Wnęka okienna to ozdoba klimatycznego poddasza, ale nie tylko ze względów estetycznych powinna być starannie wykonana. Odpowiednia wnęka okienna ma duży wpływ m.in. na parametry cieplne całego poddasza, a co za tym idzie – komfort przebywania w tej części domu.
Przytulne i funkcjonalne poddasze użytkowe to marzenie wielu osób planujących budowę domu. Jego budowa powinna być bardzo dokładnie zaplanowana i wykonana, a elementem wymagającym szczególnej uwagi są okna. Prawidłowe wykończenie wnęki okiennej jest tak samo ważne, jak staranny montaż okien dachowych. Gdy planujesz wykończenie wnęk okiennych na poddaszu, pamiętaj, że jakość, staranność i sposób wykonywanych prac będzie mieć wpływ na kilka ważnych aspektów:
- ogólną estetykę wnętrza,
- rozkład naturalnego światła na poddaszu,
- obieg powietrza w pomieszczeniu,
- parametry cieplne.
Od tego, w jaki sposób zostaną przeprowadzone prace, będzie zależeć komfort życia w miejscu, gdzie najczęściej znajdują się sypialnie, pokoje dziecięce czy gabinety. Dowiedz się, jak w kilku krokach prawidłowo zorganizować i wykonać wnękę okienną.
1. Okno na poddaszu – podstawowe zasady
Okna połaciowe można wstawić na dachu o nachyleniu przekraczającym 15°. Już na początku warto zadbać o to, aby okno zmieściło się między krokwiami dachu i nie znalazło się w pobliżu komina czy kanałów wentylacyjnych.
Okno na poddaszu wymaga też oczywiście izolacji termicznej na zewnątrz i wewnątrz poddasza. Izolacja zewnętrzna jest najczęściej wykonana z materiału, który wykorzystano do wstępnego pokrycia dachu – np. papy lub folii. Od strony pomieszczenia warto szczególnie sumiennie zadbać o glif, czyli powierzchnię wnęki okiennej.
Zapoznaj się z najciekawszymi projektami domów z poddaszem użytkowym.
2. Odpowiednie ukształtowanie wnęki okiennej
Istnieją dwa sposoby ukształtowania bocznej powierzchni wnęki okiennej. Przy pracach montażowych należy wybrać jeden z nich:
- boki wnęki okiennej kształtujemy tak, aby były prostopadłe do płaszczyzny okna,
- boki wnęki okiennej kształtujemy tak, aby nieco rozchylały się w kierunku wnętrza poddasza (rozszerzenie musi mieścić się w przedziale 2–6 cm).
Górna powierzchnia wnęki okna powinna mieć nadany taki kształt w linii poziomej (równolegle do podłogi), aby światło wpadające na poddasze mogło dotrzeć do możliwie największej powierzchni wnętrza. To szczególnie ważne w przypadku poddasza użytkowego, gdzie naturalnego światła nie zastąpi nawet najlepsze sztuczne oświetlenie.
Dolna powierzchnia wnęki okna powinna być ukształtowana w taki sposób, aby zapewnić najlepszą cyrkulację powietrza wokół okna – pionowo (prostopadle do podłogi).
Czy takie usytuowanie wnęki okiennej na poddaszu ma jakiekolwiek wady? Okazuje się, że tak, ponieważ grubość warstwy ocieplenia przy oknie jest w tym układzie mniejsza, co zdecydowanie sprzyja przemarzaniu. Jak więc ocieplić poddasze i skutecznie zwiększyć warstwy izolacji tuż przy oknie? Wystarczy górną i dolną powierzchnię wnęki okiennej poprowadzić prostopadle do płaszczyzny okna na szerokość oscylującą w granicach 6–8 cm i dopiero po tym rozwiązaniu załamać odpowiednio na dole do pionu i na górze do poziomu.
3. Wnęka okienna na poddaszu użytkowym – wykończenie
Aby zapobiec mostkom termicznym w tym pomieszczeniu, należy umocować materiały izolacyjne wokół ościeżnicy. Nie można również pominąć połączenia paroizolacji we wnęce okiennej z paroizolacją samego pomieszczenia. Kolejnym etapem jest już element wpływający na estetykę i styl wnętrza, czyli montaż obudowy wnęki okiennej i parapetu.
Do wykończenia wnęki okiennej najczęściej używa się:
- płyty gipsowo-kartonowej,
- płyty budowlanej MFP,
- drewna.
Z pewnością gotowa obudowa wnęki okiennej poddasza usprawni prace wykończeniowe, będzie wyglądać estetycznie i nie sprawi trudności w utrzymaniu. To popularne rozwiązanie, bo jej wymiary zazwyczaj są dostosowane do najpopularniejszych wymiarów okien. Niezależnie od materiału powinien być on jednak chroniony przez właściwe ukształtowanie wnęki – pionowy dół i pozioma góra.
Kwestią dyskusyjną w przypadku poddasza i wnęki okiennej jest parapet. A może jego tworzenie jest niepotrzebne i nieuzasadnione? Poziomy parapet pod oknem połaciowym to złe rozwiązanie, które zabierze światło i ułatwi gromadzenie się wilgoci poniżej okna. Wyjątek będzie stanowić parapet oddalony od ściany lub z otworami pozwalającymi na swobodny przepływ powietrza.
Zobacz także:
Kąt nachylenia dachu a urządzanie poddasza użytkowego