Elewacja domu – dopasuj ją do stylu budynku i budżetu

Elewacja domu – dopasuj ją do stylu budynku i budżetu


Elewacja budynku to wizytówka całego domu i element wieńczący konstrukcję. Jej wybór, a następnie prawidłowy montaż powinien więc być bardzo dokładnie przemyślany i dopasowany zarówno do stylistyki całego domu, jak i dostępnych środków finansowych. Jak znaleźć najlepsze materiały na elewacje, które z jednej strony będą pasowały do całego domu, a z drugiej pozwolą uniknąć zbyt dużych wydatków? Zobacz, jakie są rodzaje elewacji, oraz poznaj ich najważniejsze cechy.

Montaż elewacji budynku wykonuje się na końcowym etapie budowy domu. Pamiętaj, że bez względu na to, jaki materiał wybierzesz, zawsze musisz wcześniej przygotować podłoże. Jak to zrobić? Przede wszystkim:

Znając podstawowe zasady dotyczące przygotowania ścian, możesz zająć się wyborem konkretnych materiałów na elewacje.

Drewno czy kamień – jakie są rodzaje elewacji domów jednorodzinnych?

To tynki o dosyć wyraźnej strukturze. W zależności od tego, jak będziesz je nakładać (kierunek, rodzaj narzędzia, ilość produktu), możesz uzyskać dowolny efekt inspirowany nowoczesnym budownictwem lub bardzo klasycznym stylem. Tynki są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, choć każdy z nich łatwo pomalujesz na dowolny kolor.

Ile kosztuje tynk elewacyjny?

 

Drewniane deski to jedne z najszlachetniejszych materiałów wykorzystywanych na elewacji. Dzięki nim możesz stworzyć dom jednorodzinny utrzymany w stylu rustykalnym. Część dostępnych na rynku desek świetnie sprawdzi się także w budynkach nowoczesnych – dotyczy to zwłaszcza drewna o gładkiej, jednolitej strukturze i mało widocznych słojach. Warto jednak pamiętać, że drewno na elewacji należy regularnie impregnować. Bardzo ważny jest także wybór odpowiedniego gatunku, który jedynie w niewielkim stopniu reaguje na zmieniającą się pogodę czy wilgoć. Zwróć także uwagę, że drewno może nie blokować uciekającego z mieszkania ciepła, co zwiększa koszty za ogrzewanie budynku.

Ile kosztuje naturalne drewno?

Cena deski zależy od gatunku i klasy, ale też dodatkowych właściwości. Dobrze zabezpieczone i termoochronne deski mogą kosztować nawet do 300 zł/m2.

 

Okładzina drewniana to idealna alternatywa dla tych, którzy chcą uzyskać efekt naturalnego drewna, a jednocześnie mają mniejszy budżet. Okładzina inspirowana drewnem kosztuje bowiem znacznie mniej, a jednocześnie wygląda tak samo elegancko i naturalnie. Co ważne, okładziny nie musisz także dodatkowo zabezpieczać preparatami konserwującymi. Wystarczy, że będziesz ją raz na pół roku lub rok czyścił.

Ile kosztuje okładzina drewniana?

 

Płytki klinkierowe posiadają te same właściwości co cegła klinkierowa. Są one więc odporne na różne warunki atmosferyczne, wykazują dużą odporność ogniową, a przy tym bardzo dobrze blokują dźwięki. Podobne właściwości posiadają płytki kamienne, które jednak kosztują więcej. Zarówno płytki klinkierowe, jak i kamienne pasują do bardzo nowoczesnych domów jednorodzinnych, jak i tych urządzonych w klasycznym stylu.

Ile kosztują płytki klinkierowe i kamienne?

Razem czy osobno – jak łączyć różne rodzaje elewacji w domu jednorodzinnym?

Elewację domu jednorodzinnego możesz w całości wykonać z jednego materiału, np. tynku. Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w projekcie Milena Dobrych Domów, dekorując ozdobnym tynkiem jedynie rogi budynku. Zależy Ci na połączeniu kilku rodzajów elewacji? W takim razie możesz:

Jak łatwo zauważyć, rodzaje elewacji możesz dowolnie łączyć, a ich układ zależy przede wszystkim od Twojego gustu, pomysłu i dostępnego budżetu. Za pomocą zwracającego uwagę, kontrastującego materiału możesz podkreślić te elementy budynku, które chcesz wyróżnić – np. taras czy wejście, a inne ukryć – np. okno w sypialni. Masz pomysł na własną kompozycję? Zobacz, czy znajdziesz ją wśród projektów na stronie Dobre Domy.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje