Jak postawić solidne ściany w piwnicy?

Jak postawić solidne ściany w piwnicy?


Ściany w piwnicy, obok fundamentów, są podstawą dla solidnego domu. Zobacz, z jakich materiałów powinno się je budować (a jakich należy unikać), jak to robić oraz na co jeszcze warto zwracać uwagę podczas ich wznoszenia.

Pracę nad każdym przedsięwzięciem należy zacząć od podstaw. Nie inaczej jest w przypadku własnego domu. Jeżeli planujesz postawienie solidnej konstrukcji, która przez pokolenia będzie służyć Twojej rodzinie, to nie możesz zaniedbać jednego z najważniejszych pomieszczeń: piwnicy. To wnętrze szczególnie narażone na działanie wód gruntowych i opadowych, wnikanie wilgoci do środka domu i w efekcie uszkodzenia konstrukcyjne, wymagające żmudnych oraz kosztownych remontów. Nie zaniedbuj więc tego etapu budowy i zadbaj o właściwe ściany piwniczne. Oto, co musisz o nich wiedzieć.

Z czego są budowane ściany piwnic?

Podstawowym zadaniem ścian w piwnicy jest hydroizolacja, dlatego wybierając materiały do ich budowy, unikaj tych wysoce nasiąkliwych (np. betonu komórkowego lub ceramiki poryzowanej) oraz posiadających zbyt duże wolne przestrzenie (np. pustaków ceramicznych). Dopuszczalnym rozwiązaniem są pustaki, których szczeliny można co kilka warstw dokładnie wypełnić betonem i wzmacniać prętami zbrojeniowymi. Ale najlepsze materiały to zdecydowanie bloczki keramzytobetonowe, cegły (pełne) oraz po prostu zwykły beton.

Jak budować ściany w piwnicy?

Stawianie ścian w piwnicy jest uzależnione od tego, jakie zostały wzniesione na wyższych kondygnacjach. A zatem, jeżeli na parterze domu ich konstrukcja jest dwuwarstwowa, to na taką samą musisz się zdecydować w piwnicy. Warstwa wewnętrzna będzie po prostu murowana, a zewnętrzną przeznacz na izolację termiczną. W przypadku konstrukcji trójwarstwowej zdecyduj się na dodatkowe wzmocnienie warstwy osłonowej, dzięki czemu izolacja termiczna będzie mogła zostać położona na całej wysokości budynku.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Na ściany piwnicy działa nie tylko obciążenie pionowe z budynku, lecz także napór boczny gruntu. Żeby nie zostały więc wepchnięte do środka, musisz je usztywnić i spiąć wieńcem żelbetowym, który będzie połączony ze stropem nad piwnicą.

Jeżeli decydujesz się na zamontowanie ogrzewania w piwnicy, to musisz także położyć warstwę ocieplającą na ścianach (z reguły nie grubszą niż 8 cm), pozwalającą Ci uniknąć nadmiernych strat energii.

I wreszcie, niezbędna będzie solidna termoizolacja piwnicy. O tym, jak ją prawidłowo wykonać, przeczytasz tutaj.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje