Przywykłeś już do myśli, że swetry i płaszcze można spokojnie schować na dno szafy, ponieważ przed nami pełnia wiosny? Świetnie! Pamiętaj jednak o tym, że nie wszystko warto odkładać na czas kwitnących miesięcy. Przygotowałeś już dom na wiosnę i wyczyściłeś elewację? Doskonale! Jednak aby jesienią i zimą zapewnić sobie bezproblemowe ciepło, już wiosną możesz zwrócić uwagę na to, w jakim stanie jest Twoja instalacja grzewcza.
Jeśli nie chcesz narazić instalacji na awarię, właściwie o nią dbaj – przez cały rok! W jaki sposób?
- Stosuj preparaty ochronne zabezpieczające instalację centralnego ogrzewania przed korozją. Jeśli jednak doszło do zanieczyszczeń, chemia także może pomóc. W przypadku małych zanieczyszczeń warto zainwestować w środki bazujące na fosforanach, ponieważ neutralizują one czynniki korozyjne, a także tłuszcze, kurz i pyły. Odpowiedni środek może przeciwdziałać znacznie poważniejszej awarii, która ma szansę wyniknąć z zanieczyszczeń.
- Dopilnuj, aby woda w układzie centralnego ogrzewania była odpowiedniej jakości. Powinieneś wziąć pod uwagę takie czynniki jak twardość, zawartość gazów, stopień mineralizacji, a także odczyn pH. Woda, która płynie w rurach nie może być twarda, ponieważ powoduje odkładanie się osadów szkodliwych dla systemu grzewczego związków chemicznych, dzięki czemu będzie on mniej efektywny. Ważna jest także jak najmniejsza liczba pęcherzyków powietrza.
- Aby uniknąć zapowietrzenia instalacji, napełnianie wodą powinno być wyjątkowo powolne oraz odbywać się z odpowietrzaniem grzejników, najwyższych punktów systemu oraz rozdzielaczy. Zasada jest taka, że im bardziej rozległa instalacja, tym wolniejsze powinno być jej napełnianie. Co to oznacza w praktyce? Cały proces powinien trwać około godziny, a w przypadku bardziej rozbudowanych i skomplikowanych systemów – jeszcze dłużej.
- Przeprowadź bardzo dokładne czyszczenie. To właśnie wszelkie zanieczyszczenia systemu mogą stanowić główny powód pojawienia się nieprzyjemnego dla mieszkańców zapachu. Stalowe grzejniki powinniśmy wyczyścić nie tylko od zewnątrz, lecz także w środku.
Pamiętaj o tym, że właściwe sprawdzenie oraz przygotowanie instalacji grzewczej do sezonu jest kluczowe i pozwala uniknąć wielu przykrych niespodzianek już później. Żeby cieszyć się spokojem i bezawaryjną pracą, zadbaj o skrupulatną kontrolę i diagnostykę poszczególnych części składających się na cały system.
Jeśli czujesz, że Twoja wiedza w temacie ogrzewania domu nie jest wystarczająca, koniecznie przeczytaj tekst na temat tego, jak ogrzewać dom z głową opublikowany w poradniku pracowni architektonicznej Dobre Domy.