Przytulny dom z kominkiem jest marzeniem wielu osób. Zanim jednak to pragnienie się spełni, warto wcześniej się zastanowić, jak ma wyglądać projekt domu uwzględniający komin. Przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę.
Postawienie komina w domu powinno być dokładnie przemyślane już na etapie projektowania. Warto poznać zasady, których trzeba przestrzegać, aby cieszyć się przytulnym wnętrzem z piękną ozdobą przed wiele lat.
- Rodzaje kominów
Zanim przystąpisz do budowy, warto zapoznać się z rodzajami kominów. Najczęściej stosuje się:
- komin spalinowy – w którym musi się znaleźć się wkład kamionkowy lub ze stali kwasoodpornej,
- komin powietrzno-spalinowy – odprowadzający spaliny na zewnątrz i doprowadzający do wnętrza powietrze spoza budynku,
- komin dymowy – w którym nie trzeba umieszczać specjalnego wkładu,
- komin uniwersalny – odprowadzający spaliny zarówno z gazu, oleju, jak i dym z paliwa stałego.
- Zasady budowy komina
Komin w domu będzie wykorzystywany przez wiele lat, dlatego ważne, aby wykonać go profesjonalnie i zgodnie z przyjętymi w prawie budowlanym normami.
Budując komin, zwróć uwagę na:
- rodzaj cegły – najlepszym rozwiązaniem jest wybór pełnej cegły ceramicznej, która zapobiega przed przeciekiem. Cegłę pełną powinno się położyć na całej długości komina – zarówno wewnątrz domu, jak i w części nad dachem. Nie poleca się stosowania cegieł dziurawek. Woda deszczowa może wpłynąć na szybsze niszczenie się komina oraz na zmniejszenie właściwości izolacji cieplnej.
- układanie cegły – poszczególne warstwy cegły powinny się układać w wiązanie wózkowe, w którym spoiny pionowe są przesunięte względem siebie o pół długości cegły.
- spoinowanie – aby całkowicie uszczelnić komin, należy wykonać spoinowanie pełne i szczelnie wypełnić przestrzeń między cegłami. Nie staraj się oszczędzać na materiale. W wolne przestrzenie może się bardzo łatwo dostać się woda.
- Zasady bezpieczeństwa budowy komina
Prawidłowe zbudowanie komina wpłynie nie tylko na jego estetyczny wygląd, lecz także poprawi bezpieczeństwo jego użytkowania.
Przed rozpoczęciem budowy zwróć uwagę na:
- materiały – muszą być niepalne i zgodne z ogólnie przyjętymi normami. Upewnij się, że cegły, które chcesz wykorzystać, przeszły wszystkie badania ogniowe.
- wyloty przewodów kominowych – powinny się znajdować na wysokości minimum 0,5 m nad powierzchnią terenu, chyba że w pobliżu są place zabaw lub inne miejsca rekreacyjne. W takim przypadku minimalna wysokość wylotu to 2,5 m. Nie mogą się mieścić w odległości mniejszej niż 0,5 m od krawędzi otwieranych okien i muszą być co najmniej 6 m od korony drzew.
- układ komina – przewody kominowe należy prowadzić pionowo (dopuszczalne odchylenie wynosi 30º na odcinku nie dłuższym niż 2 m).
Jeśli już wiesz, jak prawidłowo zbudować komin, wejdź na www.dobredomy.pl i wybierz gotowy projekt swojego wymarzonego domu.