Budujesz dom i już niedługo zakończy się jeden z najważniejszych etapów prac, czyli stawianie ścian i dachów? Pora przystąpić do kolejnych czynności i zdecydować, które drzwi zewnętrzne wybrać. Jeśli nie jesteś pewny, jakie skrzydła będą najlepsze, zobacz, czym powinieneś się kierować, aby wybrać najlepsze drzwi wejściowe.
Drewniane, laminowane, metalowe, szklane lub z przeszkleniami – to tylko kilka najbardziej popularnych drzwi wejściowych dostępnych na naszym rynku. Jak wśród tylu dostępnych produktów znaleźć ten, który nie tylko będzie idealnie komponował się z elewacją domu, jednocześnie ją upiększając, lecz także zabezpieczy mieszkanie przed nieproszonymi gośćmi. Poznaj najważniejsze wskazówki specjalistów Pracowni Projektowej Dobre Domy dotyczące wyboru najlepszych drzwi zewnętrznych.
Zmierz dokładnie otwór na drzwi wejściowe
Zanim zaczniesz się zastanawiać, które drzwi będą pasowały do Twojego domu, pierwsze co musisz zrobić to dokładnie wymierzyć miejsce, w którym mają stanąć skrzydła zewnętrzne. Dokładną miarę znasz już na pewno od momentu, w którym wybierałeś projekt swojego wymarzonego mieszkania. Przed zakupem drzwi warto jednak jeszcze raz dokonać pomiarów, tak, aby drzwi idealnie pasowały do przygotowanego dla nich otworu. Jeśli wybierzesz za duże drzwi, będziesz musiał je przycinać, za małe natomiast trzeba będzie wymieniać na nowe, ponieważ nie połączą się z futryną.
Pamiętaj, że:
- minimalna wysokość drzwi zewnętrznych to 201 cm – wymiar ten pozwala na komfortowe wchodzenie i wychodzenie z mieszkania bez konieczności schylania się czy zahaczania o górną część futryny;
- minimalna szerokość drzwi zewnętrznych to 90 cm – wymiar ten umożliwia swobodne wychodzenie i wchodzenie nawet dwóch osób jednocześnie, a także ułatwia wnoszenie mebli do mieszkania
Weź pod uwagę właściwości termoizolacyjne i akustyczne
Kolejną rzeczą, którą musisz zrobić jest dokładne sprawdzenie parametrów wybranego przez Ciebie produktu. Wcześniejsze wymiary umożliwiały idealne wstawienie skrzydeł w futrynę. Tym razem będą Cię interesowały właściwości, które mają duży wpływ na komfort użytkowania mieszkania.
Współczynnik przenikania ciepła [U] – nie może być większy niż 2,6 W/(m2 x K). Upewnij się także, że parametr ten dotyczy całej powierzchni skrzydła. Niektórzy producenci – aby zmniejszyć koszty produkcji – decydują się na wzmocnienie konstrukcji drzwi tylko w ich środkowej części.
W zależności od rodzaju drzwi, współczynnik przenikania ciepła może wynosić:
- 1,8 – 2,6 W/(m2 x K) – dla drzwi z drewna litego i stalowych,
- 0,9 – 2,6 W/m2 x K) – dla drzwi z drewna ocieplanego,
- 1,1 – 2,5 W/(m2 x K) – dla drzwi PCW.
Coraz bardziej popularny, nowoczesny styl budownictwa sprawia, że wielu inwestorów decyduje się na montaż szklanych drzwi zewnętrznych lub z przeszkleniami. Choć szkło na skrzydłach wejściowych jest bardzo eleganckie, należy wziąć uwagę, że obniża ono właściwości termoizolacyjne skrzydeł.
Współczynnik izolacji akustycznej [dB] – należy wybierać drzwi o jak największym parametrze (najpopularniejsze są drzwi o izolacji 30dB doskonale tłumiące hałasy z zewnątrz). Dźwięki otoczenia blokowane są nie tylko przez materiał, z którego wykonane są skrzydła, lecz także z dodatkowych elementów montowanych na ościeżnicy np. uszczelek czy taśm rozprężnych.
Znajdź drzwi pasujące do elewacji
Jeśli wiesz już, na jakie parametry musisz zwracać uwagę w trakcie wybierania drzwi, możesz zdecydować, który rodzaj skrzydła będzie najlepszy do wyglądu Twojego domu.
Chcesz mieć dom w stylu rustykalnym, takim jak projekt Hawana przygotowany przez Dobre Domy? Do tego mieszkania najbardziej pasują klasyczne drzwi wykonane z jasnego drewna litego. Po dwóch stronach drzwi zamontowane zostały dwie szyby, dzięki czemu właściwości termoizolacyjne oraz akustyczne skrzydeł nie uległy pogorszeniu.
Lubisz nowoczesne budownictwo takie jak to dostępne w projekcie Honorata II? W tego typu konstrukcjach bardzo dobrze sprawdzą się proste, ciemne drzwi stalowe lub z szarego, malowanego drewna. Gładkie drzwi o jednolitej, intensywnej barwie (pasującej kolorem do innych elementów np. bramy garażowej) podkreślają minimalistyczny charakter całego budynku.
Nie zapomnij o zabezpieczeniach
Drzwi wejściowe mają nie tylko zdobić elewację domu czy blokować ciepło wydostające się z mieszkania. Ich zadaniem jest także ochrona mieszkańców oraz należących do nich sprzętów. Aby zabezpieczyć dom przed włamywaczem, pamiętaj o tym, aby zawsze wybierać mocne zamki z zamkniętym mechanizmem.
Rozwój technologii i nowych mechanizmów pozwala także na nowoczesne formy zabezpieczenia np.:
- czytnik linii papilarnych,
- zamykanie drzwi bez klucza.
Teraz możesz już podjąć decyzję o tym, które drzwi wejściowe najlepiej sprawdzą się w Twoim domu. Gdy znajdziesz odpowiedni model, przejdź do kolejnego etapu wykańczania domu, czyli… wybierania drzwi wewnętrznych. Tutaj przeczytasz porady na ten temat.