Dom to inwestycja długoterminowa. Dlatego dobrze jest mieć na uwadze, co przyniesie przyszłość, gdy podejmuje się decyzję o projekcie własnego domu. Bezpieczny dom musi więc być funkcjonalny dziś i za 50 lat, a także gwarantować swobodę w poruszaniu się również ludziom o ograniczonej sprawności fizycznej. Wybierz odpowiednie rozwiązania już dziś, w trosce o komfortową przyszłość.
Budowa domu jednorodzinnego może być wyzwaniem: wymarzone lokum musi być wygodne dla nas i naszych dzieci, ale też nie powinno wymagać dużych i kosztownych poprawek, gdy stracimy dzisiejszą sprawność.
Budowa domu na lata – pomyśl o swojej wygodzie na przyszłość
Wybór odpowiedniego projektu jest najważniejszy. Najlepszy będzie projekt domu parterowego. Pokonywanie schodów w domu piętrowym jest dla osoby starszej nie tylko uciążliwe, a też czasem nawet bolesne i niebezpieczne. Problemy z utrzymaniem równowagi, poruszaniem się czy zasłabnięcia stają wyjątkowo niebezpieczne właśnie na schodach: upadki mogą skutkować poważnymi złamaniami, kalectwem lub nawet śmiercią.
Problematyczne mogą okazać się także domy z tzw. wysokim parterem czy podpiwniczeniem. Lepiej skoncentrować się na projektach takich jak Talita (lub nieco bardziej tradycyjny Kaspian). Dla rodziny z dziećmi będą równie funkcjonalne jak domy piętrowe. Nie są także zbyt duże – utrzymanie ich nie będzie dużym obciążeniem finansowym w przyszłości.
Należy również zastanowić się, czy w przypadku, gdy jednak zdecydujesz się na budowę domu jednorodzinnego piętrowego lub z wysokim parterem, będzie możliwość zainstalowania windy dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
Drugim istotnym elementem już na etapie projektu jest łazienka. Musi być łatwo dostępna i zapewniać możliwość instalacji natrysku o większej powierzchni – osoby starsze często mają problemy z wychodzeniem z wanny.
Budowa domu – dziś zapłać więcej, w przyszłości zaoszczędzisz
Budowa domu z myślą o przyszłości to także zapewnienie odpowiedniej jakości materiałów.
Wybierając materiały, zwróć uwagę na ich:
- klasę,
- przewidywaną gwarancję trwałości (min. 25 lat),
- łatwość konserwacji.
Ważne są także wybrane instalacje: sposób ogrzewania domu, doprowadzenie wody, kanalizacja. Jeśli wybierzemy materiały dobrej jakości, a instalacje będą umieszczone w łatwo dostępnym miejscu, gdzie ryzyko uszkodzenia jest minimalne, jako seniorzy nie będziemy musieli wiele inwestować w utrzymanie domu.
Budowa domu jednorodzinnego powinna także uwzględniać inne rozwiązania: możliwość instalacji urządzeń sterujących zdalnie ogrzewaniem czy światłem, opcję korzystania z odnawialnych źródeł energii, odpowiednią izolację akustyczną domu.
Optymalny jest więc projekt domu parterowego bez podpiwniczenia, z wykorzystaniem trwałych materiałów oraz z łatwymi w konserwacji dachem i elewacją. Dobrym przykładem jest projekt Słoneczko II na stronie DobreDomy.pl.