Dokładnie wykonana izolacja dachu zapewnia komfort termiczny na poddaszu w chłodne dni, a w czasie ciepłych – mniejsze nagrzewanie wnętrza. W ciągu lat użytkowania domu lub na skutek zaniedbań na etapie budowy dachu, jakie dają o sobie znać dopiero po pewnym czasie, mogą pojawić się nieszczelności. Ich efektem jest przenikanie wilgoci, która może przyczynić się do osłabienia więźby dachowej oraz negatywnie wpłynąć na zdrowie domowników.
Dach to ukoronowanie każdego domu. Jaki powinien być, żeby chronił budynek? Szczelny, czyli nieprzepuszczający wody i wilgoci, oraz odporny na warunki atmosferyczne. Poza tym solidna izolacja dachu z zewnątrz i wewnątrz pozwala zredukować straty ciepła z ogrzewanych wnętrz, a tym samym obniżyć koszty eksploatacji budynku.
Co jednak zrobić, gdy wybrałeś gotowy projekt domu z poddaszem użytkowym, a po kilku miesiącach po wprowadzeniu się zaskoczyła Cię wilgoć? Co spowodowało, że zaczęła się gromadzić?
Dlaczego w domu powstaje wilgoć?
Zbudowałeś wymarzone cztery kąty, urządziłeś sypialnię lub gabinet na poddaszu, ale zaczynasz mieć wątpliwości, czy wszystko jest w porządku? Czujesz nieprzyjemną wilgoć i zapach? Jeżeli ponadto zauważyłeś, że:
- płyty gipsowo-kartonowe na poddaszu zaczynają żółknąć i pojawiają się na nich zacieki;
- na poddaszu panuje chłód, mimo że jest ogrzewane;belki więźby są wilgotne;
- warstwa ocieplenia jest mokra w dotyku;
- nawet gdy nie pada deszcz, w tych samych miejscach pojawiają się skropliny;
oznacza to bez wątpienia, że izolacja dachu jest nieszczelna. W takiej sytuacji nie może być mowy nie tylko o komforcie cieplnym, lecz także o codziennej eksploatacji poddasza.
Jakie są przyczyny wilgoci na poddaszu? Oprócz błędów przy wykonaniu konstrukcji dachu wpływ mogą mieć:
- niedrożność lub brak wentylacji osuszającej, która zapewnia osuszanie skroplin dzięki przepływającemu powietrzu;
- zastosowanie wilgotnych desek do budowy więźby i brak ich impregnacji;
- nieszczelna paraizolacja dachu, która ma za zadanie chronić przed wilgocią z zewnątrz, jak również umożliwiać wydostanie się na zewnątrz tej wytworzonej we wnętrzu przez mieszkańców;
- obecność mostków termicznych, czyli miejsc, które powodują uciekanie ciepła;
- plastikowe okna dachowe, które są zbyt szczelne i nie mają nawiewników, a tym samym uniemożliwiają swobodny przepływ pary wodnej na zewnątrz i sprzyjają skraplaniu się wilgoci na ścianach i stropach.
Nie ignoruj wilgoci na poddaszu – jej obecność może być nie tylko zabójcza dla zdrowia całej rodziny, ale również spowoduje osłabienie, a w rezultacie uszkodzenie więźby dachowej i utratę wszystkich właściwości dachu. Warto przeprowadzać także coroczne przeglądy połaci dachu, zarówno od strony pokrycia, jak i od wewnątrz. Dzięki temu istnieje szansa, że uda się wykryć źródła wilgoci zanim rozprzestrzeni się ona na dużych obszarach.
Jak walczyć z wilgocią na poddaszu?
Niekiedy, gdy wilgoć opanowała dużą część poddasza, konieczne jest rozebranie pokrycia lub zastosowanie dodatkowego ocieplenia. Natomiast jej niewielkie ślady, np. w postaci niedużych plam pleśni na ścianach, należy umyć i zastosować środek grzybobójczy na miejsca dotknięte grzybem, jak również te znajdujące się kilkadziesiąt centymetrów od jego źródła. Pamiętaj, żeby po skończeniu koniecznie wywietrzyć wnętrze, ponieważ substancje, które pozwalają pozbyć się pleśni, nie są obojętne dla zdrowia.
A co robić, gdy grzyb zajął duże powierzchnie ściany? Wtedy konieczna może się okazać wymiana płyty gipsowo-kartonowej lub usunięcie tynku i zastosowanie produktu zwalczającego grzyby, a następnie ponowne pokrycie tynkiem.
Sposobem na wilgoć są również specjalne osuszacze, które pochłaniają wilgoć i następnie gromadzą ją w osobnym zbiorniku.
O izoalacji przed wodą należy myśleć już na samym początku budowy. Profesjonalnie wykonane prace dekarskie i zastosowanie wysokiej jakości materiałów pozwolą uniknąć pojawienia się wilgoci w czasie użytkowania domu oraz konieczności poprawek czy nawet wymiany izolacji.
Twoje poddasze powinno być nie tylko pozbawione wilgoci, lecz także ciche i przytulne. Zobacz, jak zadbać o komfortowe wnętrze tutaj.