JAK PROWADZIĆ DZIENNIK BUDOWY?

JAK PROWADZIĆ DZIENNIK BUDOWY?


Czym jest dziennik budowy, co zawiera, kto go wydaje, a kto ma prawo prowadzić? Niech bądź przerażony dużą liczbą pytań – zapoznaj się z kilkoma cennymi informacjami, a już niedługo wszystkie wątpliwości zostaną całkowicie rozwiane.

Dziennik budowy – jeżeli jesteś inwestorem i planujesz budowę domu, na pewno spotkałeś się z tym określeniem. Czym jest? Dokumentem urzędowym, który jest konieczny przy prawie  każdej budowie (nie wymagają go jedynie te obiekty, w przypadku których wydanie pozwolenia na budowę nie jest obligatoryjny). Zostaje w nim zarejestrowany dokładny przebieg robót budowlanych.

Skąd wziąć dziennik?

No dobrze, wiesz już, że dziennik jest Ci potrzebny. Ale skąd go wziąć? Za określoną opłatą (kilka lub kilkanaście złotych) odbierzesz go w starostwie powiatowym, czyli organie administracji architektoniczno-budowlanej, który wcześniej wydał Ci pozwolenie na budowę. Wniosek o wydanie dziennika składa inwestor. Na wydanie dokumentu urząd ma trzy dni od daty wystawienia ostatecznego pozwolenia na budowę. Żeby dziennik budowy był zgodny z prawem budowlanym konieczne jest, aby został wydany przez właściwy organ (łącznie z rejestracją i opieczętowaniem). Możesz również zakupić takowy w naszej pracowni lub otrzymać go wraz z projektem.

Kto go prowadzi?

Nie każdy może dokonywać wpisów w dzienniku budowy. Osoby, które są do tego uprawnione to:

Ważne: poprzez odpowiedni wpis do dziennika budowy projektant ma prawo zażądać wstrzymania robót. Może to zrobić, jeżeli uzna, że przebiegają niezgodnie z projektem lub mogą być w jakiś sposób zagrażające.

Co zawiera?

Strona tytułowa dziennika zawiera numer, datę wydania, liczbę stron dokumentu, imię i nazwisko inwestora, rodzaj i adres budowy, numer i datę wystawienia pozwolenia na budowę, a także pouczenie o sposobie prowadzenia dziennika. Te dane wpisane zostają przez starostwo powiatowe. Inwestor dopisuje imię i nazwisko (lub nazwę firmy) wykonawcy oraz osób sprawujących kierownictwo nad budową. Podaje ich specjalności wraz z numerami uprawnień budowlanych. Osoby uwzględnione przez inwestora poświadczają dane podpisem, jak również datą przyjęcia powierzonych im obowiązków. Co na kolejnych stronach? Przede wszystkim przebieg robót budowlanych. Wszystkie wpisy powinny zawierać daty i podpisy osób, przez które zostały wykonane (imię, nazwisko, wykonywana funkcja i nazwa jednostki organizacyjnej, które reprezentują).

Warto wiedzieć, że w dzienniku budowy zapisywane są także wszelkie zmiany związane z osobami odpowiedzialnymi za przebieg prac. Chodzi o kierownika budowy, kierownika robót, inspektora nadzoru inwestorskiego lub projektanta, który sprawuje nadzór autorski. Wpisu wymaga wtedy również stan zaawansowania i zabezpieczenia przekazywanej budowy. Standardowo zostaje on potwierdzony podpisami – osoby przekazującej oraz przejmującej obowiązki.

Dziennik zostaje zamknięty podpisem kierownika budowy. W ten sposób formalizuje się również jego kontynuację w kolejnym, numerowanym tomie.

Pamiętaj, że prace budowlane nie mogą legalnie ruszyć bez odpowiednio przygotowanego dziennika. To dokument urzędowy, któremu przysługuje pełna moc dowodowa – nie możesz o nim zapomnieć. Żeby dowiedzieć się, co jeszcze jest wymagane przy wystąpieniu o pozwolenie na budowę, zajrzyj tutaj https://www.dobredomy.pl/poradnik,20_krokow_do_uzyskania_pozwolenia_na_budowe.html.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje