Większa przestrzeń użytkowa, efektowne rozwiązania architektoniczne, koszty budowy niższe niż w przypadku tradycyjnego domu piętrowego – oto kilka zalet domów z użytkowym poddaszem. Zobacz, dlaczego jeszcze jest to dobre rozwiązanie!
Kiedy warto skierować wzrok w stronę projektów domów z użytkowym poddaszem? Odpowiedź wiąże się z wieloma czynnikami, m.in. lokalizacją, wymiarami działki czy liczebnością rodziny. Warto też zwrócić się do gminy i poznać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który niekiedy narzuca Ci wybór konkretnego typu zabudowy.
Dom z użytkowym poddaszem to dobre rozwiązanie dla:
- małej działki – na takim terenie warto wybrać zabudowę wzwyż. Dzięki temu łatwo wygospodarujesz więcej miejsca. Należy zaznaczyć, że uzyskana w ten sposób przestrzeń bardzo często jest bardziej przejrzysta od tej w domach parterowych i po prostu większa.
- rodziny – domy z użytkowym poddaszem oferują najczęściej jasny i klarowny podział na strefę dzienną (na dole) oraz nocną (na górze). Dzięki temu każdy członek rodziny znajdzie miejsce dla siebie i odrobinę prywatności.
- lubiących jasne przestrzenie – zabudowa wszerz ogranicza dostęp światła do niektórych wnętrz – rosnące drzewa lub wysokie ogrodzenia zasłaniają okna na parterze. Wybór domu z użytkowym poddaszem niweluje te straty, dzięki czemu mieszkańcy dłużej mogą się cieszyć światłem dziennym.
- ceniących ciekawe rozwiązania architektoniczne. Poddasze to skosy – z jednej strony utrudniające aranżowanie wnętrz, z drugiej umożliwiające realizację wielu pomysłów. Dzięki nim wystrój nabiera zupełnie innego wyrazu.
Zobacz, jak może wyglądać sypialnia zlokalizowana na poddaszu.
Dla kogo dom z użytkowym poddaszem?
Najprościej mówiąc: dla każdego. W zależności od wybranego projektu w takim domu zmieści się zarówno para, jak i rodzina z dziećmi. Przy odpowiednim rozplanowaniu dostępnej przestrzeni w domach zrealizowanych według projektu zamieszka nawet 5 czy 6 osób!
Jednym z ograniczeń jest jednak…wiek. Dom z poddaszem to konieczność wchodzenia i schodzenia po schodach. Jeśli więc ktoś w Twojej rodzinie może mieć z tym problem, zastanów się, czy jednak – mimo wszystko – nie lepiej zrezygnować z poddasza na rzecz większego domu parterowego.
Sprawdź ofertę projektów domów parterowych dostępnych na stronie Dobrych Domów.
Dom z możliwością adaptacji poddasza – przyszłościowe rozwiązanie
Projekt domu z poddaszem ma jeszcze jedną, bardzo istotną cechę – jego budowę można spokojnie rozłożyć w czasie. Wystarczy wybrać projekt z możliwością adaptacji poddasza i zostawić sobie prace nad górnym poziomem na później.
Warto wtedy zapoznać się z zasadami adaptacji poddasza, by wszystkie prace przebiegły zgodnie z planem. Przede wszystkim musisz sprawdzić:
- czy poddasze ma odpowiednią wysokość (nie może być niższe niż 2–2,5 m),
- szczelność połaci dachowych,
- czy konstrukcja nośna dachu wytrzyma dodatkowe ocieplenie i obudowanie budynku,
- czy uda się doprowadzić na poddasze niezbędne media.
Kolejny etap to załatwienie formalności związanych ze zmianą sposobu użytkowania przestrzeni.
Zobacz przykładowe projekty domów z użytkowym poddaszem: