Zakup działki budowlanej przypomina poruszanie się po polu minowym – jedno niedopatrzenie i zamiast miejsca na realizację wymarzonego domu otrzymujemy teren pełen finansowych lub prawnych bomb. Czym dokładnie jest wada ukryta? Jak ustrzec się przed kupnem działki budowlanej z wadą ukrytą i co robić w sytuacji, w której już doszło do zakupu? Sprawdź nasz tekst i poznaj odpowiedzi na te pytania.
Wada ukryta działki budowlanej to wada fizyczna lub prawna, o której istnieniu osoba sprzedająca nie poinformowała przyszłego nabywcy na żadnym z etapów zawierania umowy, tym samym naruszając Kodeks Cywilny. W sytuacji, w której nabywca dowiaduje się o wadzie ukrytej już po zakupie działki budowlanej, ma do dyspozycji 3 drogi działania. Może:
- ubiegać się o obniżenie ceny działki;
- odstąpić od umowy i ubiegać się o zwrot pieniędzy;
- żądać od sprzedającego usunięcia wad lub zwrócenia kosztów poniesionych z powodu istnienia wady.
Aby uniknąć komplikacji związanych z wadą ukrytą działki budowlanej, przed zawarciem umowy warto:
- zasięgnąć informacji dotyczących działki w urzędzie gminy lub miasta oraz u geologa, który przeprowadzi szczegółowe badania terenu;
- sprawdzić zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;
- poprosić obecnego właściciela, aby przedstawił u notariusza aktualny wypis z księgi wieczystej.
Warto przy tym pamiętać, że kupujący ma prawo dokładnie zbadać działkę budowlaną przed zakupem, natomiast nie jest do tego zobowiązany (musi za to zbadać stan prawny nieruchomości w księdze wieczystej). Dodatkowo ubieganiu się o rękojmię za wadę ukrytą nie podlegają działki budowlane zakupione poprzez licytację w trybie sądowym lub w postępowaniu upadłościowym.
Poznaj także 5 rzeczy, które musisz sprawdzić przed kupnem działki.
Wada ukryta – utrudnienia natury prawnej
Najczęstsze wady ukryte działki budowlanej związane są z zagadnieniami prawnymi.
- Działka budowlana stanowi własność osoby trzeciej – może to być zarówno wynikiem niedopatrzenia sprzedającego, jak i zwykłego fałszerstwa (osoba sprzedająca z premedytacją podaje się za właściciela nieruchomości, podczas gdy rzeczywisty właściciel nie ma o niczym pojęcia);
- Działka budowlana jest obciążona prawem osoby trzeciej – za wadę ukrytą w tej sytuacji uznaje się brak wpisu w księdze wieczystej dotyczącego praw do użytkowania czy dzierżawy działki przez osoby trzecie.
Uwaga: na ubieganie się o rękojmię z tytułu wady ukrytej o naturze prawnej masz 5 lat od daty zakupu działki.
Projekty domów jednorodzinnych – wybierz dom swoich marzeń!
Wada ukryta – utrudnienie fizyczne
Wady ukryte dotyczące położenia działki budowlanej lub jej ukształtowania są znacznie łatwiejsze do zauważenia niż usterki prawne, ale jest ich znacznie więcej.
- Działka budowlana jest pozbawiona dostępu do mediów – dostęp do wody i prądu stanowi konieczny warunek dopuszczenia do rozpoczęcia budowy przez inspektora nadzoru budowlanego;
- Na zakupionej działce nie jest możliwe wybudowanie domu – znane są przypadki, w których sprzedawca zataił przed kupującym, że na terenie działki znajduje się stanowisko archeologiczne, a zatem nie można jej wykorzystać do celów budowlanych;
- Na zakupionej działce nie jest możliwe wybudowanie takiego domu, jaki chce wybudować kupujący – sprzedawca jest zobowiązany poinformować kupującego o tym, czy działka budowlana umożliwia realizację projektu domu o podanych przez kupującego parametrach technicznych.
Warto pamiętać, że na ubieganie się o rękojmię z tytułu wady ukrytej fizycznej masz rok od momentu zakupienia działki.
Pracownia Projektowa Dobre Domy – znajdź w niej projekt nowoczesnego domu, który w pełni wykorzysta potencjał Twojej działki.