To, w jakim miejscu powstanie Twój nowy dom i jak prezentować się będzie jego powierzchnia oraz plan, nie zależy niestety tylko od preferencji przyszłych mieszkańców. Poza względami praktycznymi umiejscowienie budynku na działce budowlanej i jego odległość od innych budowli regulowane są przez przepisy prawa.
Może to być kłopotliwe chociażby wtedy, kiedy chcemy postawić dom na wąskiej działce. Aby uniknąć potencjalnych problemów, należy zadbać o przeprowadzenie bardzo dokładnych pomiarów – zarówno działki, jak i samej planowanej powierzchni domu.
Wytyczanie fundamentów – współpraca z geodetą
Przed rozpoczęciem prac budowlanych konieczne jest wytyczenie przestrzeni, na której zostanie postawiony dom. Najrozsądniejsze rozwiązanie to zatrudnienie w tym celu wykwalifikowanego geodety. Jego zadaniem będzie wytyczenie fundamentów, w tym dwóch punktów zwanych reperami. Zanim geodeta zabierze się do pracy, warto ustalić
- liczbę potrzebnych punktów,
- koszt wykonania usługi,
- terminy przeprowadzania pomiarów.
Wszystko powinno być ustalane zarówno z inwestorem, jak i kierownikiem budowy.
Jak wyglądają metody wytyczania fundamentów?
Wśród sposobów wytyczania fundamentów dominują dwie najczęściej stosowane. Pierwsza to palikowanie. Polega na oznaczeniu charakterystycznych punktów budowli, czyli miejsc przecięcia się głównych osi bądź narożników. Takie obszary zaznacza się przez wbicie palików w podłoże. Jest to metoda tańsza.
Druga, nieco droższa, to wytyczenie osi domu przy użyciu ław drutowych. Na czym to polega? Chodzi o wbicie palików, a następnie przybicie do nich wypoziomowanych desek, po czym wyznaczenie osi budynku z użyciem naciągniętego drutu. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzemy, sam proces powinien być przeprowadzony wyjątkowo solidnie, aby użyte do tego pomoce (czyli paliki oraz ławy) nie mogły się przemieszczać pod wpływem zmieniających się warunków pogodowych. Z kolei projekty domów z pracowni Dobre Domy umożliwiają wyczytanie osi budynku.
Odległości budynku od granicy działki oraz innych domów
A co w sprawie odległości, które należy zachować na działce budowlanej? Te kwestie dokładnie reguluje prawo określające właściwe odległości w różnych przypadkach. Najczęściej to 3 lub 4 metry oddzielające budynek od granicy działki. Równie ważne jest umiejscowienie domu jednorodzinnego należącego do sąsiada. Jeśli budynek znajduje się w odległości mniejszej niż 3 lub 4 metry od granicy, mamy prawo do budowy domu w odległości mniejszej niż 3 metry. Niemniej jednak, jeśli zabudowa związana jest z planem zagospodarowania przestrzennego lub szerokości działki mniejszej niż 16 metrów, minimalna wartość musi wynosić 1,5 metra od granicy.
Pamiętaj, że dom może stanąć jedynie w miejscu opisanym w pozwoleniu na budowę i jedynie w zgodzie z tym dokumentem mamy prawo wytyczyć go na działce budowlanej. Jeśli chcesz poznać zmiany w prawie budowlanym w 2017 roku, zajrzyj do tekstu na ten temat w poradniku Dobrych Domów.