Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów dachówek, które różnią się ciężarem, kolorem, wytrzymałością i ceną. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę. Wybierz dachówkę, która najlepiej będzie pasowała do Twojego domu.
Rodzaje dachówek
Dachówki dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaj materiału. Wyróżnia się tu dwie podstawowe grupy: dachówki ceramiczne i cementowe. Dachówka ceramiczna produkowana jest z wypalanej w wysokiej temperaturze gliny. Ten proces zapewnia jej wytrzymałość i odporność na czynniki mechaniczne. Dachówki cementowe są lżejsze i mniej trwałe, ale za to ich cena jest niższa.
Typy dachówek
Typ dachówki jest określony przez jej kształt. Na rynku dostępne są cztery podstawowe typy dachówek:
- karpiówka – to dachówka gładka, z zakończeniem prostym lub łukowym, układana jedna na drugą w łuskę lub w koronkę; ze względu na mały rozmiar nadaje się na każdy rodzaj dachu i pokrywa wszelkie zaokrąglenia, jej układanie jest jednak dosyć pracochłonne
- dachówka zakładkowa – to dachówka, która z jednej strony ma żłobki, a z drugiej – pasujące do żłobków wycięcia (np. mnich-mniszka, marsylka, esówka)
- dachówka zakładkowa – przesuwna (suwakowa) – dachówka o dużej tolerancji na zamku, dlatego idealnie nadaje się do renowacji
Jak wybrać kształt?
Jeśli Twój dom ma prosty dach, najlepszym rozwiązaniem będzie dachówka zakładkowa. Dzięki niej dach nie będzie wyglądał monotonnie. W przypadku dachu skomplikowanego, z dużą liczbą połaci i złamań, bardziej sprawdzi się np. karpiówka. Można ją układać na dachach o dużym kącie nachylenia i na dachach, które mają łukowe lub kopułowe połacie. Do budynków nowoczesnych bardziej pasuje dachówka płaska i rombowa. Pokrycie dachu wydaje się wówczas proste i eleganckie.
Jak dopasować kolor?
Najpopularniejsza jest barwa czerwona, która imituje kolor cegły. Odcień dachówki związany jest z rodzajem gliny i sposobem jej wypalania. Na rynku dostępne są też takie kolory, jak brązowy, zielony, niebieski czy grafitowy. Coraz bardziej popularna jest dachówka czarna, która nadaje budynkowi elegancki, surowy charakter. Proces barwienia polega na dodaniu odpowiedniego pigmentu do gliny. Popularnym sposobem barwienia dachówki jest też pokrycie jej warstwą angoby, która stanowi mieszaninę szlachetnych glinek. Dzięki tej metodzie można uzyskać takie barwy jak szara, kasztanowa czy antracytowa. To rozwiązanie ma jednak pewną wadę. Odpryski powstałe w sposób mechaniczny mogą odsłonić w przyszłości naturalną barwę dachówki. Jaki kolor będzie najlepszy dla Twojego domu? Wybierz barwę, która będzie pasowała do elewacji i innych elementów architektonicznych. Weź też pod uwagę cenę – dachówki barwione są droższe niż te w tradycyjnych kolorach.
Dachówka a projekt domu
W przypadku projektów gotowych wybór dachówki zależy od wielkości domu, a także jego bryły i charakteru. Zwróć uwagę, czy dom jest zaprojektowany w sposób nowoczesny czy tradycyjny. Sprawdź, jak duże są połacie dachu. Pamiętaj, że dachówki cementowe są tańsze niż ceramiczne, ale za to mniej wytrzymałe.