Fakty i mity na temat termomodernizacji budynku

Fakty i mity na temat termomodernizacji budynku


Termomodernizacja pozwala ograniczyć zużycie energii w domu i tym samym obniżyć rachunki za prąd. Jednak wbrew pozorom przeprowadzenie termomodernizacji nie sprowadza się wyłącznie do uszczelnienia okien. To także zastosowanie technologii, które zapobiegają stratom ciepła.

Sprawdź fakty i mity związane z termomodernizacją.

Mit 1: Termomodernizacja jest kosztowna

Inwestorzy nie muszą ponosić wszystkich kosztów związanych z termomodernizacją domów. Przyjmuje się, że średnia cena termomodernizacji 1 m² powierzchni użytkowej wynosi od 200 do 400 zł. Na szczęście można skorzystać ze wsparcia finansowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzielanego w ramach programu Ryś. Dofinansowanie do pracy remontowych wynosi 20 lub 40 proc. Dostępny jest również niskooprocentowany kredyt.

Więcej informacji o programie Ryś znajdziesz tutaj.

Mit 2: Ciepło ucieka tylko przez nieszczelne okna

Ogrzewasz dom, a mimo to nadal jest w nim zimno? Jeśli nie chcesz płacić astronomicznych rachunków za ocieplanie pomieszczeń, sprawdź nie tylko szczelność okien, ale także izolację ścian zewnętrznych, dachu, podłogi na gruncie oraz nad nieogrzewaną piwnicą.

Istotną rolę w zachowaniu komfortu cieplnego w pokojach ma także wentylacja. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, gdzie są największe straty ciepła, przeprowadź audyt energetyczny.

Mit 3: Pora roku nie ma znaczenia

Budowę domu można rozpocząć teoretycznie o każdej porze, jednak eksperci zalecają robić to wiosną. Podobnie jest z termomodernizacją budynku. Dzięki temu wszystkie prace zostaną skończone do jesieni bez niepotrzebnego pośpiechu.

Mit 4: Nie da się przesadzić ze szczelnością

Im bardziej szczelne okna, nadproża i inne elementy, tym większe ryzyko, że uniemożliwimy prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Może to przyczynić się do pojawienia się pleśni czy grzybów.

Fakt 1: Termomodernizacja się opłaca

Przede wszystkim ograniczenie strat ciepła sprawia, że ogrzewanie jest efektywne, a więc mniej kosztowne. Dzięki zabiegom termomodernizacyjnym uda się zmniejszyć zapotrzebowanie na energię o co najmniej 30 proc. Możesz też zyskać tzw. premię termomodernizacyjną, czyli umorzenie części kredytu wziętego na ocieplenie domu lub wymianę systemu ogrzewania. Termomodernizacja podnosi również wartość rynkową Twojej nieruchomości.

Fakt 2: Termomodernizacja to także energia ze źródeł odnawialnych

Instalacja kolektorów słonecznych pozwala wykorzystać do ogrzewania energię słoneczną, którą można czerpać przez cały rok za darmo. Na montaż takiego urządzenia można uzyskać dofinansowanie podobnie jak na termomodernizację budynku.

Fakt 3: Nie tylko materiały, lecz także ich magazynowanie

Odpowiednia izolacja to podstawa. Pamiętaj jednak, że wełna mineralna, styropian i inne materiały spełnią swoje zadanie, pod warunkiem że wcześniej były odpowiednio przechowywane. Wystawienie na działanie czynników atmosferycznych takich jak słońce czy deszcz może skutecznie pogorszyć ich parametry techniczne.

Fakt 4: Termomodernizacja to zdrowie

W domu, w którym przeprowadzono termomodernizację, poprawia się komfort mieszkania. Co to oznacza? Ciepłe, ale nie przegrzane wnętrza, zmniejszona wilgotność, brak pleśni – a więc odpowiedni i zdrowy klimat dla wszystkich domowników.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje