Ekologiczny dom – jak go prowadzić?

Ekologiczny dom – jak go prowadzić?


Dom ekologiczny to dom, w którym zużywa się mniej energii (elektrycznej, gazowej, cieplnej) i dba o to, by zmniejszyć negatywne oddziaływanie na środowisko. Ponadto ekologiczny dom jest przyjazny nie tylko dla przyrody, lecz także dla Twojego portfela – dowiedz się o nim więcej z naszego tekstu.

Domy ekologiczne lub energooszczędne za kilka lat będą powszechnie spotykane. W świetle unijnego rozporządzenia dotyczącego warunków technicznych, które weszło u nas w życie w styczniu 2017 r., nowo budowane domy powinny charakteryzować się możliwie minimalnym zapotrzebowaniem na energię. Inwestorzy przy planowaniu oraz realizacji projektu domu muszą uwzględnić przede wszystkim wskaźnik określający roczne zapotrzebowanie budynku na energię nieodnawialną (tzw. wskaźnik EP) oraz wartość czynnika przenikania ciepła.

Aby spełnić te wymagania, najłatwiej jest przejrzeć projekty domów energooszczędnych i sprawdzić, czy znajdzie się wśród nich taki, który odpowiada Twojemu budżetowi oraz Twoim wymaganiom. Samo wybudowanie energooszczędnego budynku jednak nie wystarczy, aby dom był ekologiczny. Jak wybudować dom, który nie będzie obciążeniem dla środowiska? Jak prowadzić ekologiczny dom? Poniżej poznasz odpowiedzi na te pytania.

Ekologiczny dom a energia wbudowana

Ekologiczny dom ma możliwie jak najmniejszą energię wbudowaną. Czym jest energia wbudowana? To suma energii, którą zużyto na:

Radykalne zmniejszenie energii wbudowanej polega na wykorzystaniu do budowy domu materiałów z odzysku lub takich, które są poddawane jak najmniejszej obróbce (glina, słoma, bale drewniane). Jeśli jednak nie chcesz korzystać akurat z tych materiałów, możesz np. zamówić materiały z najbliższego składu materiałów budowlanych, tak aby ich dowóz trwał jak najkrócej.

Ekologiczny dom – o czym pamiętać w trakcie budowy?

Warto pamiętać, że w trakcie realizacji praktycznie każdego projektu domu można zminimalizować przyszłe zużycie energii. W tym celu należy skupić się na tych elementach konstrukcji budynku, przez które może uciekać ciepło.

Ekologiczny dom a alternatywne źródła energii

Alternatywne źródła energii w polskich warunkach wciąż stanowią raczej dopełnienie tradycyjnych źródeł energii niż ich całkowity zamiennik. Mimo tego warto przemyśleć skorzystanie z alternatywnych rozwiązań energetycznych nawet w ograniczonym stopniu, gdyż dzięki nim można:

Jednym z szerzej dyskutowanych alternatywnych źródeł energii jest fotowoltaika, czyli system paneli pobierających światło słoneczne i przetwarzających je w energię elektryczną. Oprócz paneli fotowoltaicznych warto także wspomnieć o:

Oczywiście skorzystanie z jednego z tych rozwiązań trzeba uzależnić od możliwości finansowych oraz funkcji, jakie mają spełniać alternatywne źródła energii. Sprawdź, czy budowa domu energooszczędnego opłaca się w Twoim przypadku.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje