Podłoga wykonana na gruncie nie opiera się na fundamentach, dzięki czemu ich nie obciąża Tym samym przenosi nacisk ścian działowych parteru i wyposażenia na grunt. Chcesz wykorzystać ten rodzaj podłogi w swoim domu? Zobacz, jak zbudować podłogę na gruncie i jak to rozwiązanie wpływa na koszty utrzymania domu.
Zadaniem podłogi na gruncie jest ochrona budynku przed przenikaniem wilgoci i uciekaniem ciepła na zewnątrz. Jej ułożenie może więc znacznie zmniejszyć koszty utrzymania domu. Jak wykonać taką podłogę? Poznaj najważniejsze wskazówki.
Krok pierwszy: Wykonaj podsypkę pod podłogę na gruncie
Z miejsca, na którym ma powstać dom, usuń humus, czyli warstwę żyznej gleby. Wykop powinien być wykonany tak, aby ostatnia warstwa podłogi na gruncie znalazła się równo na powierzchni ziemi. Następnie oczyść i wyrównaj podłoże, co ułatwi Ci układanie kolejnych poziomów.
Teraz możesz przejść do rozłożenia podsypki. Do jej wykonania potrzebujesz żwiru i piasku, czyli mieszanki zwanej pospółką. Możesz również zastosować gotowe kruszywo keramzytowe.
Krok drugi: Zrób betonowanie podłogi na gruncie
Czas na betonowanie, czyli układanie warstwy, która przejmie ciężar ścian działowych. Do wykonania tego etapu możesz wykorzystać:
- płyty betonowe – najlepiej o grubości 10 cm i zbrojone dwiema warstwami siatek stalowych. W trakcie ich układania zostaw miedzy płytami a ścianami fundamentowymi dylatacje (np. niewielkie paski styropianu);
- mieszankę betonową z betoniarni – dokładnie oblicz, ile materiału potrzebujesz, ponieważ zamówioną mieszankę musisz wykorzystać od razu. Po rozlaniu betonu, wyrównaj go łopatą i poczekaj, aż wyschnie.
Krok trzeci: Połóż izolację przeciwwilgociową i termiczną podłogi na gruncie
Warstwa betonu dokładnie wyschła? Jeśli tak, możesz przejść do układania kolejnych poziomów podłogi na gruncie. Zajmij się kolejno:
- warstwą izolacji przeciwwilgociowej – powinna być przede wszystkim szczelna, gdyż to ona chroni podłogę na gruncie przed wnikaniem wilgoci do domu. Warstwę tę zbudujesz za pomocą folii lub papy dokładnie połączonej ze ścianami fundamentowymi;
- warstwą izolacji termicznej – do jej wykonania będą Ci potrzebne płyty polistyrenu ekstrudowanego XPS lub płyty styropianu EPS układane na mijankę, czyli ze spoinami tworzącymi kształt litery T.
Uwaga! Jeśli chcesz zamontować ogrzewanie podłogowe, warstwa izolacji termicznej może być nieco cieńsza (np. 15 cm zamiast 20 cm). Nie warto jednak z niej rezygnować – bez tej warstwy bowiem ogrzewanie będzie musiało mocniej działać, co z kolei zwiększy koszty utrzymania domu.
Zobacz poradnik Dobrych Domów i przekonaj się, co warto wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym.
Krok czwarty: Połóż podkład podłogowy na gruncie
To już ostatni etap układania podłogi na gruncie. Podkład może być wykonany z:
- podkładu tradycyjnego – czyli folii budowlanej, na której rozprowadza się zaprawę rozrobioną z wodą (grubość: ok. 5 cm);
- suchego jastrychu – czyli płyt gipsowo-kartonowych (grubość: ok. 1,25 cm) lub gipsowo-włókiennych (grubość: do 2,3 cm);
- podłogi na legarach – czyli drewnianych belek ułożonych równolegle i w równych odstępach, na których później układa się deski, panele lub wykładzinę (grubość: 10 cm). W poradniku Dobrych Domów możesz przeczytać, czym wyłożyć podłogę w domu.
Jesteś gotowy do budowy podłogi na gruncie? Wejdź na stronę www.dobredomy.pl i znajdź projekt, który najlepiej pasuje do tego rozwiązania.