Kiedy wybierasz drzwi zewnętrzne, z pewnością kierujesz się walorami estetycznymi. Znacznie ważniejszy jest jednak współczynnik przenikania ciepła U dla drzwi. Nasi specjaliści wyjaśniają, co kryje się za tym pojęciem i dlaczego jest to ważna właściwość drzwi zewnętrznych.
- Z tekstu dowiesz się:
- ile powinien wynosić współczynnik przenikalności cieplnej drzwi,
- jak wybrać ciepłe drzwi zewnętrzne,
- czym izolować drzwi z różnych materiałów, aby zachować najniższą przenikalność ciepła,
- co przepisy mówią na temat montażu drzwi zewnętrznych.
Obecnie istnieje duży wybór drzwi zewnętrznych. Mogą być one wykonane z drewna lub PCV, jedno- lub dwuskrzydłowe, z przeszkleniami i dekoracyjnymi wzorami. Materiał, z którego zostały wykonane drzwi, oraz ich konstrukcja mają istotny wpływ na to, w jakim stopniu będą one spełniać wszystkie swoje funkcje. Jedną z nich jest zatrzymywanie ciepła wewnątrz budynku, czyli przenikalność cieplna. To właśnie między innymi od tego parametru zależy, jak duże będzie roczne zużycie energii potrzebnej do ogrzewania domu. To z kolei wpływa na koszty utrzymania budynku.
Współczynniki przenikania ciepła – odpowiednie parametry drzwi zewnętrznych
Współczynnik U określa przenikanie ciepła przez przegrody termiczne, takie jak: podłogi, sufity, dach, ściany, okna i drzwi. Im mniejsza jego wartość, tym lepsza izolacyjność cieplna. Według obowiązujących od 2021 r. przepisów dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych wynosi maksymalnie 1,3 W/(m2*K). Istnieją jednak modele o jeszcze lepszej izolacyjności termicznej – o współczynniku przenikania ciepła nie większym niż 1,0 W/(m2*K).
Zgodne z normą przenikania ciepła drzwi zewnętrzne ograniczają straty energii w domu, co wiąże się również z mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło do ogrzania budynku. Pamiętaj, żeby podczas zakupu drzwi zwrócić uwagę na to, czy podana wartość współczynnika przenikania ciepła dotyczy całych drzwi, czy jedynie ich fragmentów. Niektórzy producenci podają współczynnik przenikania ciepła płyciny (mniejszego, wydzielonego pola, często wykonanego z innego materiału niż pozostałe części drzwi), który ma niższą wartość U od skrzydła połączonego z ościeżnicą.
Drzwi zewnętrzne ciepłe – jak wybrać najlepszy model?
Z punktu widzenia budowy drzwi im są one grubsze, tym więcej materiału izolacyjnego się w nich znajduje, a zatem ich współczynnik przenikania ciepła jest niższy (lepszy). Nowoczesne drzwi posiadają konstrukcję wielowarstwową, aby wewnątrz skrzydła – a także ościeżnicy i ramy czy progu – mógł się znaleźć materiał termoizolacyjny. Co ciekawe, dzięki postępowi w technice produkcji obecnie wymagany współczynnik izolacji cieplnej mogą posiadać również modele drzwi z ozdobnymi przeszkleniami. Spełniają one obowiązujące standardy termiczne dzięki zastosowaniu odpowiednich zestawów szybowych utworzonych nawet z trzech tafli szkła. Przestrzenie między nimi są wypełnione gazem, np. argonem.
Drzwi zewnętrzne – współczynnik U zależny od rodzaju ocieplenia
Zastanawiasz się, jak zamontować drzwi, aby jak najlepiej spełniały one funkcje izolacyjne? Bezpośredni wpływ na wartość współczynnika ciepła ma szczelność (ważną rolę odgrywają tu uszczelki), a także izolacyjność termiczna drzwi. W zależności od materiału, z którego zostały one wykonane, dobierany jest rodzaj izolacji.
- Przenikalność cieplna drewna będzie najwyższa, gdy ocieplisz drzwi styropianem albo płytą warstwową z pianką poliuretanową,
- Drzwi wykonane z PCV powinny być izolowane pianką poliuretanową (termoizolacyjne wkładki umieszczane także w profilach),
- Drzwi zewnętrzne ze stali są najczęściej ocieplane pianką poliuretanową lub wełną,
- Drzwi aluminiowe najlepiej ocieplić styropianem albo wełną mineralną (gdy drzwi mają profile ciepłe, umieszcza się w nich wkładki z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym),
- W domach pasywnych drzwi powinny być wypełnione pianką poliuretanową.
Drzwi wejściowe do domu o odpowiednim współczynniku U – przepisy dotyczące ich osadzania
Według przepisów określających warunki techniczne budynku drzwi wejściowe do domu w świetle ościeżnicy powinny mieć co najmniej 0,9 m szerokości i 2 m wysokości. Dodatkowo szerokość skrzydła głównego w przypadku drzwi zewnętrznych dwuskrzydłowych nie może być mniejsza niż 0,9 m. Natomiast wysokość progów drzwi wejściowych nie powinna przekraczać 0,02 m. Nie istnieje za to przepis dotyczący kierunku otwierania drzwi wejściowych. Jedynie budynki gromadzące powyżej 50 osób powinny posiadać drzwi otwierane na zewnątrz ze względu na bezpieczeństwo ewakuacji.
Drzwi zewnętrzne o niższym współczynniku przenikania ciepła mogą się okazać droższe ze względu na trudność wykonania oraz większą ilość wykorzystanych materiałów termoizolacyjnych. Są to jednak drzwi wysokiej jakości, dzięki czemu posłużą nam długie lata. Ich zakup stanowi więc jednorazową inwestycję. Dodatkowym atutem takich drzwi jest także obniżenie strat ciepła, które przekładają się na mniejsze opłaty za ogrzewanie. Przekonaj się, że warto!
Zobacz także: Jak wybrać drzwi antywłamaniowe do domu?