Koszt budowy domu to znaczny wydatek, dlatego w przypadku nieukończenia budowy przed sezonem zimowym należy zabezpieczyć budynek przed skutkami niskich temperatur, intensywnych opadów śniegu oraz złodziejami. W jaki sposób to zrobić, aby dom przetrwał zimę i był gotowy do wykończenia wiosną?
Sytuacje, w których nie udaje się ukończyć budowy przed nadejściem zimy, nie zdarzają się zbyt często. Zwykle wina leży po stronie wykonawcy, ponieważ zbyt późno zdecydował się na budowę lub też w czasie jej trwania zanotował znaczące opóźnienie. Niekiedy winna bywa też pogoda płatająca figle. Niezależnie od powodów powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby odpowiednio zabezpieczyć budowę. W innym przypadku narażamy się na straty finansowe, ponieważ niezabezpieczony dom może wymagać powtórnych prac budowlanych lub naprawy niektórych jego elementów.
Zabezpieczenie warstwy podziemnej domu
Jeśli budowa zakończyła się na poziomie ziemi, należy zacząć od zabezpieczenia warstw pod ziemią, a więc od fundamentów i podpiwniczenia. Istotne jest zabezpieczenie tych elementów przed wilgocią, która podczas mrozów zamarza, co powoduje pękanie fundamentów. Do zabezpieczenia będą niezbędne preparaty przeciwwilgociowe oraz folia lub styropian do osłaniania fundamentów.
W pierwszej kolejności należy zaimpregnować fundamenty preparatem, a następnie szczelnie przykryć folią lub styropianem i obsypać ziemią do poziomu gruntu. Styropian i folia przydadzą się także do zabezpieczania stropu i posadzki. Należy ułożyć styropian na posadzce, a następnie przykryć go folią i obciążyć deskami. Dzięki temu ochronimy posadzkę przed deszczem i topniejącym śniegiem. Jeżeli w domu zostało wykonane podpiwniczenie, trzeba zabić deskami okienka piwniczne oraz otwór przeznaczony na schody.
Ochrona domu przed deszczem i mrozem
Domy pozostawione na sezon zimowy w stanie surowym otwartym (niezależnie od tego, czy jest już na nich więźba dachowa, czy nie) należy zabezpieczyć dachem.
- Jeśli budynek ma już konstrukcję dachu, wystarczy przykryć go deskami lub płytami wodoodpornymi, a następnie zabezpieczyć folią. Dzięki temu do środka domu nie dostanie się woda. Również otwory okienne należy zabić deskami – warto jednak pozostawić szczeliny, aby umożliwić cyrkulację powietrza wewnątrz domu.
- Jeśli dom nie ma więźby, najlepiej prowizorycznie przykryć strop w podobny sposób. Nie wolno zapominać, że dom powinien być ogrzewany podczas wysychania tynków i podkładów podłogowych. Jeśli jednak nie planujemy żadnych prac wykończeniowych, nie ma takiej potrzeby.
Więcej o etapach budowy domu przeczytasz tutaj.
Pomyśl o ochronie przed kradzieżą
Jeśli budowa domu została ukończona w stanie surowym zamkniętym, warto się zastanowić nad założeniem alarmu w domu – zwłaszcza jeśli na ścianach znajdują się nieprzykryte tynkiem kable, rury centralnego ogrzewania, kontakty elektryczne, grzejniki, płytki ceramiczne, kleje, zaprawy, farby i elektronarzędzia. Wszystkie te elementy to kuszący łup dla złodziei. Ponadto nieukończony dom może się stać miejscem noclegu osób bezdomnych lub obiektem wandalizmu (np. graficiarzy).
Więcej porad dotyczących budowy domów znajdziesz na stronie poradnika Dobre Domy.