Na myśl o spotkaniu z pracownikami firmy budowlanej czujesz się nieswojo? Mamy dla Ciebie dwie wiadomości. Po pierwsze – ekipa jest Ci niezbędna. Po drugie – z każdym można się porozumieć, nawet z fachowcami, którzy budują Twój dom.
Jak postawić i wykończyć dom, przekazując ekipie budowlanej wszystko, na czym Ci zależy? Jak rozmawiać z fachowcami i zyskać ich szacunek? Wystarczy, że zapamiętasz kilka podstawowych zasad, a spotkania z murarzami, dekarzami, instalatorami nie będą dla Ciebie problemem.
Oto 6 sposobów na postępowanie z ekipą budowlaną:
- Najlepszy fachowiec = sprawdzony fachowiec
Dzięki poczcie pantoflowej można uzyskać najwięcej informacji. Dlatego zanim wybierzesz ekipę budowlaną, najlepiej poszukaj informacji w internecie na forach budowlanych, sprawdź, co piszą na Facebooku inni inwestorzy. Taka wiedza pozwoli Ci uniknąć pomyłek i zatrudnienia nieuczciwych robotników. Równie cenne będą dla Ciebie opinie znajomych i rodziny, którzy niedawno budowali lub remontowali dom.
- Bez umowy ani rusz
Punktem wyjścia do wpuszczenia ekipy na budowę musi być umowa. Zapomnij o obietnicach o treści „bez umowy będzie taniej” czy „po co panu/pani tyle papierków, wszystko będzie gotowe na czas”. Może też się zdarzyć (czego nikomu nie życzymy), że w pewnych sytuacjach nie będziesz w stanie porozumieć się z wykonawcą inaczej, niż egzekwując postanowienia umowy. Dlatego uczciwy wykonawca nie powinien zniechęcać Cię do jej podpisania. Co powinno się znaleźć w umowie? Przede wszystkim określenie zakresu robót, termin wypłaty zaliczek, możliwość uprzedniej oceny przez inwestora stanu jakości wykonanych prac i następującą po nich zapłatę.
- Pewność siebie to podstawa
Jesteś inwestorem, więc to Ty podejmujesz decyzje na temat tego, co dzieje się na budowie. Pewne rzeczy, jak np. zakup podstawowych materiałów budowlanych, możesz pozostawić ekipie – w końcu to nie pierwszy dom, jaki buduje. Poza tym masz prawo o każdej porze kontrolować postęp prac. Pokaż, że dbasz o swój przyszły dom i od czasu do czasu masz w zwyczaju wpadać bez zapowiedzi. Bądź pewny siebie – pamiętaj, że to od Ciebie zależy komfort i bezpieczeństwo wszystkich domowników w nowym domu. Masz prawo wymagać punktualności, rzetelności i sumienności. Nie musisz dokładnie wiedzieć, jak wylewa się fundamenty, ale pamiętaj, że to ty inwestujesz w ich powstanie. Nie bój się przywołać pracowników do porządku. Zastrzeż w umowie, czego bezwzględnie nie tolerujesz na budowie – np. pijaństwa.
- Przyspieszony kurs budowania domu
Pewność siebie jest ważna, ponieważ członkowie ekipy budowlanej podobnie jak wszyscy specjaliści w swojej dziedzinie należą do specyficznego środowiska. Jako inwestor musisz więc uzupełnić braki w wiedzy i zrobić rozpoznanie. Nie pozwól się zaskoczyć określeniami branżowymi np. „ława fundamentowa”, „kąt nachylenia dachu” czy „stan surowy zamknięty”. Im więcej wiesz, tym lepiej dla Ciebie. Skorzystaj z narzędzi, aplikacji i stron internetowych przydatnych każdemu inwestorowi: https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/budujesz-dom-przedstawiamy-20-narzedzi-przydatnych-dla-kazdego-inwestora/, a budowa nie będzie Ci straszna.
- Inspektor nadzoru – Twój sprzymierzeniec
Dobry inspektor, tak jak ekipa, jest prawdziwym skarbem. To osoba, która zna się na budowlance i sprawdzi, czy fachowcy dobrze wykonują swoją pracę. Ty jako inwestor nie będziesz musiał się przejmować dyskusjami z ekipą budowlaną, ponieważ inspektor zadba o Twoje interesy i pomoże wyjaśnić sytuacje konfliktowe.
- Uśmiech idzie w parze z pochwałą
Każdy lubi być doceniony za dobrze wykonaną pracę. Tak samo ekipa budowlana. To prawda, że płacisz im za to, aby wykonywali swoje obowiązki, ale dobre słowo nic nie kosztuje. A pochwała wcale nie jest oznaką słabości i nie spowoduje, że stracisz wizerunek stanowczego inwestora w oczach swoich fachowców. Pomyśl, że im też zależy, aby zbudować Twój dom jak najlepiej, bo przecież będzie najlepszą reklamą i rekomendacją dla innych inwestorów.