Jak pomalować elewację domu jednorodzinnego farbą fasadową?

Jak pomalować elewację domu jednorodzinnego farbą fasadową?


Zmienne warunki atmosferyczne – mroźne zimy, deszczowa jesień i ciepłe lato – kierują szczególną uwagę inwestorów na stworzenie trwałej elewacji domu. Musi ona być: odporna, trwała i, nawet po kilkunastu latach, tak samo reprezentacyjna. Zapoznaj się ze wszystkimi etapami, które musisz uwzględnić podczas malowania elewacji farbą fasadową, aby dom przez lata zachwycał domowników i przechodniów.

Warunki atmosferyczne osłabiają elewację, co skutkuje rosnącą przepuszczalnością wody. Wnika ona z biegiem lat w szczeliny i powoduje pękanie tynku, farby, kruszenie  i odpadanie materiałów pokrywających budynek. Długo utrzymująca się wilgoć tworzy doskonałe warunki rozwoju dla porostów i mchów. Wybór odpowiedniej farby fasadowej to gwarancja bezpieczeństwa i estetycznego wyglądu budynku. Jak ją wybrać? Oto kilka zasad i poszczególne etapy prac.

Jaka powinna być farba fasadowa?

Oto 8 cech idealnej farby elewacyjnej:

Pamiętaj: 8 cech idealnej farby to nie wszystko. Kluczem do sukcesu jest połączenie ich z odpowiednim nałożeniem farby na fasadę budynku.

5 etapów idealnego pokrycia fasady

Jak nie popełnić błędu, nakładając farbę elewacyjną na fasadę budynku? Najważniejsze to dobrze zaplanować prace i nie pominąć żadnego etapu działań.

Etap 1.

Usunięcie resztek farby z elewacji – zanim pokryjesz elewację farbą, należy z jej powierzchni usunąć wszystkie substancje i resztki poprzednich farb, które mogą ograniczyć przyczepność farby.

Etap 2.

Dokładne umycie elewacji i suszenie – kolejny etap to dokładne umycie elewacji myjką wysokociśnieniową lub obfitym i mocnym zimnym strumieniem. Po myciu należy dokładnie wysuszyć fasadę, co zazwyczaj zajmuje ponad dobę (zależnie od pory roku, warunków pogodowych, natężenia promieni słonecznych).

Etap 3.

Ochrona przed mikroorganizmami – inaczej: impregnacja. Pojawienie się porostów, kłopotliwych mchów i glonów to duży problem, dlatego warto zapobiegać ich występowaniu. Środek impregnujący zabezpieczy mur na lata.

Etap 4.

Podkład gruntujący – jest szczególnie ważny w przypadku niejednolitej powierzchni (występowanie pęknięć, nierówności, złuszczeń). Podkład wyrówna powierzchnię fasady i zdecydowanie ją wzmocni. Chociaż użycie podkładu najczęściej zaleca się na nierówne powierzchnie, można go również stosować na fasady w dobrym stanie. Dzięki temu zabiegowi przyczepność farby fasadowej będzie lepsza.

Etap 5.

Malowanie fasady – ostatni i pomimo tego chyba nie najłatwiejszy etap. Ważne, aby malować w odpowiednich kierunkach i zacząć od odpowiedniej części domu.

  1. Nakładaj farbę pędzlem w narożnikach.
  2. Ściany maluj pasami – wykorzystaj wałek, nakładaj grubą warstwę z góry na dół i później na krzyż. Uwaga: pasy powinny mieć wymiary do 60 cm szerokości i do 1 metra wysokości.
  3. Kończ pracę malowaniem od góry do dołu – nie przyciskaj wałka mocno do muru i ogranicz niemal do minimum moczenie wałka w nowej porcji farby.

Jak uniknąć błędów, które odbiją się na jakości pracy?

Do najczęstszych błędów podczas prac nakładania farby elewacyjnej należą: sposób nanoszenia i czas malowania. Oto kilka zasad, które pomogą Ci dobrze zaplanować i wykonać prace.

  1. Unikaj intensywnego słońca, mrozu, opadów i wiatru.
  2. Malowanie zakończ przed zmrokiem, aby farba mogła w nocy spokojnie schnąć.
  3. Malowanie powinno się odbywać w warunkach zacienionych – zachodnią i południową część fasady maluj do południa, po południu nakładaj farbę na część wschodnią i północną.
  4. Jeśli jesteś zmuszony przerwać nanoszenie farby, zrób to na narożnikach.
  5. Jeśli malujesz duże powierzchnie, nie przerywaj pracy, aby uniknąć smug i nakładania się warstw farby w miejscu zakończenia i późniejszego rozpoczęcia pracy.

Nowe i stare mury – czy wybór farby ma znaczenie?

Wybierając farbę fasadową, koniecznie uwzględnij rodzaj tynku. Na nowych domach układa się najczęściej tynki silikatowe, mineralne, akrylowe i silikonowe. Stanowią one element ocieplenia, a farba fasadowa musi być do nich dopasowana. Warto kierować się zasadą: jaki tynk, taka farba – oznacza to, że do silikonowego tynku najlepiej będzie pasowała silikonowa farba, zaś do mineralnego – analogicznie – mineralna. Tynki cementowe, wapienne lub mieszane występują najczęściej w starym budownictwie i są one średnio wytrzymałe. Najlepiej zestawić je z nieorganiczną farbą fasadową.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje