Problem z otwieraniem lub zamykaniem okna uchylnego (czyli otwieranego przez uchylenie górnej części) to sygnał, że jeden z elementów okna mógł ulec awarii. Które części okna psują się najczęściej i jak zapobiegać usterkom?
Przyczyną awarii okna uchylnego może być niewłaściwa konserwacja, nieprawidłowe użytkowanie lub wadliwy montaż. Do uszkodzenia dochodzi często również na skutek długoletniej intensywnej eksploatacji. Na szczęście wiele drobnych usterek można usunąć we własnym zakresie.
Brak regulacji okuć
W wyniku codziennego użytkowania mechanizmy wyrabiają się i tracą płynność ruchu. Skrzydło okienne nieco opada, co może utrudniać otwieranie go. Co pewien czas należy więc:
- sprawdzić stopień docisku ramy do ościeżnicy (zbyt mały docisk sprawia, że okna nie są szczelne);
- w razie potrzeby skorygować wysokość skrzydła poprzez dokręcenie śruby regulacyjnej (znajdującej się pod osłoną zawiasu).
Przy okazji kontroli ramy warto również zwrócić uwagę na stan uszczelek. Jeśli są zniszczone – termoizolacja zostaje zaburzona.
Awarie rozwórki
Rozwórka zabezpiecza skrzydło okienne przed całkowitym opuszczeniem się. Jeśli element ten zatrze się lub uszkodzi, zamknięcie okna może okazać się niemożliwe. Aby rozwiązać ten problem, zwykle wystarczy docisnąć róg skrzydła do ościeżnicy podczas przekręcania klamki.
Zepsuta klamka
Częstą usterką w obrębie klamki jest uszkodzenie zasuwnika (przekładni klamki). Oznaką tego jest cięższa niż zazwyczaj praca mechanizmu. W przypadku usterki zasuwnika konieczna będzie wymiana tego elementu.
Źle działające prowadnice
Płynną pracę skrzydła okiennego niekiedy blokują również nieprawidłowo działające prowadnice. Ich naprawa wymaga wyjęcia skrzydła z zawiasów, dlatego też to zadanie lepiej zlecić ekspertom.
Pamiętaj! Dwa razy w roku warto pokryć ruchome części okuć okiennych gęstym smarem. Dzięki temu okno będzie działać płynniej, zwiększy się również jego odporność na uszkodzenia i korozję.
Zobacz również: Jak wybrać okna do domu?