Domy w stylu dworkowym – jak wybrać projekt?

Domy w stylu dworkowym – jak wybrać projekt?


Projekty dworków szlacheckich od wielu lat cieszą się olbrzymim zainteresowaniem inwestorów. Nie tylko dlatego, że domy w tym stylu są niezwykle eleganckie i nawiązują do naszej rodzimej tradycji, ale też dlatego, że potrafią być naprawdę funkcjonalne. Doskonale wpisują się też w polski krajobraz, zwłaszcza jeśli zamierzasz wybudować swój dworek z dala od miasta. Skąd wziął się styl dworkowy? Jakie są wady, a jakie zalety wyboru projektu domu w stylu dworkowym? W tym artykule odpowiadamy na te i inne pytania!

Z tekstu dowiesz się:

Jesteś zwolennikiem stylizowanych budynków i marzysz o budowie domu w stylu dworkowym? Nic w tym dziwnego! Wielu inwestorów decyduje się na dom właśnie w tym stylu. Styl dworkowy kojarzy się bowiem z elegancją, tradycją, polskością, przynależnością do polskiej kultury i spokojnym życiem w zgodnie z naturą. W tym tekście podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, decydując się na taki projekt.

Domy w stylu dworku polskiego – rys historyczny

Korzenie stylu dworkowego sięgają początków XX wieku. To okres powrotu do źródeł polskiej tożsamości, a zarazem poszukiwań polskiego stylu narodowego. Miał on stać się tradycją łączącą naród żyjący w trzech zaborach.

Koncepcja stylu narodowego zakładała stworzenie formy, która miałaby manifestować odrębność narodową. Ostatecznie jednym z nurtów tego stylu stał się styl dworkowy. Za jego reprezentanta uznano dwór parterowy z wysokim dachem i gankiem lub portykiem kolumnowym. Miał on w swoim zamyśle nawiązywać do architektury polskich dworów szlacheckich z tzw. złotego wieku Rzeczpospolitej.

Jako pierwszy zespół cech określających dom w stylu dworkowym zebrał Zygmunt Czartoryski w swojej wydanej w 1896 r. broszurze O stylu krajowym w budownictwie wiejskim. Do rozpowszechnienia domów w stylu dworku polskiego przyczyniły się konkursy architektoniczne, a także zorganizowana w Krakowie w 1912 r. wystawa architektury.

Projekty dworków polskich: tradycja i nowoczesność

Najbardziej charakterystyczne cechy tradycyjnych domów w stylu dworkowym to:

Dzisiejsze projekty domów dworkowych z poddaszem dostosowuje się do potrzeb i oczekiwań ich przyszłych użytkowników. W dawnych dworkach wszystkie pomieszczenia były przechodnie – drzwi frontowe prowadziły do sieni, a z niej przechodziło się do pozostałych pomieszczeń, które prowadziły z jednego pokoju do drugiego. W ten sposób można było obejść cały dom dookoła. Dziś nie stosuje się już takich rozwiązań. Jedyną otwartą przestrzeń w projektach tego typu zwykle stanowi obszerny salon połączony z kuchnią.

Współczesne dworki wciąż miewają jednak piękne, szerokie gościńce i wiele stylizowanych elementów architektonicznych, takich jak gzymsy, lukarny czy wykusze.

Sprawdź także nasze propozycje domów w stylu rustykalnym.

Na co zwrócić uwagę, wybierając projekty dworków szlacheckich?

Prosta konstrukcja domu dworkowego może być zaletą. Nieskomplikowana bryła domu to mniejsze koszty budowy. Wybierając projekt domu dworkowego, sprawdź jednak różne rozwiązania i wybierz spośród nich te, które będą najbardziej odpowiadać Tobie i Twojej rodzinie. Uwzględnij wiek, ograniczenia i zróżnicowane potrzeby wszystkich domowników.

Jeśli myślisz o dachu czterospadowym, pamiętaj, że może on ograniczyć powierzchnię użytkową poddasza. Rozwiązaniem jest dach mansardowy, w którym każda połać składa się z dwóch części o innym kącie nachylenia. W grę wchodzi również budowa ścianki kolankowej, która podniesie dach i umożliwi swobodną aranżację poddasza. Aby Twój dom w stylu dworkowym był jeszcze bardziej stylowy, warto pomyśleć o poddaszu z lukarnami.

Problematyczne może się także okazać harmonijne wkomponowanie w bryłę domu garażu. By dodatkowa przybudówka nie zaburzała projektu budynku, może być cofnięta względem całości, a nie stanowić jej przedłużenia. Warto ją również zrównoważyć położonym symetrycznie po drugiej stronie budynku zadaszonym tarasem.

Domy w stylu dworkowym – jakie materiały zastosować do ich budowy?

Decyzja o budowie domu stylizowanego na konkretny okres historyczny pociąga za sobą zastosowanie konkretnych elementów architektonicznych i kolorystyki. Często sięga się także po tradycyjne materiały, takie jak gonty czy elementy drewniane. Ich stosowanie nie jest jednak konieczne – w dzisiejszych czasach z powodzeniem można wybrać nowoczesne dachówki o tradycyjnych kolorach (brudna czerwień, cegła), a także stylizowane okna i drzwi. Powszechnie dostępne są także gotowe detale, takie jak gzymsy czy opaski okienne. Niegdyś budowano je z materiałów nośnych, czyli kamienia i cegieł, w późniejszych czasach modelowano je w tynku. Dzisiaj wystarczy zaopatrzyć się w gotowe płytki klinkierowe czy profile styropianowe.

Specjaliści z pracowni Dobre Domy starają się trafiać w bardzo różne gusta i potrzeby. W naszej ofercie znajdziesz więc ponad 1000 gotowych projektów, z których spora część nawiązuje do domów w stylu dworków. Pamiętaj, że możesz również poprosić o adaptację gotowego projektu domu wybranego przez siebie.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje