Kolory elewacji domów nierzadko decydują o ich charakterze i ostatecznym wyglądzie. Źle dobrana kolorystyka tynków i farb elewacyjnych może zaważyć na ostatecznej estetyce Twojego projektu. Jaki kolor elewacji sprawdzi się najlepiej w przypadku Twojego domu i jakimi zasadami powinieneś się kierować, aby uzyskać jak najlepszy efekt? Podpowiadamy.
Z tekstu dowiesz się:
- jakimi ogólnymi zasadami kierować się przy wyborze koloru elewacji,
- jak dopasować kolor elewacji do stylu domu,
- w jaki sposób dobrać kolor elewacji do koloru dachu.
Kolor elewacji zewnętrznej nie może być przypadkowy. Mimo że ogromna paleta barw pozwala na realizację nawet najbardziej ekstrawaganckich projektów, fantazję dobrze jest zrównoważyć zdrowym rozsądkiem. Podczas wybierania koloru domów warto kierować się kilkoma prostymi zasadami.
Najważniejsze zasady wyboru koloru elewacji domu
Kolor elewacji powinien współgrać ze stolarką okienną i drzwiami. Najlepiej, aby dobrze komponował się także z kolorem ścian garażu, bramy, rynien, podestów, schodów i parapetów. Wybierając kolorystykę elewacji, zwróć także uwagę na gabaryty budynku. Twój dom jest wielką rezydencją? Nie bój się mocniejszych dodatków – zdecydowanym ciemnym kolorem wyróżnij np. garaż. Elewacje małych domów powinny być natomiast jasne – w ten sposób powiększysz budynek optycznie, a także wyróżnisz go z otoczenia.
Kolor Twojego domu nie musi być jednolity. Elewacje domów piętrowych dobrze wyglądają z pionowymi akcentami w innym, ciemniejszym niż całość budynku kolorze. Dzięki temu bryła wydaje się jeszcze wyższa i smuklejsza. Jeśli natomiast zależy Ci na wizualnym poszerzeniu domu, pomyśl o poziomych akcentach, jednak uważaj, bo możesz go optycznie obniżyć.
Pomysł na elewację domu a jego styl
Mnogość dostępnych na rynku projektów pozwala na wybudowanie dokładnie takiego domu, jaki sobie wymarzysz. Niezależnie jednak od tego, czy interesują Cię bardziej klasyczne budynki, czy może gustujesz w nowoczesnych bryłach, pamiętaj, żeby przy wykończeniu poświęcić nieco czasu na znalezienie dobrego pomysłu na elewację domu. Poniżej kilka rad, którymi możesz się kierować przy doborze kolorów:
- Przy architekturze budynku uwzględniającej detale: ryzality, wykusze, nisze, wnęki czy lukarny, zbyt odważne kolory elewacji będą wyglądały niekorzystnie. W takich przypadkach kolorystyka ścian powinna więc być spokojniejsza i stonowana. Postaw na jasną elewację domu, aby nie przyćmić detali architektonicznych. Przecież to na ich wyeksponowaniu powinno zależeć Ci najbardziej!
- Większe pole manewru dają domy o prostej bryle. Detal nie stwarza tu bowiem konkurencji dla koloru. W tym przypadku możesz nieco pobawić się barwami – zastosuj ciemną elewację albo poeksperymentuj z mniej standardowymi kolorami.
- Zastanawiasz się, na jaki kolor pomalować dom, który został wybudowany wiele lat temu, a który poddajesz koniecznym renowacjom? Zapoznaj się ze stylem, w jakim został wybudowany, i z charakterystyczną dla niego kolorystyką. Twój dom nosi cechy stylu dworkowego? Pozostaje Ci wybrać odpowiedni odcień bieli.
Elewacje domów, kolory dachów – udane kompozycje kolorystyczne
Pamiętaj, że elewacja garażu oraz domu powinna kolorystycznie współgrać z dachem. Dobrze, aby wszystkie elementy kolorystyczne budynku były do siebie jak najbardziej dopasowane.
Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią dachówkę.
W przypadku każdego produktu używanego do krycia (dachówki ceramicznej, bitumicznej czy blachodachówki) należy dobrać zupełnie inny kolor elewacji domu ze względu na odmienne procesy starzenia się dachówek – a co za tym idzie, zmieniający się kolor. Wiele rodzajów dachów w wilgotnym otoczeniu z biegiem lat pokrywa się biało-zielonym nalotem. Takie powierzchnie będą niekorzystnie wyglądały z jaskrawymi odcieniami, więc kiedy wybierasz elewację domu, kolory intensywne raczej się nie sprawdzą. Równie ważne w odbiorze barwy dachu jest światło różnie odbijające się i układające na poszczególnych materiałach o odmiennej fakturze. Jaskrawa elewacja będzie niekorzystnie wyglądać z błyszczącą w słońcu blachodachówką. Zastanawiasz się, jakie kolory elewacji wybrać do najpopularniejszych kolorów dachówek? Oto nasze propozycje:
- Jaki kolor elewacji do brązowego dachu? To dość mocny kolor, dlatego dobrze byłoby go nieco stonować – posłuż się podobną paletą barw, jednak w stanowczo jaśniejszym odcieniu. Postaw na beże, karmele bądź odcienie zbliżone do piaskowego. Jeśli jednak interesuje Cię coś ciemniejszego – zastanów się nad kolorem zielonym.
- Jaki kolor elewacji do grafitowego dachu? Stanowczo ciepły! Grafit jest kolorem chłodnym – przełam go jasną, ale ciepłą elewacją. Jeśli wolisz delikatne kolory, wybierz barwy piaskowe. Jeśli jednak marzy Ci się bardziej wyróżniający się kolor domu, postaw na barwę jasnoceglastą. Jest ciepła i idealnie skomponuje się z grafitowym dachem.
- Jakie kolory elewacji do czarnego dachu? Dobrym wyborem jest postawienie na ponadczasową klasykę – czarny dach i białą elewację. Jeśli zależy Ci na tym, by Twój dom prezentował się bardzo nowocześnie, wybierz elewacje w szarym lub ciemnografitowym kolorze.
- Jaka elewacja do czerwonego dachu? Czerwona dachówka daje wiele możliwości w kwestii doboru koloru elewacji. Czerwony dach możesz łączyć z jasnożółtymi, beżowymi, białymi oraz brązowymi ścianami.
Dobór koloru elewacji jest uzależniony od wielu czynników. Największym wyzwaniem jest jednak zmierzenie się z bardzo bogatą paletą barw i odcieni. Stosując się do naszych podpowiedzi i ogólnych reguł, pomalujesz dom gustownie, a także w zgodzie z jego stylem i otoczeniem, w którym się znajduje.
Dowiedz się więcej o elewacjach budynku i ich wykonaniu.