Obecnie na rynku występuje wiele pokryć dachowych – od nowoczesnych bitumicznych po tradycyjny dach z blachodachówki. Inwestorzy chętnie zwracają uwagę zwłaszcza na blachodachówkę, która wizualnie przypomina klasyczną dachówkę ceramiczną. Jednak w odróżnieniu od niej blachodachówka jest wykonana ze specjalnie profilowanej, ocynkowanej i lakierowanej blachy stalowej. Co sprawia, że blachodachówka wciąż zyskuje na popularności? Czym innym można pokryć dach? Sprawdź.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie są zalety blachodachówki,
- o jakich wadach blachodachówki warto pamiętać,
- czym się różni dachówka betonowa od dachówki ceramicznej,
- jak powstają dachówki betonowe,
- jak powstają dachówki ceramiczne,
- czym jest blacha cynkowo-tytanowa.
Blachodachówka jest oferowana w postaci arkuszy (przygotowanych na wymiar dachu) lub modułów o niewielkich rozmiarach, przeznaczonych na dachy o urozmaiconym kształcie. Najczęściej występuje w kolorze czarnym, brązowym, czerwonym i szarym, jednak na zamówienie można dostać pokrycie o niemal dowolnym odcieniu.
Blachodachówka wady i zalety – dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie?
Blachodachówka jest znacznie tańsza niż klasyczna dachówka ceramiczna lub cementowa. Jednocześnie pokrycie dachu blachodachówką pozwala na uzyskanie efektu wizualnego zbliżonego do tradycyjnych dachówek. To jednak nie jedyna zaleta tego materiału.
Blachodachówka wyróżnia się również:
- niewielką wagą (około 5 kg/m2) – umożliwia to zamontowanie blachodachówki nawet na niezbyt masywnej więźbie dachowej. Co więcej – materiał ten nie nasiąka wodą, nie zwiększa więc swojej masy pod jej wpływem;
- łatwą pielęgnacją – konserwacja blachodachówki ogranicza się w praktyce do mycia i malowania blachy co kilka lat;
- łatwym montażem – blachodachówkę montuje się na ruszcie z łat i kontrłat, z zastosowaniem folii wstępnego krycia.
Wady dachu z blachodachówki
Niestety, blachodachówka nie jest rozwiązaniem idealnym. Można bowiem stosować ją tylko na dachach o nachyleniu połaci ponad 9°. Przy budowie dachów prostych nie będzie więc możliwe zastosowanie tego materiału.
Przeczytaj również: Zmiana kąta nachylenia dachu.
Inne wady blachodachówki to:
- niska trwałość blachodachówki – producenci na blachodachówkę oferują gwarancję jedynie na 15–20 lat. Szacunkowa trwałość tego pokrycia nie przekracza jednocześnie 50 lat. Tymczasem w przypadku klasycznej dachówki jest to nawet 100 lat. O trwałości blachodachówki decyduje przede wszystkim grubość stali i rodzaj powłoki zabezpieczającej;
- niska izolacyjność akustyczna – jest to słyszalne zwłaszcza podczas opadów deszczu lub gradu, kiedy krople uderzają w dach, a rezonujące blachodachówki wydają niezbyt przyjemne dźwięki.
Inne rodzaje pokrycia dachowego – dachówka betonowa a ceramiczna
Dachówki betonowe (inaczej cementowe) i ceramiczne to wybór przede wszystkim dla właścicieli domów o solidnej więźbie. Takie pokrycie dachowe jest bowiem dość ciężkie, dlatego wymaga wytrzymałej konstrukcji stropu. Zarówno dachówki cementowe, jak i ceramiczne charakteryzują się także niskim współczynnikiem nasiąkania wody. Dzięki temu są niezwykle odporne na trudne warunki pogodowe, w tym mróz.
Dodatkowo:
- dachówki cementowe i ceramiczne wyróżnia ciekawe wzornictwo, np. klasyczna karpiówka (przypominająca łuskę karpia) lub mnich i mniszka (składająca się z dwóch elementów – dachówki górnej i dolnej). Kolorystyka obu typów dachówek może być różna. Dachówki ceramiczne da się wykonać właściwie w każdym odcieniu, natomiast pokrycie betonowe najczęściej występuje w standardowych kolorach: czerni, graficie i barwach ceglastych;
- dachówki różnią się także strukturą powierzchni. Wykończenie ceramiczne jest gładsze, natomiast betonowe – bardziej porowate. Specjaliści zaznaczają, że dachówki betonowe mają także lepszą izolację akustyczną w porównaniu do pokrycia ceramicznego.
Warto pamiętać, że dachówki betonowe są zwykle większe od dachówek ceramicznych. Są również nieco od nich lżejsze, wciąż jednak nie nadają się na delikatne konstrukcje więźby.
Przeczytaj również, jak wykonać tradycyjną więźbę dachową.
Dachówki betonowe – z czego powstają i czym się cechują?
Dachówki cementowe wytwarza się z piasku, wody, cementu portlandzkiego i pigmentów. Beton do produkcji dachówek jest zagęszczany (aby było w nim jak najmniej pęcherzyków powietrza, które wpływają na porowatość materiału) i formowany, a następnie sezonowany w specjalnych suszarniach. Surowiec pokrywa się dwukrotnie powłoką akrylową, a następnie barwi na kolor wybrany z dostępnej gamy. Najczęściej są to odcienie czerwonego i czarnego.
Cementowa dachówka jest wytwarzana z naturalnych składników, a więc bezpiecznych dla zdrowia i środowiska. Takie wykończenie spodoba się zatem fanom ekologicznego stylu życia.
Dachówka ceramiczna – proces powstawania i właściwości
Dachówka ceramiczna to jedno z najstarszych i najbardziej wytrzymałych pokryć dachowych. Podstawowym tworzywem dachówek ceramicznych jest glina z niewielką ilością margla i składników uszlachetniających. Z takiej masy formuje się dachówki, następnie suszy metodą przemysłową i wypala w wysokiej temperaturze.
W procesie produkcyjnym możliwe jest również dodanie barwnika, dzięki któremu uzyskuje się określony kolor. Dachówkę glazurowaną dodatkowo można pokryć szkliwem, także w wybranym odcieniu. Na większość wykończeń dachowych nakłada się dodatkową akrylową powłokę, dzięki czemu wyrównuje się odcień i zwiększa wytrzymałość pokrycia.
Czym jest blacha cynkowo-tytanowa?
Jeszcze innym rodzajem pokrycia dachowego jest dach z blachy cynkowo-tytanowej. Tego typu blachę produkuje się z elektrolitycznie oczyszczonego cynku z dodatkiem miedzi i tytanu. Czasami do stopu dodaje się również aluminium. Gęstość blachy wynosi ok. 7,2 g/cm3.
Cynk stanowi aż 99,995% stopu. Pozostałe składniki występują w bardzo małych ilościach: miedź to zaledwie 0,08-1,00% mieszanki, tytan – 0,06-0,20%, a aluminium – 0,015%. Pierwiastki te pozwalają ograniczyć wietrzenie cynku i zwiększają trwałość blachy. Stopiony materiał zostaje odlany i nawinięty na rolkę. Blacha cynkowo-tytanowa nadaje się na dachy o kącie nachylenia nie mniejszym niż 3°.
- Jak powinien przebiegać montaż blachy cynkowo-tytanowej?
Najlepszym podłożem dla blachy cynkowo-tytanowej są deski z drewna sosnowego, jodłowego i świerkowego. Dobrym materiałem jest również buk i topola. Czasami jako podkład stosuje się wodoodporną sklejkę, a także płyty wiórowe, OSB i OMF. Deski powinny mieć długość od 2 do 6 m, szerokość od 80 do 140 mm i grubość od 20 do 40 mm. Szerokość blachy wynosi zwykle 53 lub 60 cm, a jej grubość nie przekracza 0,7 mm.
Istnieje kilka sposobów układania blachy cynkowo-tytanowej. Arkusze można ułożyć prostopadle lub równolegle do kierunku spływania opadów atmosferycznych. Połączenia prostopadłe można wykonać na tzw. rąbek leżący lub na zakład. Z kolei równoległe – na rąbek kątowy, rąbek stojący lub na listwy. W tym ostatnim przypadku stosuje się zwykle listwę belgijską lub niemiecką. Czasami wykorzystywana jest też listwa pięciokątna.
- Na co zwrócić uwagę, jeśli zdecydujesz się na blachę cynkowo-tytanową?
Podczas transportu blacha nie powinna mieć kontaktu z wilgocią. Inaczej na jej powierzchni może się wytrącić wodorotlenek cynku. Zjawisko to jest niepożądane ze względów estetycznych. Pomieszczenia magazynowe muszą być więc suche i przewiewne, powinna w nich panować dodatnia temperatura. Weź pod uwagę, że blacha, podobnie jak inne metale, kurczy się pod wpływem zimna i rozszerza pod wpływem ciepła. Pasy blachy muszą być więc zamontowane w taki sposób, który pozwala im pracować. Podłoże dla blachy musi być stabilne, trwałe i czyste.
- Jak wybrać projekt domu do dachu z blachy cynkowo-tytanowej?
Blacha cynkowo-tytanowa to trwałe i nowoczesne pokrycie dachu. Warto jednak pamiętać, że nie do wszystkich rodzajów dachu się nadaje. Nie decyduj się na to rozwiązanie w przypadku dachu płaskiego lub dachu o kącie nachylenia mniejszym niż 3°.
Pokrycie dachowe powinno również pasować do domu pod względem estetycznym. Blacha cynkowo-tytanowa świetnie się sprawdza w budynkach nowoczesnych. Przykładem takiego projektu jest dom Achilles, który powstał z myślą o 4-6-osobowej rodzinie. Elewacje pokryte są tynkiem strukturalnym, drewnem i okładziną klinkierową. Wszystkie elementy tworzą spójną, estetyczną całość.
Dachówka ceramiczna czy betonowa? A może blachodachówka lub blacha cynkowo-tytanowa? Wybór pokrycia dachowego to bardzo ważne zadanie. Porównaj jeszcze raz wszystkie zalety i wady każdego z tych rozwiązań i podejmij decyzję, co najlepiej sprawdzi się na dachu Twojego domu.