Budowa domu poza miastem to marzenie wielu osób. Bliskość natury, spokój, możliwość posiadania własnego ogrodu, świeże powietrze, mniejsza ilość smogu i zanieczyszczeń – to wszystko sprawia, że działki w spokojnych okolicach cieszą się coraz większą popularnością.
Aby budowa domu jednorodzinnego za miastem mogła zostać zrealizowana i spełniło się marzenie o sielskim życiu z dala od gwaru miasta, warto odpowiednio się do tego przygotować. Istotne są kwestie prawne związane z działką, na której powstanie wymarzony dom, oraz uwarunkowania terenu. Równie ważne jest też to, czy sielskiej atmosfery nie przysłonią trudności z dojazdem do pracy. Ewentualne trudności można jednak wcześniej przewidzieć i znaleźć odpowiednie rozwiązania.
Dom za miastem – na co koniecznie zwrócić uwagę?
Wydaje się, że budowa domu za miastem jest prostsza niż realizacja inwestycji w mieście. Również w tym przypadku warto mieć na uwadze kilka kluczowych kwestii, których wyjaśnienie i sprawdzenie pozwoli uniknąć problemów na dalszych etapach prac. Budowa domu zaczyna się od wyboru działki, dlatego warto dokładnie sprawdzić, gdzie spędzimy sporą część swojej codzienności. Oto kwestie, na które należy zwrócić szczególną uwagę:
- Stan prawny działki – przed zakupem należy sprawdzić dokładnie księgę wieczystą, dzięki której dowiesz się, czy wybrany teren ma status działki budowlanej – tylko wtedy możesz postawić na niej dom. Księga wieczysta to również źródło informacji o właścicielu działki.
- Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego – jeśli dziś wybraną działkę otacza pusty teren, możesz się spodziewać, że za 5 czy 10 lat to się zmieni. Warto zatem sprawdzić MPZP i dowiedzieć się, czy w przyszłości w pobliżu domu powstanie centrum handlowe, będzie przebiegać droga lub planowane są inne inwestycje. MPZP określa również, jaki rodzaj zabudowy i kształt dachu jest dopuszczalny na konkretnym terenie. Dodatkowo między innymi od MPZP zależy, ile kosztuje budowa domu. Projekt domu powinieneś wybrać zgodnie z zapisami z planu, dzięki czemu unikniesz konieczności dużej modyfikacji projektu i – co za tym idzie – większych kosztów budowy.
- Rodzaj gruntu – to szczególnie ważne przy planowaniu przydomowej oczyszczalni ścieków lub podpiwniczenia. Od tego, czy gleba jest sucha, czy mokra, zależy wybór fundamentów. W ewidencji gruntów i budynków sprawdź, jaka jest klasa gleby na Twojej działce. Jeśli podejrzewasz, że teren może być podmokły, masz do wyboru:
- zlecenie badania gruntu przez geologa,
- obejrzenie w urzędzie gminy map hydro- lub geologicznych.
- Wycinka drzew – jeśli zdecydujesz się na zakup działki, na której są drzewa nieowocowe, chęć ich usunięcia należy zgłosić do urzędu gminy. Po inwentaryzacji zieleni przez odpowiednie osoby i wydaniu zgody na wycinkę masz prawo pozbyć się drzew, które uniemożliwiają budowę. Samodzielnie, bez żadnych pozwoleń, możesz wycinać wyłącznie drzewa owocowe oraz takie, których wiek nie przekracza 10 lat.
- Uzbrojenie działki budowlanej – powinieneś też zweryfikować, czy w okolicach działki znajdują się sieci: gazowa, elektroenergetyczna, kanalizacyjna i wodociągowa oraz sprawdzić koszt przyłączenia do każdej z nich. Brak możliwości podłączenia do kanalizacji oznacza konieczność wybudowania przydomowej oczyszczalni lub szamba. Natomiast brak sieci gazowej jest równoznaczny z koniecznością zasilania domu ze zbiornika gazu płynnego (może się to okazać problemem, jeśli zdecydujesz się na gazowe ogrzewanie domu zimą).
Dojazd do działki i plany na przyszłość
Pomijając kwestie techniczne, związane z działką i wyborem samego projektu, warto przemyśleć również kwestię dojazdu do domu. Codzienna droga do pracy nie powinna zabierać Ci zbyt dużo czasu i być uciążliwa, ponieważ czar mieszkania pod miastem może szybko prysnąć.
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o lokalizacji swojego domu, sprawdź więc, jak daleko od głównej drogi będzie się on znajdował, czy poza dojazdem autem możesz liczyć na komunikację publiczną, czy przystanek komunikacji publicznej jest blisko domu i czy w przyszłości planowana jest rozbudowa siatki komunikacyjnej w tym obszarze (do sprawdzenia w urzędzie gminy). Chociaż w trakcie budowy brak utwardzonej powierzchni może nie być problemem, im dłużej będziesz korzystać z takiej drogi, tym bardziej odczujesz utrudnienia.
Budowa domu za miastem – jaki projekt możesz wybrać?
Wybór projektu domu zlokalizowanego za miastem to nieco ułatwione zadanie. W tym przypadku zazwyczaj masz do dyspozycji większą działkę, a spora jej część zostaje przeznaczona na ogród. Przestronna działka daje możliwość wyboru projektu rozłożystego domu parterowego, co bywa trudne do realizacji w mieście.
Jeśli nie ogranicza Cię przestrzeń i działka za domem jest duża, możesz zdecydować się na projekt, który uwzględnia stworzenie wygodnego tarasu. W tym przypadku sprawdzą się obszerne przeszklenia, które pozwolą przez cały rok podziwiać ogród z salonu zlokalizowanego na parterze.
W pracowni architektonicznej Dobre Domy znajdziesz wiele propozycje projektów do zabudowy za miastem, wśród których na pewno znajdziesz swój wymarzony dom. Zwróć szczególną uwagę na projekty Antares, Afrodyta i Oceania. Wszystko, co warto wiedzieć, zanim rozpoczniesz budowę domu, znajdziesz zaś TUTAJ.