Panele fotowoltaiczne – co kryje się za tym tajemniczym zwrotem? Specjaliści opisują to jako własną, małą elektrownię dla domu. Te połączone ze sobą fotoogniwa sprawiają, że energia słoneczna staje się energią elektryczną. Nie jest to rozwiązanie nowe, jednak ze względu na większe zainteresowanie tematem rozsądnego użytkowania energii coraz bardziej popularne, również dla inwestorów budujących domy jednorodzinne.
Osoby decydujące się wybrać projekt domu nowoczesnego chętniej inwestują również w fotowoltaikę, kojarząc ją z postępem i ekologią.
Dlaczego warto?
Rozważając wybór paneli fotowoltaicznych, zastanawiamy się nad ich głównymi atutami. Oto najczęściej wymieniane zalety:
- Technologia daje możliwość zmiany promieni słonecznych w energię elektryczną. Pozwala to na wykorzystanie powstałego prądu do własnych potrzeb. W oczywisty sposób przekłada się to na rachunki – są one mniejsze, kiedy ograniczamy korzystanie z energii elektrycznej produkowanej przez zewnętrzne podmioty.
- Takie rozwiązanie doceniają osoby mieszkające w lokalizacjach, w których dostęp do prądu nierzadko jest przerywany. Fotowoltaika i gromadzenie prądu w akumulatorach to alternatywa dla czasowej utraty dostępu do energii.
- Równie często bierze się pod uwagę argumenty związane z dbałością o środowisko. Dzięki tego typu panelom ograniczamy emisję spalin, jest to również zgodne z ideą wprowadzania coraz większej liczby źródeł energii odnawialnej.Więcej o budowie domu energooszczędnego powie ci poradnik Dobre Domy.
- Osoby, które obawiają się, że panele fotowoltaiczne nie będą odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne, powinny spać spokojnie. Technologia ta charakteryzuje się tak naprawdę większą odpornością niż tradycyjna i wytrzymuje burze, gradobicia czy bardzo niskie temperatury.
Fotowoltaika a oszczędności
Powodem, dla którego dużo osób waha się co do podjęcia decyzji o zakupie paneli fotowoltaicznych, jest ich zauważalnie większy koszt. Ten problem jednak znika, kiedy inwestor przestawia się na myślenie długoterminowe. Po kilku latach oszczędności powstałe dzięki produkcji energii niejako pokrywają sam początkowy wydatek. Niemniej wybór paneli słonecznych w dużym stopniu uzasadniony jest od początkowego budżetu przewidzianego na realizację projektu.
Fotowoltaika i montaż
W przypadku domu jednorodzinnego i neutralnych warunków pogodowych instalacja paneli nie powinna trwać dłużej niż 3 dni (często udaje się skończyć już po dobie). Poza panelami do instalacji niezbędny jest inwerter zamieniający wyprodukowany prąd stały na prąd zmienny. Panele mogą być zamontowane wszędzie tam, gdzie docierają promienie słoneczne, również na wysięgnikach i ogrodzeniach. W przypadku dachów ten najbardziej optymalny będzie skierowany na południe oraz nachylony pod kątem 35°.
Panele fotowoltaiczne to interesujący, warty rozważenia produkt dla każdego, kto rozważa projekt domów nowoczesnych. Na stronie pracowni projektowej Dobre Domy można znaleźć mnóstwo projektów, które świetnie zaprezentują się w połączeniu z tą technologią.