Poddasza domów można podzielić na dwa rodzaje – użytkowe i nieużytkowe. Nieużytkowe to zazwyczaj magazyny rzeczy niepotrzebnych, strych, na którym trzymamy zbędne meble i inne przedmioty. Natomiast na poddaszu użytkowym jest stworzona przestrzeń mieszkalna dla domowników. Aby w pełni cieszyć się komfortem i ciepłem na poddaszu, niezależnie od jego rodzaju, należy je ocieplić. Jak to zrobić i jakie materiały wybrać? Podpowiadamy.
Z tekstu dowiesz się:
- jakimi materiałami można ocieplić poddasze,
- jak dobrać grubość izolacji,
- jakie wymagania należy spełnić podczas ocieplania poddasza.
Ocieplanie poddasza jest możliwe zarówno w zamieszkałym domu, jak i już na etapie budowy. W tym drugim przypadku budynek powinien być przynajmniej w stanie surowym zamkniętym, a więc musi mieć ułożone pokrycie dachowe oraz wstawione okna. Bez względu na to, kiedy przystąpisz do ocieplania, najpierw dowiedz się, czym ocieplać poddasze oraz jaką metodę zastosować. W innym przypadku możesz narazić się na obniżenie parametrów konstrukcyjnych dachu, zagrzybienie izolacji, a w konsekwencji na jej kosztowną wymianę.
Przeczytaj także: Kładziesz dach? Wybierz ten najlepszy!
Czym ocieplić poddasze? Wybór materiałów
Izolacja poddasza polega na wypełnieniu przestrzeni pomiędzy drewnianymi elementami konstrukcji dachu. Materiał należy ściśle włożyć dokładnie pomiędzy więźbę – nawet najmniejsza szczelina będzie bowiem drogą ucieczki ciepła. Dlatego przy wyborze właściwego tworzywa kieruj się jego wysokim stopniem możliwości dopasowania do stropu oraz odpornością na rozwarstwianie.
Jakie ocieplenia poddasza wybrać? Przeczytaj:
- wełna mineralna – dostępne są dwa rodzaje wełny. Pierwszy to wełna z włókna szklanego, która zapewnia lepszą izolację cieplną. Natomiast drugi to ekologiczna wełna skalna, która jest wytwarzana z brykietu mineralnego poddanego recyklingowi. Charakteryzuje się ona słabszą chłonnością wilgoci. Wełna mineralna jest materiałem niepalnym, chroni więc drewnianą konstrukcję dachu od pożarów,
- styropian – ocieplenie za pomocą płyt styropianowych jest dobrą metodą izolacyjną. Należy jednak pamiętać, że ze względu na dość dużą grubość płyt jej użycie obniża strop poddasza nawet o kilka centymetrów. Dodatkowo, w przeciwieństwie do wełny, nie zapewnia dobrej izolacji akustycznej,
- pianka poliuretanowa – jest to najszybsza (zajmuje zaledwie kilka godzin), ale też najdroższa metoda wykonania ocieplenia poddasza, która wymaga zaangażowania specjalistycznej ekipy. To dobry wybór, jeśli Twój dach ma skomplikowaną konstrukcję – pianka dopasowuje się do każdego kształtu. Zapewnia także doskonałą izolację cieplną i akustyczną.
Zasady ocieplania poddasza – grubość izolacji
Już wiesz, czym ocieplić poddasze. Jednak dokładne rozmieszczenie materiału (zazwyczaj w dwóch warstwach) oraz odpowiednia grubość ocieplenia poddasza zależą od typu pokrycia dachowego. Sprawdź, jakie typy pokrycia wyróżniamy:
- poddasza nieszczelne dla pary wodnej, czyli z zamontowaną folią wiatroizolacyjną o wysokiej paroprzepuszczalności – grubość pierwszej warstwy powinna być mniejsza od wysokości krokwi jedynie o 1-2 cm,
- poddasze szczelne dla pary wodnej, czyli wykonane z użyciem folii wiatroizolacyjnej o niskiej paroprzepuszczalności – grubość pierwszej warstwy powinna być 3–6 cm mniejsza niż wysokość krokwi.
Grubość drugiej warstwy będzie odpowiednio zależeć od ustalonej grubości całego ocieplenia. Powinna ona wynosić minimum 30 cm, a dla domów energooszczędnych – nawet do 50 cm.
Ocieplanie poddasza – kwestie prawne
Przygotowujesz się do ocieplania poddasza i nie wiesz, czy taki remont należy zgłosić? Wszystko zależy od tego, czy przebieg prac będzie miał wpływ na kształt stropu – jeśli nie, nie musisz niczego zgłaszać. Natomiast pamiętaj o dopełnieniu odpowiednich formalności, jeśli w wyniku ocieplania poddasza górna kondygnacja zmieni swój charakter na użytkowy lub będzie wykraczać poza plan budynku. Jeżeli do tej pory poddasze było nieużytkowe, a planujesz w nim pomieszczenia o charakterze mieszkalnym, w ten sposób zwiększasz powierzchnię domu. Oznacza to, że musisz zgłosić adaptację poddasza do urzędu gminy bądź miasta, gdzie zostanie Ci wyliczony nowy podatek, powiększony o opłatę za zwiększoną powierzchnię mieszkalną domu.
Dzięki zastosowaniu izolacji Twoje poddasze będzie wkrótce gotowe do zaaranżowania. Teraz już tylko od Ciebie zależy, czy będzie to magazyn różności, czy może postanowisz zaaranżować tę przestrzeń na kolejne pomieszczenia mieszkalne. Z pewnością jednak będzie to miejsce ciepłe i przytulne.
Czytaj także: Zasady adaptacji niskiego poddasza.