Jak zabezpieczyć dom przed wilgocią?

Jak zabezpieczyć dom przed wilgocią?


Odpowiednia izolacja to najlepsza ochrona przed wilgocią. Ta gromadzi się jednak nie tylko we wnętrzach, gdzie może powodować pojawienie się pleśni lub odpadanie tynków ze ścian, lecz także na zewnątrz domu.

Dlaczego w domu pojawia się wilgoć? Przyczyną może być niewłaściwie wykonana izolacja przeciwwilgociowa fundamentów i ścian czy niedokładnie zaizolowane nadproża. Wilgoć dostaje się do wnętrz również przez uszkodzone rynny, nieszczelne okna. Sprawdź, jak przeciwdziałać wilgoci w domu.

Impregnacja to podstawa

Dotyczy ona szczególnie elementów domu wykonanych z drewna. Żeby nie dopuścić do szkodliwego oddziaływania wody, należy je pokryć warstwą impregnatu przy pomocy pędzla lub metodą natryskową. Można też użyć wodoodpornego lakieru lub lakierobejcy.

Jak zabezpieczyć mury?

Jeżeli budujesz dom z cegieł lub płytek, którego nie będziesz tynkować, trzeba zabezpieczyć ściany przed deszczem i śniegiem bezbarwnym impregnatem do murów. Nie musisz natomiast impregnować ścian z klinkieru.

Sprawdź, jaką wybrać izolację cieplną.

Izolacja przeciwwilgociowa pionowa fundamentów

Oprócz izolacji poziomej (nad i pod ścianami fundamentowymi), konieczna jest izolacja pionowa zatrzymująca wodę pochodzącą z opadów deszczu i gruntową przed przedostaniem się w ścianę. Żeby izolacja pionowa była właściwym zabezpieczeniem i ściśle przylegała do podłoża, ściany fundamentowe muszą mieć równą powierzchnię. Jeżeli pojawią się nierówności, wystarczy je pokryć warstwą zaprawy cementowej. Po nałożeniu izolacji pionowej należy ją zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi przy pomocy folii kubełkowej lub warstwy ocieplenia np. ze styropianu.

Powiedz stop wilgoci we wnętrzach

Wilgoć może się dostawać przez okna, dlatego ważne, by od wewnątrz odpowiednio uszczelnić je pianką uszczelniającą i silikonem, a od zewnątrz – samoprzylepną folią paroprzepuszczalną. W przypadku pomieszczeń takich jak łazienka czy pralnia warto już na etapie kładzenia płytek pokryć ściany i podłogę warstwą z ciekłej folii hydroizolacyjnej, a narożniki wyłożyć taśmami z włókna poliestrowego powleczonego kauczukiem. Ściany i sufity dobrze pomalować farbami wodoodpornymi.

Prostym i skutecznym sposobem na ograniczenie wilgoci jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Okap z funkcją wyciągu w kuchni ma za zadanie nie tylko pochłaniać zapachy, lecz także parę powstającą w czasie gotowania, dlatego należy z niego korzystać. Poza tym do łazienki i kuchni warto wybrać meble z powłoką zabezpieczającą przed wnikaniem wody.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje