Na czym polega termomodernizacja budynku?

Na czym polega termomodernizacja budynku?


Niektóre osoby planujące po raz pierwszy budowę własnego domu obawiają się wysokich kosztów nie tylko prac budowlanych, lecz także późniejszej eksploatacji, w tym konieczności częstego i intensywnego ogrzewania w sezonie jesienno-zimowym. Jednak prawidłowo ocieplony i zabezpieczony przed stratą ciepła dom pozwala zaoszczędzić bardzo dużo energii, co z kolei przekłada się na niższe rachunki. Zobacz, jak poprawnie wykonać termomodernizację budynku, o którą możesz zadbać już podczas budowy domu.

Wysokie koszty ogrzewania domu są związane przede wszystkim z nieszczelnymi elementami budynku – elewacją, dachem, stolarką okienną i drzwiową, a także instalacją ciepłowniczą. Aby je zmniejszyć lub nie dopuścić do ich powstania już na etapie budowy domu, warto przeprowadzić termomodernizację budynku.

Kto powinien zainwestować w termomodernizację budynku?

Termomodernizacja stanowi idealne rozwiązanie dla każdego, kto posiada lub zamierza mieć własny dom. Tematem powinny więc zainteresować się osoby, które:

Pierwszy etap termomodernizacji – ocieplenie ścian zewnętrznych, dachu, podłogi i piwnicy

Nieocieplone ściany budynku, dach i inne elementy mające kontakt z otoczeniem oddają bardzo dużo ciepła, a jednocześnie wolno się nagrzewają. Warto więc wyłożyć je dodatkowym materiałem, np. odporną na wodę i wilgoć wełną mineralną lub płytami z okładziną PIR o jednym z najniższych współczynników przenikania ciepła na rynku.

Zobacz, jak i czym należy ocieplić poddasze.

W trakcie izolacji piwnicy należy zwrócić uwagę na zabezpieczenie zarówno ścian, jak i stropu. Jeśli tego nie dopilnujesz, wilgoć z gruntu będzie łatwo przedostawała się do wnętrza budynku, zmniejszając jednocześnie jego temperaturę. Podczas szukania odpowiednich materiałów zwróć uwagę, aby dzięki nim izolacja termiczna ścian nie wzrosła powyżej maksymalnej wartości warunków zabudowy, czyli:

Drugi  etap termomodernizacji – uszczelnienie lub wymiana okien i drzwi

Ciepło może uciekać z domu nawet przez ściany obłożone wełną mineralną lub płytkami PIR, czego przyczyną są najczęściej nieszczelne okna lub drzwi. W niektórych przypadkach mogą to być straty sięgające nawet 40%! Jeśli jest to tylko kwestia wyczyszczenia uszczelek lub użycia dodatkowej warstwy pianki, ten etap modernizacji możesz przeprowadzić bardzo szybko i przy wykorzystaniu niewielkich środków finansowych. Jeśli jednak masz zniszczone okna i drzwi (np. zardzewiałe, zbutwiałe ramy lub pęknięte szyby), konieczna okaże się wymiana na nowe.

Osoby poszukujące nowych okien i drzwi, czyli te, które wymieniają starą stolarkę, oraz te, które właśnie budują dom, powinny zainteresować się zwłaszcza:

Zobacz, jak wybrać drzwi wejściowe do domu.

Trzeci etap termomodernizacji – modernizacja instalacji grzewczej i wentylacji

Jeśli zrealizowałeś dwa poprzednie etapy, a mimo to nadal w Twoim domu występują bardzo duże straty ciepła, możliwe, że musisz zająć się modernizacją instalacji i wentylacji.

Zależy przede wszystkim od rodzaju używanego ogrzewania. Jeśli masz zamontowane grzejniki, sprawdź, czy są odpowietrzone i czy dobrze działają zarówno na niskiej, jak i wysokiej mocy. Upewnij się również, czy grzeją we wszystkich pomieszczeniach w taki sam sposób. Skontroluj także główne źródło ciepła, czyli kocioł. Być może wymaga on oczyszczenia, naprawy lub całkowitej wymiany.

Zobacz, jak ogrzewać dom.

Bez względu na to, jak ogrzewasz swój dom, prace modernizacyjne instalacji powinny być poprzedzone oceną jej stanu technicznego. Tylko tak uda Ci się ustalić, gdzie dokładnie tkwi problem, dzięki czemu będziesz mógł go zniwelować bez konieczności wymiany całej instalacji.

Jeśli korzystasz jedynie z wentylacji grawitacyjnej, upewnij się, że nawiewniki okienne lub ścienne są w prawidłowym stanie. Nie mogą być one brudne ani tym bardziej zniszczone – przez duże dziury wdzierają się masy zimnego powietrza. Osoby, które mają zamontowaną wentylację mechaniczną, powinny sprawdzić stan wentylatorów. Dobry pomysł stanowi również zakup rekuperatora. Do jego zadań należy bowiem odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z domu.

Zobacz, jak wybrać dobry rekuperator.

Ocieplenie elementów zewnętrznych budynku, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, a także modernizacja wentylacji – te trzy etapy pozwolą Ci skutecznie przeprowadzić termomodernizację budynku. Choć całe przedsięwzięcie jest dosyć czasochłonne i wymaga niemałych nakładów finansowych, nie musisz robić wszystkiego od razu. Pamiętaj jednak, że inwestycja w termomodernizację zwróci Ci się później w trakcie eksploatacji budynku.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje