Drewno to naturalny materiał, który jest wyjątkowo trwały oraz efektowny. Dodaje wnętrzom przytulności, a zastosowany na zewnątrz domu – ozdabia. Jak dbać o drewno, aby przez wiele lat zachowało piękny wygląd?
Drewno jest coraz częściej wykorzystywane przy budowie domu: dumnie prezentuje się na elewacjach, wiatach garażowych lub tarasach.
Musimy pamiętać, że oprócz codziennej eksploatacji, na stan drewnianych elementów wpływa też śnieg, deszcz, grad i słońce, które w krótkim czasie mogą powodować jego blaknięcie lub pękanie. Niechciani goście – szkodniki i grzyby – również nie służą trwałości drewna.
Sposób na drewno
Na szczęście łatwo poradzisz sobie ze wszystkimi problemami, jeśli już na samym początku zaimpregnujesz drewno. Czym jest impregnacja? To proces, podczas którego na drewno nakładana jest specjalna warstwa ochronna (olej, bejca, lakierobejca), zapobiegająca przenikaniu wilgoci oraz grzybów; dodatkowo podkreśla ona też walory użytkowe tego materiału (nadaje połysk lub matowy wygląd, usztywnia). Impregnację należy wykonać jak najszybciej, najlepiej jeszcze przed montażem, żeby móc jak najdłużej cieszyć się właściwościami drewna.
Jaki rodzaj drewna wybrać?
Wybierając drewno do budowy altany czy tarasu, warto zdecydować się na gatunki odporne na działanie warunków atmosferycznych. Należą do nich drzewa egzotyczne (cumaru, lapacho, massaranduba czy bangkirai), które niestety są dość drogie. Jednak zamiast nich równie dobrze sprawdzą się rodzime gatunki – dąb i modrzew. Zdecydowałeś się na projekt domu z tarasem? Wybierz twarde i odporne na wilgoć drewno dębowe lub świerkowe. Natomiast jako element elewacji lub drewno konstrukcyjne dobrze sprawdzi się sosna.
Impregnacja krok po kroku
Na rynku dostępne są różne ochronne preparaty do pielęgnacji drewna. Jeśli ogrodowa altana lub elewacja są szczególnie narażone na działanie wody, wybierz preparat z dużą zawartością żywic i wosków, które zapobiegają przenikaniu wilgoci w strukturę drewna. Przed szkodnikami i owadami ochroni impregnat o właściwościach biobójczych. Możesz także wybrać specyfik, który ograniczy palność materiału i rozprzestrzeniania się ognia (impregnat ogniochronny).
Impregnacja jest prosta, pod warunkiem, że wiemy, w jaki sposób ją przeprowadzić. Oto najważniejsze kroki.
- Wybierz odpowiedni preparat
Środek do ochrony drewna wybieraj w zależności od gatunku drewna i efektu, jaki chcesz uzyskać. Impregnaty nie tylko zabezpieczają ten materiał, lecz także nadają połysk (lub mat) oraz kolor (impregnaty barwiące). Olej do drewna sprawdzi się w przypadku elementów, które mają prezentować się naturalnie (ponieważ nie tworzy na powierzchni żadnej powłoki). Lakierobejca, podobnie jak lakier, zapewnia satynowy połysk malowanemu drewnu.
- Przygotuj powierzchnię
Przed impregnacją upewnij się, że drewno jest suche. Jeżeli jego powierzchnia jest zabrudzona, oczyść ją mokrą szmatką lub użyj specjalnego preparatu do czyszczenia. Zaczekaj aż umyta powierzchnia wyschnie. Może okazać się, że konieczne jest użycie papieru ściernego.
- Przeczytaj instrukcję
Dokładnie przeczytaj instrukcję na opakowaniu preparatu. Dowiesz się z niej nie tylko o właściwościach konkretnego środka, lecz także tego, do jakich elementów jest przeznaczony i ile warstw tego specyfiku trzeba nałożyć dla uzyskania najlepszego efektu.
- Sprawdzaj stan drewna
Nie wystarczy nałożyć warstwy impregnatu raz na kilka lat. Należy powtarzać tę czynność w zależności od stanu drewna, który warto sprawdzać dwa razy w roku.