Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, w którym duże znaczenie odgrywa czas rozpoczęcia i trwania prac. Jeśli zastanawiasz się, ile trwa budowa domu, kiedy ją zacząć i jak zaplanować prace, poznaj kilka czynników, które decydują o pomyślnym przebiegu całego procesu. Dzięki temu unikniesz dodatkowych kosztów i poważnych błędów wykonawczych.
To, ile trwa budowa domu, zasadniczo zależy od stosowanej technologii i budżetu. Jeśli zrealizowałeś wymogi formalno-prawne i masz zgodę na wejście na działkę, pozostaje Ci tylko jeszcze ustalić datę rozpoczęcia budowy, stworzyć harmonogram budowy domu i zarezerwować terminy u wykonawców. W tym ostatnim przypadku im wcześniej to zrobisz, tym lepiej.
Kiedy zacząć budowę domu?
Prace budowlane najlepiej zaczynać wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia. Nie ma już wtedy ryzyka przymrozków, a dzień jest znacznie dłuższy. Ogromną zaletą budowy domu wiosną jest perspektywa, że w tym samym roku możesz zamknąć stan surowy: wykonać roboty ziemne, wylać fundamenty, wznieść ściany oraz zadaszenie.
Ważne jednak, aby zbytnio nie spieszyć się z budową. Brak przerw technologicznych może w przyszłości spowodować szereg problemów konstrukcyjnych, wynikających z technologii wiązania betonu, zaprawy czy tynków. Dlatego pamiętaj o tym, aby pozwolić przeschnąć m.in. ławie fundamentowej, betonowanym stropom czy ścianom.
Zastanawiasz się, jak szybko postawić nowy dom? Zobacz projekty małych domów jednorodzinnych i wybierz niewielki dom, który wybudujesz taniej i w krótkim czasie.
Jak zacząć budowę domu? Harmonogram budowy domu
Aby budowa domu przebiegała sprawnie, warto podjąć współpracę z jedną ekipą, która świadczy kompleksowe usługi. Poza ustaleniem daty rozpoczęcia i zakończenia budowy, bardzo istotne dla przebiegu prac jest stworzenie harmonogramu. Dzięki niemu dowiesz się, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Taki plan rozpisany na poszczególne dni pozwoli Ci:
- sporządzić kosztorys wykonawcy,
- wyznaczyć wizyty inspektora nadzoru,
- ustalić terminy zamówień materiałów budowlanych z odpowiednim wyprzedzeniem, w ustalonej kolejności i ilości (jak w przypadku stolarki okiennej i drzwiowej, na której dostawę przed montażem czeka się około miesiąca),
- wskazać datę odbioru budynku.
Pogoda nie zawsze będzie sprzyjać pracom – ich realizacja może się niespodziewanie wydłużyć. Dlatego to, ile trwa budowa domu, zależy od dobrej organizacji i realizacji prac z ustalonym harmonogramem. To uchroni Cię przed zbędnymi przestojami i wynikającymi z tego dodatkowymi kosztami.
Zobacz również: 5 rzeczy, które musisz załatwić przed budową domu
Ile trwa budowa domu?
Jeśli przyjmiemy, że wszystko będzie przebiegać zgodnie z terminami i założonym harmonogramem, budowa domu do stanu surowego zamkniętego może być zrealizowana nawet w pół roku. Po wyborze i zakupie działki najważniejszą rzeczą, od której zaczyna się prace, jest wyrównanie terenu, co z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu może wymagać kilku dni. Jeśli prace będziesz wykonywać bez użycia maszyn, zajmie Ci to nawet kilka tygodni.
Ile czasu trwają pozostałe etapy budowy aż do stanu surowego zamkniętego?
- Wytyczenie przez geodetę położenia domu – 1 dzień.
- Wykonanie fundamentów – około 2 tygodni.
- Stawianie ścian nośnych zewnętrznych i wewnętrznych – do 2 tygodni.
- Wykonanie stropów – około 6 tygodni.
- Betonowanie schodów żelbetowych – 5 dni.
- Montaż więźby dachowej – około 2 tygodni.
- Ułożenie pokrycia – 1 tydzień.
- Montaż stolarki okiennej i drzwiowej (wejściowej, balkonowej) oraz bramy garażowej – do 2 tygodni.
- Wzniesienie ścian działowych wewnętrznych – 1–2 tygodni.
Warto tak zaplanować budowę domu, aby zakończyć prace przed zimą.
Sprawdź, co zależy od momentu rozpoczęcia prac budowlanych
- Zakup materiałów budowlanych
Poza sezonem często można nabyć materiały budowlane w promocyjnych cenach – z tego powodu warto zacząć budowę domu jesienią. Trzeba jednak liczyć się z perspektywą zimy i niskich temperatur uniemożliwiających prace budowlane.
Jeśli zdecydujesz się na kupno materiałów jesienią, ale planujesz ruszyć z pracami budowlanymi dopiero na wiosnę, odpowiednio zabezpiecz produkty na czas zimy. Możesz także ustalić z dostawcą ich późniejszy odbiór.
- Temperatura powietrza
Minimalna temperatura, przy której można przeprowadzać prace budowlane, nie powinna być niższa niż 5°C w ciągu całej doby. Poniżej tej wartości niszczy się struktura betonu –zamarzająca woda pogarsza jego trwałość, zwiększa nasiąkliwość i obniża szczelność zaprawy.
Niskie temperatury uniemożliwiają też wykonanie prac hydroizolacyjnych z zastosowaniem emulsji lub mas bitumicznych.
- Warunki gruntowe
Nawet jeśli w marcu panuje idealna temperatura, rozpoczęcie prac budowlanych może okazać się niemożliwe ze względu na stan gruntu i warunki wodne. Po wiosennych roztopach sprzęt ciężki może bowiem ugrzęznąć w błocie na terenie budowy.
Warunki gruntowe są szczególnie istotne w przypadku, gdy teren odznacza się wysokim poziomem wód gruntowych. Mogą one spowodować trudności przy wykonywaniu wykopów pod fundamenty.
- Opady atmosferyczne
Zmorą każdej budowy są opady atmosferyczne. Dotyczy to zarówno intensywnych deszczów, jak i niespodziewanych opadów śniegu, które przecież zdarzają się i wiosną, i jesienią. Opady atmosferyczne przede wszystkim niszczą świeżo wylaną powierzchnię betonu, zwiększają jego nasiąkliwość i powodują spadek odporności na mróz.
Zobacz również: Jak zabezpieczyć budowę przed zimą?
Budowa domu – jak to zrobić z głową?
Wiesz już, kiedy rozpocząć budowę domu oraz jak się do niej przygotować przed sezonem. Co jednak zrobić, aby nie tylko usprawnić cały proces budowlany, ale także zadbać o bezpieczeństwo? Już na etapie wyboru ekipy, materiałów i podejmowania decyzji o dokładnym terminie warto rozważyć opcję zatrudnienia kierownika robót, który przygotuje harmonogram budowy domubędzie pełnić nadzór nad pracami oraz ich odbiorem – od wylewania fundamentów po budowę więźby i kładzenie tynków. Dzięki temu zyskasz pewność, że wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z projektem domu.