Dach płaski – wady i zalety

Dach płaski – wady i zalety


W tradycyjnej zabudowie nadal królują domy z dachem spadzistym – jest to najbardziej popularny rodzaj pokrycia. Nie sposób jednak nie zauważyć, że w polskim budownictwie coraz częściej zaczynają się pojawiać nowoczesne domy z płaskim dachem. Zanim zdecydujesz się na wybór takiego rozwiązania architektonicznego, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie są wady i zalety domów z dachem płaskim. To na pewno ułatwi Ci podjęcie decyzji w trakcie wybierania projektu domu.

Z tekstu dowiesz się:

Płaski dach inaczej nazywany jest stropodachem, ponieważ pełni funkcje zarówno stropu, jak i dachu. Możesz spotkać się też z określeniem dachu ostatniej kondygnacji lub dachu eksponowanego. Płaski dach w Polsce to nadal rzadkość. Wpływa na to przede wszystkim panujący u nas klimat z opadami deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu, ponieważ z płaskiego dachu trzeba usuwać go ręcznie. Dach płaski ma jednak także pewne zalety, które z kolei są niedostępne dla właścicieli dachów spadowych, np. możliwość zaaranżowania ich powierzchni. Zobacz, z czym wiąże się decyzja o takim typie zabudowy.

Nowoczesny dom – płaski dach. Czym jest ten rodzaj pokrycia?

Może się wydawać, że dach płaski rzeczywiście jest płaski. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej, ponieważ jest on taki jedynie na pewnej części swojej powierzchni. Połacie dachu tego typu mogą być całkowicie płaskie – czyli o kącie nachylenia 0° – tylko na niewielkich fragmentach. Ma on bowiem w większości nachylenie ok. 2-3°. Taka konstrukcja jest konieczna, by deszczówka nie zatrzymywała się na dachu i swobodnie spływała do rynien.

Druga nazwa dachu płaskiego, czyli stropodach, wynika z pełnionych przez niego funkcji – jest jednocześnie stropem najwyższej kondygnacji i dachem.

Stropodach płaski – rodzaje

Dachy nowoczesne płaskie mogą występować w różnych formach. Wyróżniamy następujące rodzaje:

Zobacz także: Dachy z blachodachówki oraz inne pokrycia dachu. Poznaj wady i zalety każdego rozwiązania

Dach płaski w Polsce – zalety

Budynki wykończone stropodachem płaskim najczęściej mają bardzo nowoczesną formę i wyróżniają się spośród innych zabudowań. Dodatkowo do zalet stropodachu zaliczamy:

Dzięki prawie równej powierzchni płaski dach nad garażem czy domem można zaaranżować na kilka sposobów. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest stworzenie tam przestrzeni zielonej lub tarasu.

Zobacz także: Fotowoltaika – czym jest i jak prawidłowo ustawić panele słoneczne?

Płaski dach – wady

Rzadko zdarza się, by jakieś rozwiązanie było całkowicie wolne od wad. Jeśli jednak jesteś świadomy zarówno plusów, jak i minusów posiadania płaskiego dachu, łatwiej będzie Ci podjąć decyzję, czy warto wybrać to, czy może inne rozwiązanie.

Decydując się na dach płaski, pamiętaj, że ma on swoje ograniczenia. Musisz mieć na uwadze śnieg, który potrafi go przykryć zimą całkiem potężną czapą. Stropodach trzeba regularnie odśnieżać – znacznie częściej niż dach skośny. Ponadto formalności, których należy dopełnić podczas budowy bądź przebudowy dachu na taras użytkowy, mogą być niezwykle uciążliwe. Należy bowiem pamiętać o ekspertyzach, które pozwolą dobrać odpowiedni materiał do budowy. Istotne będzie także ustalenie umiejscowienia schodów na taras – czy będą prowadzić z zewnątrz budynku, czy może z wnętrza. Takie decyzje będą się wiązały z odpowiednią kwalifikacją robót – pamiętaj, że musisz uzyskać pozwolenie na przebudowę budynku mieszkalnego lub zgłosić taki zamiar.

W zestawieniu wad i zalet pozytywne aspekty wyboru dachu płaskiego z całą pewnością przemawiają na korzyść tego rozwiązania. Płaski dach daje więcej możliwości aranżacji elewacji domu niż dach spadzisty, gdyż jest on praktycznie niewidoczny. Dzięki temu nie trzeba się przejmować dopasowaniem farby czy zdobień ścian do koloru czy faktury pokrycia. Możesz także pozwolić sobie na nowoczesne i oryginalne okna lub drzwi, które nie będą kolidowały z formą dachu. W ten sposób zaaranżujesz nowoczesny dom z płaskim dachem.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje