Nawet najpiękniej i najbardziej elegancko urządzone wnętrza – salon, sypialnia czy kuchnia – będą pozbawione charakteru, jeśli pominiemy tak ważny aspekt, jakim jest światło. Ma ono za zadanie nie tylko upiększyć dom, ale także tworzyć sprzyjające warunki do odpoczynku oraz wykonywania codziennych obowiązków.
Światło porusza się z prędkością 300 tys. km na sekundę. To niewyobrażalna wartość, zwłaszcza że na co dzień jej nie doświadczamy. Na szczęście w domu nie potrzebujemy kosmicznych technologii, a tylko kilku odpowiednio dobranych lamp w zależności od pomieszczenia. Poznaj różne rodzaje oświetlenia i dobierz odpowiednie oprawy, które olśnią nie tylko wnętrza, ale także… domowników.
Jakie światło do salonu?
W pokoju dziennym powinno znaleźć się jak najbardziej zróżnicowane oświetlenie. Wynika to z faktu, że cała rodzina spędza w nim dużo czasu. Posiłki, wieczorny relaks przy telewizorze czy lektura ulubionej książki – każda z tych czynności wymaga innego światła.
Jakie oświetlenie sprawdzi się w salonie? Do rozjaśnienia całego pokoju potrzebne jest główne źródło światła w postaci lampy sufitowej. Jeśli masz wysoki salon, możesz dobrać lampy wiszące z ozdobnymi kloszami, które nie obniżą wizualnie pomieszczenia. Natomiast w niskim pokoju lepszy będzie plafon przylegający do sufitu. Montując oświetlenie ogólne, warto dobrać lampy ze ściemniaczem, który pozwala regulować natężenie oświetlenia i tworzyć dowolny nastrój.
Oprócz centralnego ważna rola spoczywa na oświetleniu miejscowym, czyli takim, które oświetla wybrany punkt w salonie. Do takiego należą lampy stojące lokowane zwykle przy sofie oraz lampy stołowe przeznaczone nie tylko na stół, ale również komody i półki. Światło w salonie będzie łagodnie oświetlać wnętrze, jeśli wybierzesz żarówki w mlecznych oprawach.
Masz obrazy na ścianach? Podkreśl ich piękno kinkietami lub spotami świetlnymi. Nie zapominaj też o kreatorach romantycznego klimatu, czyli świeczkach.
Szukasz pomysłu na aranżację wnętrz? Zobacz projekty domów z wizualizacjami stworzonymi dla Ciebie przez naszych projektantów i znajdź swoją inspirację.
Projekt Juliusz Nowy
Nastrojowe oświetlenie do sypialni
Sypialnia, podobnie jak salon, to wnętrze, służące do odpoczynku i wyciszenia. Największą rolę odgrywa w nim oświetlenie punktowe. Nie znaczy to jednak, że nie należy montować lampy na suficie.
Oprócz lampek na szafkach nocnych, które przydają się, gdy chcemy wieczorem poczytać, ciekawym rozwiązaniem jest półka z podświetleniem lub z listwą ledową na ścianie, na której stoi łóżko. To subtelny sposób na oświetlenie przestrzeni przy łóżku. Jeśli nie lubisz wstawać z ciepłego łóżka, żeby zgasić światło, pomyśl o montażu ściemniaczy, którymi można sterować przy pomocy pilota.
Oświetlenie do kuchni, jadalni i łazienki
Przytulny wygląd kuchni i jadalni oraz miłe chwile przy wspólnych posiłkach zagwarantuje oświetlenie o ciepłej barwie. Zimne światło odbiera posiłkom ich atrakcyjny wygląd oraz wprowadza chłód do wnętrza. Jeśli chcesz, by wnętrze było przytulne, wybierz świetlówki i ledy o ciepłej barwie, czyli w przedziale 2000–3500 Kelwinów (K). Bardzo ciepły efekt natomiast daje światło o temperaturze 2500–2900 K.
W kuchni istotną rolę odgrywa także oświetlenie blatu roboczego – przygotowywanie jedzenia ułatwi oświetlenie podszafkowe o dużej mocy i białej barwie, wykonane z halogenów czy listwy ledowej. W jadalni połączonej z salonem mimo oświetlenia głównego wnętrza warto również powiesić lampę nad stołem, przy którym zbiera się rodzina. Sądzisz, że witryny z podświetleniem i szafki RTV są przeznaczone wyłącznie do klasycznych aranżacji? Twój salon i jadalnia urządzone w nowoczesnym stylu również mogą olśniewać dzięki takim meblom.
Łazienka – tu ważne jest odpowiednie oświetlenie lustra, zarówno z góry, jak i po jego bokach. Główne oświetlenie najczęściej ma postać płaskiej lampy podsufitowej. Może też być wspomagane przez nadal modne podwieszane sufity. W tym wnętrzu dobierz światło białe, neutralne, o 3600–4000 K, odpowiednie także do kuchni.
Światło w pokoju do pracy i nauki
Czy zauważyłeś, że wchodząc do niektórych pomieszczeń, czujesz się spokojnie i ciepło, a w innych pełen energii? To zasługa nie tylko kolorów czy dodatków, ale przede wszystkim barwy oświetlenia.
Lampy z żarówkami o ciepłej temperaturze barwowej stosuje się do wnętrz, które mają sprzyjać relaksowi, a chłodne barwy (4100–5000 K) przeznaczone są do zwykle do gabinetów. Zimne światło pozwala lepiej się skoncentrować, wykonywać obowiązki i przyswajać wiedzę.
Na biurku w gabinecie korzystne będzie usytuowanie stołu naprzeciw okna lub prostopadle do niego, żeby móc w pełni wykorzystać dzienne światło. Lampa biurkowa to niezbędnik do efektywnej pracy, ponieważ będziesz z niej korzystał częściej niż z oświetlenia na suficie.
Oprócz oświetlenia sposobem na ocieplenie wnętrza są także dodatki. Sprawdź, jak stworzyć przytulną aranżację dzięki odpowiednim detalom.