Jak ogrzewać dom? Kominek czy koza – oto jest pytanie

Jak ogrzewać dom? Kominek czy koza – oto jest pytanie


7 miesięcy – przez tyle czasu ogrzewamy swoje domy w ciągu roku. Szacuje się, że zapewnienie ciepła sobie i najbliższym stanowi nawet 80% kosztów eksploatacyjnych domu. Raz podjęta decyzja o sposobie ogrzewania jest więc brzemienna w skutki – musisz ją poważnie przemyśleć.

Kupno oraz instalacja ogrzewania do domku jednorodzinnego to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.  Podejmując decyzję, powinieneś wziąć pod uwagę:

Jakie więc możliwości masz do wyboru?

  1. Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne to kosztowne rozwiązanie, ale jeśli Twój dom został należycie ocieplony, nie wychładza się szybko i jest energooszczędny, to możesz przemyśleć wybór właśnie tej możliwości.

ZALETY: Nie musisz budować komina ani wyznaczać dodatkowego miejsca na trzymanie materiału opałowego (w przypadku niewielkich domów urządzanie kotłowni to strata cennych metrów), dlatego na każdym etapie budowy, a nawet po jej skończeniu, możesz się zdecydować na ogrzewanie elektryczne.

Użytkowanie nie jest problematyczne – nie troszczysz się o drewno, węgiel czy gaz, temperaturę ustawiasz za pomocą kilku przycisków. Nie trapi cię problem czyszczenia czy specjalnego konserwowania instalacji.

WADY: W przypadku dużych powierzchni lub nieszczelnego domu – ogrzewanie elektryczne okazuje się najdroższe z dostępnych na rynku.

  1. Ogrzewanie kominkowe

Zwykłych kominków, w których pali się ogień, lepiej unikać, ponieważ najbardziej ogrzewają pomieszczenie, w którym stoją, a po wygaśnięciu ogniska dom bardzo szybko się wychładza.

Inaczej w przypadku kominków DGP lub też kominków akumulacyjnych. Kominek DGP charakteryzuje się tym, że rozprowadza (dystrybuuje) gorące powietrze (stąd skrót DGP – dystrybucja gorącego powietrza) po całym domu. Kominki akumulacyjne zapobiegają uciekaniu ciepła przez komin, a oddają je zaś stopniowo – dlatego znacznie wolniej się wychładzają. W niektórych modelach można również zastosować płaszcz wodny, czyli wykorzystanie skumulowanego ciepła do ogrzania wody.

ZALETY: Naturalne światło z ogniska sprawi, że nigdzie nie poczujesz się tak dobrze, jak w domu. Choćby na zewnętrz było ciemno, zimno i mokro, w domu kominek rzuci na wszystko zupełnie inne światło. Drewno na opał jest przyjaźniejsze środowisku (w przeciwieństwie do węgla), a cena drewna – niższa od gazu ziemnego, ciekłego czy oleju opałowego.

WADY: Decyzję o ogrzewaniu kominkowym należy podjąć na wczesnym etapie budowy, wiąże się bowiem z zamontowaniem specjalnych instalacji. Trzeba pamiętać o regularnym dokładaniu drew do kominka – pominięcie tego obowiązku może się skończyć wychłodzeniem domu. Ogrzewania kominkowego zwykle używa się jako uzupełnienia innego rodzaju ogrzewania – sam kominek nie jest w stanie ogrzać dużych powierzchni.

  1. Ogrzewanie gazowe

Ogrzewać dom przy pomocy gazu możesz na dwa sposoby – występuje on bowiem w dwóch stanach skupienia: jako ciecz i gaz. Ze względu na swoje skupienie bywa dostarczany do domów na dwa różne sposoby. Transport gazu ziemnego odbywa się rurociągami (konieczne jest więc podłączenie do gazociągu), gaz płynny natomiast przechowuje się w specjalnych zbiornikach, dlatego do domów dostarcza go cysterna. Konieczne jest więc postanowienie w pobliżu domu zbiornika, w którym będziesz przechowywać paliwo.

ZALETY: Kotły – zarówno wykorzystujące gaz ziemny, jak i płynny – nie narażą Cię na bankructwo. Można je nabyć w przystępnej cenie. Samo ogrzewanie nie sprawia problemów: urządzenia nie wymagają nadzoru ani czyszczenia (tak jak kotły węglowe, które wydzielają sadzę i popiół), działają, gdy nie ma Cię w domu. Awarie systemu grzewczego są bardzo rzadkie.

WADY: W przypadku gazu ziemnego podłączenie do sieci gazociągowej jest bardzo kosztowne, nawet gdy taka sieć znajduje się niedaleko. Jeśli nie ma jej w okolicy, zapomnij o tym rodzaju ogrzewania. Zapewnienie sobie gazu płynnego również nie należy do łatwych zadań – zbiornik na paliwo musi być umieszczony w odpowiednim miejscu:

Jak jeszcze uchronić dom przed przemarzaniem? Dowiesz się tutaj.

  1. Ogrzewanie węglowe

Wciąż najpopularniejsze źródło ciepła ze względu na swoją cenę, węgiel jest bowiem najtańszym materiałem opałowym. Ważne, abyś pamiętał, że węgiel to w odróżnieniu od drewna nieodnawialne źródło energii – za kilkadziesiąt lat może się okazać, że ceny tego surowca pójdą w górę i będzie trudny do zdobycia.

ZALETY: Cena bardzo korzystna – zarówno surowca, jak i kotłów.

WADY: Kotły węglowe wymagają nadzoru – nie tylko ze względu na konieczność dokładania paliwa (choć nowsze urządzenia mają automatyczne podajniki), lecz przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Węgiel jest nieprzyjazny środowisku, zanieczyszcza atmosferę i wywiera niekorzystny wpływ na Twoje zdrowie.

  1. Pompy ciepła

To wciąż mało popularny sposób na ogrzanie domu – pewnie ze względu na swoją cenę i dość nietypowy sposób funkcjonowania. Pompa działa podobnie jak lodówka lub klimatyzacja, tylko odwrotnie. Absorbuje ciepło z gruntu, wody, powietrza i wdmuchuje je do budynku.

ZALETY: Nie wymaga obsługi – działa automatycznie. Nie ma potrzeby kupowania opału, jest więc ekologiczna. Uważa się, że to najbezpieczniejszy sposób ogrzewania domu. Jeśli zaś chodzi o koszty wytwarzania ciepła, okazuje się jednym z najtańszych sposobów na ogrzanie domu.

WADY: Kluczowa wada to cena wyjściowa, która może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Przeczytaj też tutaj, jak zapewnić komfort cieplny poddasza.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje