Co zrobić, gdy w trakcie budowy stwierdzimy, że przydałoby się jeszcze jedno okno w pokoju lub lukarna na poddaszu, albo gdy chcemy np. zmienić kąt nachylenia dachu? Czy można to zrobić zgodnie z prawem? Podpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.
Nasze prawo do zmian w projekcie budowlanym reguluje ustawa Prawo budowlane, która w art. 36a definiuje pojęcie istotnego i nieistotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego. Czym się one różnią?
Różnica polega tu na zakresie zmian, jakie chcemy w naszym projekcie wprowadzić. I tak, jeżeli decydujemy się na zmiany dotyczące np.:
- zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
- charakterystycznych parametrów projektowanego budynku, takich jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość i liczba kondygnacji,
- zmiany zamierzonego sposobu użytkowania budynku lub jego części,
- ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji WZ,
to niestety są to zmiany istotne i w takim wypadku wymagają one wykonania projektu zamiennego i uzyskania na jego podstawie decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
Wszelkie inne zmiany w stosunku do projektu budowlanego są zmianami nieistotnymi i w takim wypadku wymagają jedynie ich naniesienia (na czerwono) na kopii projektu budowlanego oraz złożenia w odpowiednim organie dokonującym odbioru wraz z innymi wymaganymi dokumentami. Decyzja o tym, czy wykonane przez nas zmiany są istotne czy też nieistotne, należy do projektanta i on dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia.
Zmiana istotna czy nieistotna?
- Wracając do wspomnianego na wstępie dodatkowego okna – zgodnie z powyżej wymienionymi zmianami jest to zmiana nieistotna, a więc wymagająca jedynie naniesienia na projekcie powykonawczym.
- Nieistotnymi zmianami są przykładowo zmiany w układzie ścian wewnętrznych i to zarówno konstrukcyjnych, jak i działowych, czy też zmiany w samej konstrukcji budynku.
- Sprawa komplikuje się w przypadku lukarny, gdyż jej wykonanie może spowodować zmianę kubatury budynku, a co za tym idzie – to zmiana istotna, wymagająca wykonania projektu zamiennego, a następnie decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. To samo dotyczy także zmiany kąta nachylenia dachu.
- Natomiast wykonanie zmiany wjazdu do garażu, poszerzenie chodnika czy powiększenie tarasu to już zmiana istotna związana z projektem zagospodarowania terenu – postępujemy wtedy, jak opisano powyżej.
- Podobnie byłoby, gdybyśmy w miejscu jednego z pokojów postanowili zrobić lokal biurowy czy też gabinet lekarski. Taka zmiana wpływa na zróżnicowanie sposobu użytkowania i w związku z tym jest zmianą istotną.
Czy warto się decydować na zmiany w projekcie w trakcie budowy?
Oczywiście zgodnie z zapisem ustawy kwestię oceny, czy zmiana jest istotna, czy też nie, najlepiej pozostawić autorowi projektu. Niemniej, jak wynika z przedstawionych przykładów, nie powinniśmy się bać wprowadzania zmian w trakcie budowy w stosunku do projektu budowlanego, gdyż tylko niektóre z nich wymagają wykonania projektu zamiennego i uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Najlepiej naszą chęć zmian skonsultować z projektantem, który określi potencjalne konsekwencje.
Więcej przydatnych porad znajdziesz w poradniku pracowni projektowej Dobre Domy.