Prawidłowo wykonana hydroizolacja budynku, a dokładnie jego fundamentów, pozwoli uniknąć późniejszych problemów z zawilgoceniem domu. Hydroizolacja jest istotna nie tylko w przypadku domów wybudowanych na terenach podmokłych oraz tych z podpiwniczeniem, ale i każdego budynku mieszkalnego. Zobacz, na czym polega hydroizolacja ścian fundamentowych.
Z tekstu dowiesz się:
- na czym polega izolacja przeciwwodna pozioma i hydroizolacja pionowa fundamentów,
- kiedy warto zdecydować się na izolację przeciwwilgociową i przeciwwodną,
- jak przygotować podłoże do hydroizolacji fundamentów.
Wilgoć przesiąkająca wzdłuż ścian lub podciągana kapilarnie z gruntu (mur, do którego dostanie się woda, zasysa ją w górę) może prowadzić do niszczenia murów i osłabienia izolacji termicznej. Częstymi konsekwencjami zawilgocenia są pleśń i grzyb w domu, które powodują szereg uciążliwych problemów zdrowotnych (np. zawroty głowy, duszności).
Skuteczne izolacje przeciwwodne budynków pomagają uniknąć przeprowadzania późniejszych kosztownych i czasochłonnych prac.
Izolacja przeciwwodna fundamentów pozioma i pionowa
Zastanawiasz się, co to jest hydroizolacja? Najprościej mówiąc, jest to warstwa ochronna, która zapobiega uszkodzeniu danej powierzchni na skutek działania wody i wilgoci.
Prawidłowo wykonana izolacja wodna fundamentów obejmuje izolację poziomą i pionową. Sprawdź, co je wyróżnia.
- Pozioma izolacja przeciwwodna – układa się ją między ławą a ścianą fundamentową oraz na styku ścian fundamentowych i ścian nośnych. Zabezpiecza mury przed kapilarnym podciągnięciem wody oraz zapobiega powstawaniu pęknięć w ścianach w wyniku osiadania budynku. Najczęściej wykonuje się ją przy użyciu papy termozgrzewalnej, papy układanej na lepiku do fundamentów lub różnego rodzaju folii (np. płaskiej lub wzmocnionej).
- Izolacja pionowa fundamentów – wykonuje się ją na ścianach fundamentowych od strony gruntu, a często również od wewnątrz, do głębokości przemarzania gruntu i łączy z izolacją poziomą. Zapobiega przedostawaniu się wilgoci do ław fundamentowych i do wnętrza budynku – niezabezpieczona ściana fundamentowa bardzo szybko chłonęłaby wodę z gleby. Do izolacji przeciwwodnej pionowej używa się papy, folii polietylenowej lub z PCW, masy bitumicznej, masy polimerowej lub zaprawy mineralnej. Materiał układa się najczęściej bezpośrednio na ścianie fundamentowej, a następnie osłania materiałem termoizolacyjnym lub osłonowym (np. folią kubełkową).
Zobacz także czym izolować fundamenty.
Izolacja przeciwwilgociowa a izolacja przeciwwodna
W zależności od rodzaju gruntu i poziomu wód gruntowych, hydroizolację wykonuje się na różne sposoby. Może to być lekka izolacja przeciwwilgociowa, średnia izolacja przeciwwodna lub ciężka izolacja przeciwwodna. Sprawdź:
- Izolacja przeciwwilgociowa lekka chroni mury przed wodą, która nie wywiera ciśnienia (tzn. przed wsiąkającą w ziemię wodą opadową i wilgocią naturalnie występującą w gruncie). Stosuje się ją, gdy budynek stoi na gruntach przepuszczalnych (piaskach i żwirach) powyżej poziomu wód gruntowych. Izolacja lekka fundamentów najczęściej jest wykonywana z łatwej do nałożenia masy bitumicznej.
- Izolacja przeciwwodna średnia powinna być stosowana, gdy wody gruntowe znajdują się poniżej fundamentów, jednak grunt, na którym zbudowano dom, jest nieprzepuszczalny i może nie wchłaniać wody opadowej. Średnią izolację przeciwwodną ścian wykonuje się z papy i lepiku na fundamenty, zaprawy wodoszczelnej lub folii. Niekiedy konieczne okazuje się również zrobienie drenażu, który będzie zbierał i odprowadzał wodę z dala od fundamentów.
- Izolacja przeciwwodna ciężka jest przeznaczona do budynków, których fundamenty znajdują się poniżej poziomu wód gruntowych. Woda wywiera wówczas nacisk na mury. Izolacja musi więc charakteryzować się dużą odpornością mechaniczną. Izolację ciężką przeciwwodną najczęściej wykonuje się z folii samoprzylepnej lub papy termozgrzewalnej.
Hydroizolacja domu – przygotowanie fundamentów
Fundamenty mogą być zbudowane z różnych materiałów, np. płyt betonowych, bloczków betonowych. Mogą być także odlane z betonu. Pamiętaj, że każde podłoże, na którym chcesz wykonać izolację wodną, powinno być czyste, nośne i stabilne. Zanim przystąpisz do pracy, przeprowadź frezowanie (jeden z rodzajów obróbki skrawaniem, który nadaje odpowiedni kształt przedmiotom) lub gradowanie (tępienie wypukłości i ostrych krawędzi). W ten sposób usuniesz ewentualne nierówności i zanieczyszczenia, które mogłyby zmniejszyć przyczepność. Uzupełnij także ewentualne szczeliny zaprawą mineralną.
Wiesz już, czym jest hydroizolacja pozioma oraz hydroizolacja pionowa ścian fundamentowych. Sprawdź, czy w danym budynku potrzebna będzie ciężka izolacja fundamentów, czy hydroizolacja lekka i zabezpiecz dom przed wilgocią na długie lata!
Zobacz także: Płyta fundamentowa czy fundamenty tradycyjne – co wybrać?