Wybór komina wiąże się z wyborem systemu grzewczego. Oznacza to, że musi zostać zaprojektowany w taki sposób, aby kocioł i rodzaj paliwa były kompatybilne z rodzajem komina. Jaki komin wybrać do domu jednorodzinnego i na co zwrócić uwagę podczas jego eksploatacji w sezonie grzewczym?
To, jaki komin zostanie uwzględniony w projekcie domu ustalają projektant wspólnie z inwestorem. Decyzję o rodzaju komina i systemie grzewczym należy podjąć na etapie planowania budowy nieruchomości. Dokonując wyboru, powinniśmy uwzględnić walory estetyczne, kwestie architektoniczne, wprowadzenie do projektu kominka etc. Jeśli inwestor nie jest pewny decyzji, powinien zasięgnąć porady profesjonalnej firmy specjalizującej się w technice kominowej lub skontaktować się z kominiarzem.
Pamiętaj! Inwestor powinien sprawdzić, czy producent posiada dokumenty (deklaracja zgodności) zezwalające na wprowadzenie oferowanego wyrobu do obrotu. Wspomniany dokument stanowi zapewnienie, że mamy do czynienia z produktem zgodnym z normą zharmonizowaną.
Komin – zadania i rodzaje
Kominy odprowadzają produkty spalania z kominków, pieców, kotłów, podgrzewaczy wody na gaz oraz są elementem systemu usuwającego z wnętrza domu zanieczyszczone powietrze (tzw. system wentylacji grawitacyjnej). Większość domów jednorodzinnych z kotłem lub kominkiem posiada komin, chociaż nie zawsze jest to konieczne (wentylacja mechaniczna).
Sprawdź tutaj, jak prawidłowo zbudować komin.
Komin buduje się wraz ze ścianami budynku, jeśli jest związany z ich konstrukcją. W przypadku kominów wolnostojących – może być on zbudowany niezależnie, ale zawsze z myślą o rodzaju kotła i paliwa.
Jakie przewody kominowe stosuje się do określonych produktów spalania? Inne właciwości substancji odprowadzanych to inne wymagania techniczne komina.
- Przewody spalinowe – odprowadzanie produktów spalania paliw gazowych, ciekłych i oleju opałowego;
Uwaga: W tym przypadku w wyniku wykraplania się pary wodnej ze spalin i późniejszego łączenia się jej ze związkami chemicznymi powstają kwasy. Przewody spalinowe powinny być zatem szczególnie odporne na kwasy.
- Przewody dymowe – odprowadzanie dymu (z gazem i cząstkami stałymi), produktów spalania paliw stałych;
Uwaga: Odporność na działanie kwasów nie musi być duża, jednak wysoka temperatura dymu wpływa na rozgrzanie przewodu. W konsekwencji przewody dymowe muszą być odporne na wysoką temperaturę.
- Przewody wentylacyjne – odprowadzanie powietrza o temperaturze zbliżonej do pokojowej;
Uwaga: Powinny być stworzone z niepalnego i szczelnego materiału. Powietrze nie może się ochładzać, a temperatura pokojowa musi być utrzymana (para wodna nie powinna się wykraplać). Przewody wentylacyjne poprowadzone poza obszarem mieszkalnym (pomieszczeniami) muszą być zabezpieczone cegłą, pustakami lub ocieplone.
Z jakiego materiału komin najlepiej wybrać?
Kominy murowane (ze stalowym wkładem):
- najczęściej spotykane kominy, aktualnie nieco mniej popularne;
- doskonale działają z kotłami na węgiel, koks, otwartymi kominkami, kuchniami kaflowymi, piecami;
- w przypadku komina murowanego ze stalowym wkładem najpierw wznoszona jest obudowa z pustaków lub cegieł, następnie od góry wsuwa się wkład;
- efektem spalania jest wytwarzanie dużej ilości dymu o wysokiej temperaturze;
- dostatecznie szybko powodują rozgrzanie komina o sporej akumulacyjności cieplnej;
- kominami ze stalowym wkładem odprowadza się spaliny z kotłów olejowych oraz gazowych, również kondensacyjnych (w przypadku kominków i kotłów na paliwa należy zastosować żaroodporną stal z grubszej blachy).
Kominy ceramiczne:
- powstają przez połączenie elementu wkładu wewnętrznego np. kitem lub zaprawą, następnym krokiem jest izolacja w przypadku komina zewnętrznego i obudowanie keramzytobetonowymi bloczkami;
- przeznaczone do nowocześniejszych systemów grzewczych;
- produkowane jako wewnętrzny wkład do obudowy z cegieł lub bloczków;
- mogą być wznoszone na zewnątrz domu i w jego wnętrzu.
System ceramiczny z prefabrykatów:
- system kominowy może być samodzielną konstrukcją, a co za tym idzie – możliwa jest budowa komina wolnostojącego;
- składa się z wkładu z ceramiki szamotowej lub wkładu z kamionki kwasoodpornej obudowanego lekkim betonem (w kominach zewnętrznych dodaje się odpowiednią izolację);
- kominy ceramiczne odprowadzają dym i spaliny (dostępne są również kominy z kanałami wentylacyjnimi lub systemy z przewodem powietrzno-spalinowym przeznaczonym do kotłów turbo z zamkniętą komorą spalania).
Odbiór i konserwacja komina?
Komin nie może być używany bez odbioru kominarskiego. Specjalista sprawdza, czy budowa komina została wykonana zgodnie z planem. Weryfikowane są:
- zgodność budowy z projektem;
- drożność przewodów;
- wloty;
- wyloty;
- ciąg kominowy;
- stan techniczny komina;
- zgodność materiałów z dokumentacją techniczną.
Po odbiorze technicznym kominiarz powinien pojawiać się w naszym domu regularnie. Wszystkie przewody kominowe fachowiec musi sprawdzać co najmniej raz na 12 miesięcy. Przewody dymowe i spalinowe, do których podłączono urządzenia grzewcze, muszą być również oczyszczane. Dwa razy w roku należy czyścić przewody spalinowe, cztery razy – przewody dymowe.
Wybierz projekt pracowni Dobre Domy, skonsultuj się ze specjalistą i wprowadź swoje rozwiązania.