Jakie są formy prawnego nabycia nieruchomości?

Jakie są formy prawnego nabycia nieruchomości?


Marzysz o posiadaniu własnego domu, w którym będziesz mógł dowolnie decydować o układzie pomieszczeń, wystroju oraz zastosowanych rozwiązaniach? Nie chcesz już przeznaczać zarobionych pieniędzy na pokrycie kosztów wynajmu? Czas na zmiany! Sprawdź rynek nieruchomości jednorodzinnych.

Mieszkania w Polsce dostępne są:

Innym rozwiązaniem jest postawienie własnego domu, zgodnego z wcześniej przygotowanym projektem zaakceptowanym przez władze miasta lub gminy.

Nie jesteś pewien, co tak właściwie znaczny zakup nieruchomości? Nie wiesz, co – w rozumieniu prawnym – jest definiowane jako zasiedzenie? A może próbujesz odróżnić dziedziczenie od darowizny? Zobacz, jakie są formy nabycia domu w Polsce.

Zakup nieruchomości

Prawo własności to najszersze i podstawowe prawo rzeczowe, polegające na tym, że właściciel może korzystać z rzeczy i rozporządzać nimi.

Zakup budynku może się odbyć na dwa sposoby:

Bez względu na to, czy decydujesz się na zakup domu z rynku pierwotnego, czy wtórnego, musisz podpisać umowę kupna-sprzedaży. Jest ona sporządzana u notariusza i muszą w niej zostać uwzględnione elementy takie jak: cena obiektu, jego powierzchnia, termin wyprowadzenia się dotychczasowego właściciela, termin płatności, stan techniczny budynku oraz jego wyposażenie.

Zasiedzenie nieruchomości

Przed zdefiniowaniem pojęcia „zasiedzenie” trzeba sobie uświadomić, że posiadacz domu nie jest jednoznacznie jego właścicielem. Posiadacz samoistny pełni tę samą rolę co właściciel z tą różnicą, że nie jest on właścicielem w sensie prawnym. Pod uwagę brana jest tutaj sama wola władania danym budynkiem.

Prawo do zasiedzenia nieruchomości może uzyskać podmiot, który jest jej posiadaczem samoistnym przez co najmniej 20 lat.

Dziedziczenie nieruchomości

Droga do dziedziczenia domu zostaje otwarta, gdy nastąpił zgon poprzedniego właściciela. Jeśli zostawił po sobie testament, następuje dziedziczenie testamentowe i zgodnie z prawem właścicielem zostaje ta osoba, na którą została przepisany obiekt mieszkalny.

Gdy nie został sporządzany testament, rozpoczyna się dziedziczenie ustawowe. W tym celu osoby zainteresowane budynkiem powinny sporządzić specjalny wniosek. Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku wydaje sąd i to on decyduje o tym, komu przysługuje dziedziczony dom; oczywiście na podstawie kodeksów i rozporządzeń.

Pamiętaj, że dziedziczenie nieruchomości objęte jest podatkiem. Wysokość daniny zależy od przynależności nabywcy konkretnej grupy podatkowej. W każdym z tych kręgów wymieniona jest kwota wolna od podatku:

Darowizna nieruchomości

Sytuacją, w której można nabyć obiekt mieszkalny, jest także otrzymanie darowizny. Odbywa się to jeszcze za życia darczyńcy i polega na przekazaniu wszystkich praw do posiadania i użytkowania domu. Po przekazaniu darowizny właścicielem zostaje nowy podmiot. Darowizna nieruchomości jest bezpłatnym przekazaniem prawa do własności.

Aby darowizna nieruchomości była uznana za ważną i obowiązującą, koniecznie jest sporządzenie umowy cywilnoprawnej u notariusza.

Osoba, na którą został przepisany dom, musi jednak pamiętać, że gdy sytuacja materialna darczyńcy znacznie się pogorszy, może zostać zobowiązany do płacenia alimentów.

Wszystkie wskazówki dotyczące prawnego nabycia nieruchomości zostały sporządzone przez specjalistów www.dobredomy.pl na podstawie obowiązującego Kodeksu Cywilnego (Dz.U. 1964 Nr 16 poz. 93).

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje