Wilgoć przenika do domu z zewnątrz m.in. przez źle zabezpieczone ściany i uszkodzone rynny. Produkują ją również domownicy podczas prania czy gotowania. Jej nadmiar nie tylko obniża komfort życia, lecz także może naruszyć konstrukcję ścian domu. Prawidłowe przygotowanie ścian w czasie budowy może jednak znacznie obniżyć ryzyko zawilgocenia budynku.
W czasie budowy i wykończenia domu należy wykonać szereg prac, które zapobiegną przenikaniu wilgoci do wnętrza budynku. Powinno się szczególnie zadbać o izolację i uszczelnienie ścian i fundamentów.
Zobacz, którędy wilgoć atakuje Twój dom
Zabezpieczenie murów przed wilgocią
Jeśli ściany nie zostaną pokryte tynkiem, powinny być zabezpieczone specjalnym impregnatem do muru. W innym przypadku staną się łatwym celem dla wody z opadów atmosferycznych. Na skutek zawilgocenia spada wytrzymałość muru, który może się kruszyć, a także jego izolacja termiczna (co powoduje straty energetyczne).
W celu uzyskania optymalnej ochrony impregnat należy nakładać co kilka lat. Impregnacji i konserwacji nie wymagają jedynie ściany z klinkieru.
Uszczelnienie elementów konstrukcyjnych
Wilgoć często dostaje się do wnętrza także przez:
- Nieszczelne okna – źle osadzone parapety i wadliwie zabezpieczone styki okna ze ścianą sprawiają, że wiatr wdmuchuje do pomieszczeń deszczówkę. Właśnie dlatego należy zadbać o izolację szczelin pomiędzy murem i stolarką okienną. Wykonuje się to przy pomocy pianki uszczelniającej, silikonu i folii paroprzepuszczalnej.
- Nieszczelne rynny – cieknąca z uszkodzonej rynny woda zalewa elewację, co prowadzi do powstawania nieestetycznych zacieków, a nawet pękania tynków. Nieszczelne rynny powinny zostać jak najszybciej wymienione na nowe.
Wykonanie bariery hydrofobowej
Zawilgocenie ścian czasami wynika również z nasiąknięcia fundamentów wodą – zjawisko to nazywane jest podciągnięciem kapilarnym. Dlatego w czasie budowy należy zadbać o izolację przeciwwilgociową:
- pionową – po zewnętrznej stronie ściany fundamentowej;
- poziomą – między ławą a ścianą fundamentową oraz na styku ścian fundamentowych i zewnętrznych ścian budynku.
Zobacz również:
Izolacja ścian wewnętrznych
Kuchnia, łazienka i pralnia to pomieszczenia, w których wysoki poziom wilgoci utrzymuje się niemal przez cały czas. Jeżeli wentylacja działa prawidłowo, to problem z pleśnią i innymi oznakami zawilgocenia nie powinien się pojawiać. Warto jednak zadbać o dodatkową izolację przeciwwilgociowej ścian wewnętrznych. Skutecznym i powszechnie stosowanym materiałem izolującym pod płytki (zarówno na podłodze, jak i na ścianach) w łazience, kuchni czy pralni jest folia w płynie. Należy uzupełnić ją taśmami (do ochrony styków ścian i podłóg) oraz kołnierzami (które umieszcza się przy kratkach ściekowych).
Chcesz wiedzieć więcej o sposobach walki z wilgocią w domu? Sprawdź, jak przeciwdziałać wilgoci na poddaszu.