Hałas dobiegający przez ściany z ulicy do domu oraz przenikający między pomieszczeniami może sprawić, że będziesz czuł się we własnym mieszkaniu niekomfortowo. W trakcie szukania materiałów budowlanych na ściany, drzwi i okna warto więc zwrócić uwagę na dźwiękoszczelność wszystkich produktów. W jaki sposób wygłuszyć ściany – zarówno te zewnętrzne, jak i działowe? Poznaj kilka sposobów.
Kiedy warto zastosować dodatkową izolację akustyczną? Według pracowni projektowej Dobre Domy materiałów wygłuszających ściany możesz użyć, jeśli:
- Twój dom znajduje się przy ruchliwej ulicy – wtedy najlepiej zdecydować się na wygłuszenie wszystkich ścian zewnętrznych;
- mieszkasz w domu do zabudowy bliźniaczej – wtedy warto wygłuszyć ścianę łączącą dwie części domu;
- chcesz stworzyć ciche miejsce do pracy lub nauki – wtedy zadbaj o izolację ścian działowych.
Czym najlepiej wygłuszyć ściany? Poznaj kilka najlepszych propozycji na skuteczną izolację akustyczną ścian.
Izolacja akustyczna ścian wewnętrznych – jakie materiały wygłuszą ściany działowe w domu?
Decydując się na montaż dodatkowych materiałów na ściany wewnątrz domu, musisz wziąć pod uwagę to, że mogą one nieznacznie zmniejszyć przestrzeń w pokojach. Warto więc zorientować się, które produkty cechuje najwyższa dźwiękoszczelność bez konieczności nakładania bardzo grubych warstw. Do najlepszych materiałów izolujących dźwięki należą:
- tynki akustyczne – wykonane z silikatu lub celulozy, mają chropowatą fakturę, której nie należy wygładzać – ich współczynnik pochłaniania dźwięku wynosi nawet do 0,60;
- płyty korkowe – wykonane z aglomeratu korkowego, który można przykryć tapetą – pochłaniają do 90% dźwięków;
- płyty akustyczne z wełną mineralną – wykonane z gipsu i kartonu oraz wełny mineralnej – zapewniają dźwiękoszczelność do 72dB;
- folia dźwiękoizolacyjna – wykonana z gumy lub modyfikowanego PCW, musi być umieszczona między rusztem ścian szkieletowych a płytami – zatrzymuje dźwięki do 32dB;
- panele akustyczne – wykonane z płyt MDF, mają bardzo dekoracyjny wygląd, więc są dobrym sposobem na wykończenie ścian działowych – ich współczynnik pochłaniania dźwięków wynosi do 1,08dB.
Przeczytaj w poradniku Dobrych Domów, jak wykończyć ściany w mieszkaniu >>
Izolacja akustyczna ścian zewnętrznych – jak wygłuszyć elewację i zablokować wpadające do środa dźwięki?
O właściwą izolację akustyczną ścian zewnętrznych musisz zadbać już na etapie budowy domu. To właśnie wtedy powinieneś wybierać jak najlepsze materiały na ściany zewnętrze, które zablokują jak najwięcej dźwięków. Mogą to być ściany warstwowe wykonane z bloczków wapienno-piaskowych uwzględnione w każdym z projektów Dobrych Domów. Materiał ten jest bardzo wytrzymały, mrozoodporny, ognioodporny i dźwiękoszczelny. Do jego zadań należy również stworzenie przyjaznego dla zdrowia mikroklimatu – dzięki porowatej strukturze pobiera nadmiar wilgoci z otoczenia i oddaje go, jeśli powietrze wewnątrz domu jest zbyt suche.
Aby zablokować wpadające do wnętrza dźwięki, warto też zadbać o zabezpieczenie wszystkich okien i drzwi – np. za pomocą pianki akustycznej. Przez nieszczelne skrzydła do uszu domowników mogą bowiem docierać nawet rozmowy osób przechodzących obok domu. Pianka akustyczna zablokuje dźwięki z ulicy, a jednocześnie zwiększy izolację termiczną budynku, dzięki czemu zmniejszysz koszty ogrzewania domu.
Przeczytaj w poradniku Dobrych Domów, jak poradzić sobie z nieszczelnymi oknami >>