Na myśl o wyborze projektu domu czujesz panikę i dezorientację? Nie przejmuj się, to całkiem normalne. To poważna decyzja, która musi zostać dobrze przemyślana. Zapoznaj się z aspektami, na które musisz zwrócić uwagę.
To, jaki projekt domu wybierzesz, w znacznym stopniu wpływa na późniejsze życie jego mieszkańców. Dlatego też jest to decyzja, która wymaga naprawdę dobrego zastanowienia się. Nie podejmuj jej sam – przedyskutuj tę kwestię z wszystkimi domownikami, jest szansa, że przypomną Ci o jakiejś zapomnianej, a bardzo istotnej kwestii. Wybór może wydawać się trudny, na rynku dostępnych jest tysiące projektów, które często różnią się niewielkimi szczegółami. Musisz dokładnie rozeznać się w potrzebach swoich i swojej rodziny. Liczy się naprawdę wiele aspektów. Liczba mieszkańców, ich wiek i preferencje estetyczne to dopiero początek.
Rozmiar ma znaczenie
Na samym początku zastanów się nad wielkością domu, który zamierzasz postawić. Z oczywistych względów łączy się to z liczbą członków rodziny – jeśli w budynku ma zamieszkać młode małżeństwo, niepotrzebna jest dwupiętrowa willa, jednak warto pomyśleć o wygospodarowaniu miejsca na pokój dziecięcy, jeśli para planuje powiększenie rodziny. To również czas na to, aby zdecydować, ile pięter ma mieć dom. Budynki parterowe to dobre rozwiązanie w sytuacji, kiedy w domu mieszkać będą osoby, które mogą mieć problemy z poruszaniem się. Chodzi przede wszystkim o dzieci, seniorów oraz osoby niepełnosprawne. Pamiętaj jednak o utrudnieniach przestrzennych. Można oczywiście wybudować spory dom parterowy, jednak większość inwestorów ogranicza wielkość gruntu. W przypadku dużych rodzin, dobrym rozwiązaniem jest budynek wielopokoleniowy, który można podzielić na dwa mieszkania o dużym stopniu niezależności. Seniorzy mogą mieszkać na dole, podczas gdy dorosłe dzieci z własnymi pociechami bez problemu znajdą swoje miejsce na piętrze. Przy odrobinie kreatywności można nawet postarać się o oddzielne kuchnie. Polscy klienci często decydują się na dom z poddaszem użytkowym. To dobry wybór, ponieważ pozwala na łatwe oddzielenie sfery nocnej i dziennej. Parter przeznacza się na pomieszczenia dostępne dla gości – kuchnie, jadalnie, salon. Poddasze to część sypialna, w której mieszkańcy mogą odnaleźć spokój po ciężkim dniu.
Pod dachem
Kolejnym istotnym elementem, który należy rozważyć przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru projektu, jest kształt dachu. Niestety, nie zawsze będziesz mógł wybrać dach, kierując się jedynie względami estetycznymi. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego określa, jaki kształt muszą mieć dachy na danym terenie, więc zapoznaj się z nim jak najszybciej – unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek już po wyborze projektu. Najczęściej problemy pojawiają się przy projektach domów z dachem płaskim, więc miłośnicy skosów i dachów dwuspadowych mogą odetchnąć z ulgą. Budynki z dachem dwuspadowym są ponadczasowe i bardzo stylowe. Ten typ obniża też koszty budowy. Jeżeli jednak w miejscu, w którym stanie Twój przyszły dom, można budować budynki z dachem płaskim – rozważ to. Taki pomysł pokochają osoby, które cenią sobie nowoczesną stylistykę i geometryczny minimalizm. Na dach płaski łatwiej też wejść (o wadach i zaletach dachu płaskiego przeczytasz tutajhttps://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/poradnik,dach_plaski__wady_i_zalety.html) Jak widać każde rozwiązanie ma swoje plusy, sprawę należy więc dokładnie przemyśleć.
Cztery strony świata w domu
Wybór działki często wiąże się z jej ceną. Przygotowując się na wydatki związane z samą budową, możesz chcieć zaoszczędzić na gruncie. Może to spowodować, że trafisz na teren, który jest uważany za problemowy – działkę z wjazdem od strony południowej. Usytuowanie budynku względem stron świata jest ważniejsze niż myślisz, jednak z każdej sytuacji znajdzie się wyjście. Ogólnie przyjęło się, że najkorzystniejszą sytuacją jest wjazd od strony północnej, droga od strony wschodniej również sprzyja budującemu. Za najgorsze opcje uznawane są wjazdy od strony południowej i zachodniej. W przypadku dwóch pierwszych opcji, optymalnym położeniem sypialni będzie wschód, a salonu południe. Korzyścią przy takim układzie domu jest bezproblemowe wyznaczenie stref buforowych, położenie sypialni daleko od ulicy oraz widok na nasłoneczniony ogród z salonu. Problem zaczyna się, kiedy wjazd do Twojego domu ma się znaleźć od strony południowej. Potrzebny jest wtedy odpowiedni projekt, który pozwoli na jak najwygodniejsze rozłożenie pomieszczeń. Często uwzględnia on umieszczenie salonu i kuchni od strony północnej, uwagę zwraca się również na to, aby sam budynek został usytuowany jak najdalej od ulicy.
Nie tylko oczywistości
Musisz pamiętać, że oprócz części mieszkalnej (kuchnia, jadalnia, salon, sypialnie, gabinet) w projekcie domu należy uwzględnić także wszystkie pomieszczenia pomocnicze i gospodarcze. Jeśli rozważasz ogrzewanie na paliwo stałe, musisz zaplanować odpowiedniej wielkości kotłownię. Następnym krokiem jest projekt spiżarni. Zastanów się, gdzie ma się znajdować – bezpośrednio przy kuchni czy raczej w podpiwniczeniu. Istotna jest również garderoba – w domu warto mieć przynajmniej jedną. Może być połączona z główną sypialnią w domu (czyli najczęściej pokojem rodziców) lub dostępna dla wszystkich mieszkańców. Poza wyżej wymienionymi pomieszczeniami, trzeba zagospodarować przestrzeń na gromadzenie opału, przechowywanie kosiarki, sprzętów sportowych, czy też narzędzi. To bardzo ważne miejsca, o których przemyślanym umiejscowieniu często zdarza się zapominać. Nie dopuść do tego.
Wybór projektu domu oraz kwestie związane z zakupem działki powinny w miarę możliwości pokrywać się w czasie. Pozwoli to na szybkie wprowadzanie ewentualnych poprawek. Pamiętaj, że zależy Ci na stworzeniu funkcjonalnej przestrzeni, w której razem z rodziną spędzisz długie, spokojne lata.