Jaki dom wybrać na działkę w mieście, a jaki – na tereny pozamiejskie?

Jaki dom wybrać na działkę w mieście, a jaki – na tereny pozamiejskie?


Wybór właściwego projektu domu powinien zostać uwarunkowany jego lokalizacją. Inny typ domu będzie polecanym wyborem na działkę w mieście, a inny – na obszary podmiejskie. Jaki dom wybrać do miasta, a jaki na wieś?

Niezależnie, czy marzysz o domu na łonie natury, z którego blisko do lasu, stawów i kwiatów na łące, czy też o budynku w mieście – musisz poznać kilka istotnych faktów na ich temat. Wynikają one z tego, że dom w zabudowie miejskiej lub pozamiejskiej będą wymagać zupełnie innego typu infrastruktury, a kształt oraz ilość pięter mogą być podyktowane ograniczeniami technologicznymi.

Dom w mieście – kwestie gruntu

Jedną z wad domu w mieście jest ciasna zabudowa oraz zazwyczaj niewielka powierzchnia działki, podyktowana cenami gruntów. Zgodnie z prawem budowlanym ścianę z otworami można wznieść w odległości 4 metrów od granicy działki, a pełny mur pozwala zmniejszyć ten dystans zaledwie o metr. Dlatego do wzniesienia funkcjonalnego domu jest wymagany teren o szerokości minimum kilkunastu metrów. Wielkość działki to często powód rezygnacji z budowy domu parterowego na rzecz wąskiego, ale wysokiego budynku.

Eksploatacja domu w mieście                                                                                    

Wydatki związane z budową domu nie ograniczają się do posadowienia budynku na fundamentach – to także uzbrojenie go w sieć energetyczną i wodociągową. Zwłaszcza koszty związane z przyłączeniem domu do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej są bardzo wysokie (to wynika z zaawansowanych prac ziemnych). Oczywiście w późniejszym czasie poniesione wydatki zwracają się i niosą ze sobą oszczędności. Przede wszystkim – brak problemów eksploatacyjnych związanych z ogrzewaniem i szambem, które w domach pod miastem wymaga stałego nadzoru i oczyszczania.

Jaki projekt domu do miasta?

Większość domów budowanych na obszarze miejskim to domy wielopoziomowe. Domeną tego typu projektów jest płaski dach lub taki o niewielkim kącie nachylania połaci. Taki dach nie ogranicza powierzchni piętra, a przy okazji tworzy ciekawą przestrzeń użytkową. Ponadto na płaskim dachu można urządzić taras, który zrekompensuje brak ogrodu i stworzy namiastkę intymności podczas słonecznych dni.

Przykładowe projekty do zabudowy miejskiej:

Jaki dom na wsi?

Wybór domu zlokalizowanego na wsi to łatwiejsze zadanie. W tym przypadku powierzchnia działki będzie zdecydowanie większa niż ta w mieście.

Przestronna działka daje niemal nieograniczone możliwości budowlane. Wybieramy spośród rozłożystych domów parterowych, bliźniaków oraz oczywiście piętrowych. Kiedy nie ogranicza nas przestrzeń, realizacja projektu o domu marzeń wydaje się dużo łatwiejsza. Istotną wadą domu w zabudowie podmiejskiej jest oczywiście brak kanalizacji, a czasem także sieci energetycznej. O ile ten ostatni problem łatwo rozwiązać, o tyle zbudowanie kanalizacji na wsi to rzecz niemożliwa. Zazwyczaj jedyną rozsądną alternatywą okazuje się własne szambo.

Przykładowe projekty do zabudowy podmiejskiej:

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje