wynika z badań GUS (porównanie danych z 2002 i 2016 r.), obecnie można zaobserwować trend przemieszczania się ludności z dużych miast na wieś. Mieszkańcy metropolii są prawdopodobnie zmęczeni zgiełkiem i hałasem większych miejscowości i szukają odpoczynku na łonie natury.
Budujący dom na wsi często marzą o tradycyjnym projekcie budynku, który będzie przywodził na myśl dawne chaty. Wykorzystanie drewna jako materiału elewacyjnego, ostry, dwuspadowy dach, konstrukcja wieńcowa i podmurówki z kamienia stanowią wyznaczniki stylu podhalańskiego.
Jeśli chcesz połączyć tradycyjną estetykę góralską z nowoczesnym podejściem do budownictwa, zdecyduj się na uproszczoną bryłę domu bez dodatkowych lukarn i zdobień. Podobne rozwiązania zostały wprowadzone w np. w projekcie domu Marion.
Wiesz już, jaki projekt domu wybrać? Sprawdź teraz, jakie zmiany możesz wprowadzić na etapie budowy!