Jak zagospodarować piwnicę?

Jak zagospodarować piwnicę?


Piwnica to często miejsce niedocenione, zapomniane i aranżacyjnie nieprzemyślane. Skupienie się na umeblowaniu wymarzonego salonu czy sypialni przysłania myśl o odpowiednim urządzeniu piwnicy, która ma szansę być funkcjonalna i praktyczna. Jak ją zagospodarować i o czym należy pamiętać?

W przypadku budowy domu piwnica może stać się rozszerzeniem przestrzeni mieszkalnej. Warto mieć na uwadze, że do dowolnego zaaranżowania mamy spory metraż, pomijając pomieszczenia przeznaczone na piec grzewczy lub opał. Już na etapie wyboru projektu domu lub jego sporządzania należy określić przeznaczenie piwnicy, uwzględniając potrzeby domowników.

Oto kilka pomysłów na zagospodarowanie piwnicznych wnętrz:

Pomysłów na aranżację piwnicy może być wiele, jednak wcześniejsze ustalenie jej przeznaczenia ułatwi wprowadzenie rozwiązań umożliwiających odpowiednie zagospodarowanie wnętrza i jego podział. Zupełnie inne wymagania należy spełnić, planując salę kinową czy pracownię, inne zaś, jeśli marzeniem domowników jest sauna czy pralnia z suszarnią.

Planowanie – o czym warto pamiętać

Pierwszym etapem planowania przestrzeni powinno być określenie potrzeb domowników, czyli tego, co ma znajdować się w piwnicy. Umiejętne rozplanowanie wnętrz pozwoli odciążyć metraż parteru lub pięter (np. pralkę z łazienki przenieść do piwnicznej pralni) na rzecz większego salonu, sypialni lub jadalni. Warto mieć na uwadze kilka rozwiązań, które należy wprowadzić w przypadku określonego przeznaczenia wnętrz:

W planach należy brać poprawkę nie tylko na wielkość, lecz także układ pomieszczeń i możliwości architektoniczne budynku. Komfortowym rozwiązaniem będzie umieszczenie domowego spa między siłownią a gabinetem, nie zaś w bliskim sąsiedztwie spiżarni, w której powinna panować niska temperatura, czy wnętrza przeznaczonego na centralne ogrzewanie i opał. W podpiwniczeniach o niskim stropie trudno o siłownię, ale sala kinowa może okazać się zdecydowanie lepszym pomysłem.

Na koniec czeka nas wybór materiałów wykończeniowych oraz mebli, urządzeń i dodatków (półek na wino lub przetwory, mebli do sali kinowej czy wyposażenia pralni lub domowego spa). Kluczem do sukcesu i utrzymania porządku w części piwnicznej domu są: odpowiednie planowanie, przemyślany rozkład wnętrz, umiejętne przechowywanie sprzętów i drobiazgów (wykorzystanie pudełek, haków, półek etc.), odkładanie rzeczy na miejsce.

Sprawdź tutaj, jak postawić solidne ściany w piwnicy.  

Rozwiązania dopasowane do wnętrza

  1. Wentylacja

Jeśli w naszej piwnicy planujemy stworzenie pralni z suszarnią lub miejsca na przechowywanie ubrań sezonowych, sportowych czy przeznaczonych do prasowania, konieczne jest zapewnienie dobrej wentylacji w pomieszczeniu. Wymiana powietrza okaże się niezbędna również w przypadku: siłowni, pokoju fitness, domowego spa czy pokoju kąpielowego.

  1. Naturalne atuty przestrzeni

Surowa cegła wygląda nieelegancko w podpiwniczeniu? Nic bardziej mylnego, ponieważ naturalny wygląd ścian może się okazać największym atutem wnętrza. Naturalna cegła sprawdzi się w kilku miejscach: piwniczce na wino, spiżarni lub przestrzeni przeznaczonej na salę bankietową z barem. Można również pokusić się o takie rozwiązanie w sali kinowej i siłowni. W pracowni ściany warto wygładzić i pomalować, zaś w pokoju kąpielowym czy domowym spa zdecydować się na ceramikę. Należy pamiętać, że na etapie planowania budowy domu mamy wpływ na to, jaki materiał budowlany wykorzystamy. Salę kinową lub salę prób muzycznych możemy również odpowiednio wygłuszyć.

  1. Temperatura we wnętrzach

Istotna będzie także temperatura panująca we wnętrzach. Naturalnie, decydując się na przechowywanie win i produktów spożywczych w piwnicy, musimy zapewnić im optymalną temperaturę. W spiżarni i pokoju z trunkami nie może być zbyt ciepło, dlatego to miejsce należy zaplanować od najchłodniejszej strony północnej. Zdecydowanie cieplej powinno być – co oczywiste – w pokoju kąpielowym lub spa.

  1. Okna i oświetlenie

Kiedy piwnica jest całkowicie zagłębiona w gruncie lub okna są za małe, pozostają trzy rozwiązania: uwzględnienie dodatkowych otworów w ścianach i wstawienie okien (jeśli projekt na to pozwala), zastosowanie świetlików tunelowych, okien doświetlających lub dobrego oświetlenia. Doskonałe oświetlenie to niezbędny element w zaciemnionych miejscach, szczególnie w siłowni, pralni czy gabinecie. Co ważne, w sali kinowej czy bankietowej oryginalne oświetlenie będzie atutem przestrzeni.

  1. Przyłącza elektryczne i wodno-kanalizacyjne

W podpiwniczeniu zazwyczaj trudno o kilka gniazd elektrycznych. Przyłącza elektryczne oraz wodno-kanalizacyjne to elementy konieczne do stworzenia miejsca rozrywki czy pracowni. Pralnię oraz pokoje kąpielowe i spa z sauną, prysznicem czy jacuzzi trudno sobie wyobrazić bez doprowadzenia z górnych pomieszczeń instalacji wodnej i kanalizacyjnej.          

  1. Podłoga i ściany

O posadzki, panele czy wysokiej jakości drewniane podłogi trudno w piwnicach, gdzie najczęściej wybiera się najmniej atrakcyjne wizualnie i najtańsze rozwiązania. Inne wykorzystanie podpiwniczenia to również inna aranżacja podłogi. Możliwości jest wiele: wykładzina dywanowa, panele, posadzka ceramiczna (klinkier lub gres), parkiet. Ważne, aby rodzaj podłogi pasował do przeznaczenia wnętrza. W pralni najlepiej zastosować posadzkę ceramiczną lub panele, zaś w gabinecie wykładzinę dywanową lub parkiet.

Przed urządzeniem wnętrz warto się upewnić, że ściany nie są wilgotne. Możemy użyć naturalnej cegły lub wyrównać ściany, sufit i pokryć je farbą. Jeśli już decydujemy się, aby nasza piwnica nie pełniła funkcji zwykłego składzika, prowadzące do niej eleganckie schody i drzwi powinny być rzeczą uwzględnioną przez nas w planowaniu i kosztorysie.

  1. EEliminacja wilgoci

Bez upewnienia się, że w podpiwniczeniu nie panuje wilgoć, nie możemy rozpocząć adaptacji wnętrz na pomieszczenia użytkowe. Jeśli na ścianach zauważymy zacieki, konieczne jest osuszenie murów i sprawdzenie działania izolacji. Ściany muszą bowiem spełniać wymogi izolacyjności termicznej.

Aranżacja piwnicy w miejsce codziennego użytku, relaksu i zabawy to spore wyzwanie logistyczne, architektoniczne i wnętrzarskie. Specjaliści z pracowni Dobre Domy pomogą Ci stworzyć przestrzeń Twoich marzeń.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje