Ciepło ucieka z budynków nie tylko z powodu złej izolacji murów lub zastosowania materiałów o nieodpowiednim współczynniku przenikania ciepła. Straty energii mogą być spowodowane także przez tzw. mostki termiczne (zwane również cieplnymi), czyli miejsca przegrodzenia budynku. Utrata ciepła przez mostek termiczny niekiedy sięga aż 30%. Co więcej, w tych miejscach temperatura powierzchni może się obniżyć w takim stopniu, że dochodzi do zawilgocenia ściany i rozwoju grzybów lub pleśni. Sprawdź, jak się przed tym uchronić.
Do potencjalnych mostków cieplnych należą m.in. parapety, połączenie balkonu ze ścianą, otwory okienne i drzwiowe oraz inne miejsca, w których stykają się różne elementy przegród zewnętrznych budynków. Ze względów konstrukcyjnych całkowite wyeliminowanie mostków termicznych nie jest możliwe. Na etapie budowy domu warto jednak zadbać o to, by zminimalizować powodowane przez nie straty ciepła. W szczególności należy zwrócić uwagę na następujące elementy:
- Otwory okienne i drzwiowe – ich wykonanie przerywa ciągłość przegrody (ściany), należy więc wybrać okna i drzwi zewnętrzne o jak najlepszym współczynniku przenikania ciepła. Istotne jest również jak najpełniejsze uszczelnienie połączeń. Stolarka okienna i drzwiowa powinna być zamontowana tak, by izolacja ściany nachodziła na ościeżnice na przynajmniej 3 cm. W tym celu wykonuje się tzw. węgarki, czyli rodzaj występów osłaniających ościeżnice ze strony zewnętrznej. Profiluje się je w warstwie termoizolacyjnej lub wykonuje ze styropianu albo pianki poliuretanowej.
- Połączenie ściany zewnętrznej z dachem – konieczne jest zachowanie ciągłości warstw termoizolacyjnych. Mimo zastosowania różnych materiałów (styropianu do izolacji ścian, wełny mineralnej – do dachu) należy zadbać o to, by ich powierzchnie ściśle do siebie przylegały.
Zobacz również, jak zapewnić komfort cieplny poddasza.
- Ściany fundamentowe – izolacja fundamentów powinna dokładnie łączyć się z izolacją ścian zewnętrznych. Co więcej, do izolacji fundamentów należy wybrać materiał o niskiej nasiąkliwości, a płyty termoizolacyjne znajdujące się pod powierzchnią gruntu dodatkowo zabezpieczyć przed wilgocią. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.
- Płyty balkonowe – potencjalny mostek termiczny znajduje się w miejscu połączenia wspornikowej płyty balkonowej ze stropem. Nie ma możliwości, by całkowicie wyeliminować w tym punkcie straty ciepła. Można jednak je ograniczyć poprzez wykonanie balkonu, którego konstrukcja opiera się na słupach. Warto też położyć warstwy ocieplenia z obu stron płyty balkonowej.
- Mocowania balustrad, zadaszeń, markiz itp. – elementy te przechodzą przez warstwę termoizolacji i stają się mostkami cieplnymi. Dlatego też powinny zostać umieszczone na specjalnych podkładkach wkręcanych w płytę termoizolacyjną.
Na koniec warto sprawdzić, czy izolacja jest starannie zamontowana. Jeśli pomiędzy płytami termoizolacyjnymi powstały szczeliny, należy wypełnić je pianką poliuretanową.
Sprawdź również: