Własna studnia to rozwiązanie, które pozwala pozyskiwać zdrową wodę ze swojego ujęcia nawet w przypadku awarii wodociągów. Dodatkowo jest to świetny sposób na oszczędne podlewanie ogródka, a więc obniżenie rachunków! Sprawdź zalety studni przydomowych, poznaj różne ich rodzaje i dowiedz się, jakich formalności należy dopełnić przed rozpoczęciem budowy.
- Z tekstu dowiesz się:
- jakie są rodzaje studni przydomowych,
- dlaczego warto zadbać o własne ujęcie wody,
- jak wyglądają kwestie prawne przy budowie studni.
Przydomowa studnia to doskonały sposób na oszczędność na rachunkach i częściowe uniezależnienie się od sieci wodociągowej. Przed wykopaniem studni należy wykonać badania wody, szczegółowo określić miejsce występowania źródła i dopełnić formalności związanych z budową.
Pamiętaj, że budowa studni nie musi być skomplikowana – wszystko zależy od rodzaju konstrukcji. Na wybór odpowiedniego typu studni mają wpływ przede wszystkim głębokość warstwy wodonośnej, jej wydajność oraz jakość wody.
Rodzaje studni – na jakie rozwiązanie możesz się zdecydować?
Istnieją cztery rodzaje studni przydomowych:
- Studnia abisyńska (studnia wkręcana) – wykonywana poprzez wkręcenie w grunt rury zakończonej stożkowatym ostrzem. Studnia umożliwia pobór wody z głębokości 5-7 m. Ze względu na małą wydajność oraz pobór wody gruntowej, która często zawiera zanieczyszczenia, nie jest dobrym źródłem wody dla domu jednorodzinnego, jednak sprawdzi się np. do podlewania ogrodu. Do wydobywania wody ze studni abisyńskiej zwykle potrzebna jest pompa.
- Studnia kręgowa (studnia kopana) – zbudowana z betonowych kręgów, które zabezpieczają studnię przed osypywaniem się. Wykop zwykle wykonywany jest ręcznie lub minikoparką, w związku z czym nie jest zbyt głęboka. Pobiera wodę z najpłytszej warstwy wodonośnej, dlatego ten rodzaj studni najczęściej służy wyłącznie do celów gospodarczych.
- Studnia głębinowa (wiercona) – powstaje w wyniku wiercenia i wydobywania materiału skalnego za pomocą świdra. Jej głębokość wynosi powyżej 15 m, dzięki czemu sięga do głębszych warstw wodonośnych. Woda ze studni głębinowej jest mniej narażona na zanieczyszczenia niż w przypadku innych studni, dlatego może być wykorzystywana w gospodarstwie domowym i po odpowiedniej filtracji nadaje się do spożycia.
- Studnia artezyjska – najrzadszy rodzaj studni, czerpiący wodę z wód artezyjskich, czyli głębokich warstw wodonośnych.
Najlepsze miejsce pod względem dostępności wody powinien wskazać hydrolog na podstawie przeprowadzonego wcześniej rozpoznania na terenie działki.
Dowiedz się także, jak wygląda automatyczne nawadnianie ogrodu.
Własne ujęcie wody – jakie są korzyści jego posiadania?
To, jaki rodzaj studni wierconej wybierzesz, zależy od tego, jakie są potrzeby Twojej rodziny i gospodarstwa domowego, a także od tego, do czego planujesz wykorzystywać pozyskiwaną wodę.
Bez względu na rodzaj posiadanie własnego ujęcia wody niesie za sobą wiele korzyści:
- częściowa niezależność od sieci wodociągowej – w takiej sytuacji posiadasz pewność stałego zaopatrzenia w wodę, gwarancję stałych kosztów eksploatacji studni oraz dostęp do wody wysokiej jakości (jeśli podlega filtracji);
- niskie koszty – pobieranie wody ze studni wiąże się z mniejszymi kosztami niż w przypadku korzystania z wody ze wspólnych wodociągów; wodą ze studni można tanio podlewać nawet bardzo duży ogród;
- nieograniczony dostęp do wody niechlorowanej – zdrowszej i lepszej do uprawy roślin, warzyw i owoców;
- stałe ciśnienie wody – woda ze studni jest pobierana tak samo intensywnie, podczas gdy ciśnienie wody z sieci może spadać w czasie zwiększonego zapotrzebowania (np. po południu lub wieczorem).
Poznaj także sposoby na odprowadzanie deszczówki.
Budowa studni – formalności
Wiesz już, jakie są rodzaje studni i dlaczego warto pomyśleć o własnym ujęciu wody na działce. Ale zanim podejmiesz ostateczną decyzję, warto jeszcze sprawdzić, czy budowa studni jest skomplikowana pod względem prawnym.
Dobra wiadomość jest taka, że do budowy studni przydomowej aktualne przepisy nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę ani nawet zgłoszenia budowy. Brak takiego wymogu nie oznacza, że studnię możesz wybudować gdziekolwiek. Wszystkie wytyczne dotyczą jednak studni, z której będziesz pobierać wodę do celów spożywczych. W przypadku studni do podlewania ogrodu nie trzeba się do nich stosować.
Podczas budowy studni z wodą do celów spożywczych należy pamiętać o zasadzie, którą określa par. 31 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Jaka to zasada?
Odległość osi studni powinna wynosić przynajmniej:
- 5 metrów od granicy działki,
- 7,5 metra od przydrożnego rowu,
- 15 metrów od budynków inwentarskich i zbiorników do gromadzenia nieczystości,
- 30 metrów od najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji,
- 70 metrów od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych.
Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Ustęp 2 par. 31 tego samego rozporządzenia mówi bowiem, że studnia może być usytuowana w odległości mniejszej niż 5 m od granicy działki pod warunkiem, że zostaną zachowane pozostałe parametry wymienione powyżej.
Mimo że budowa studni nie wymaga żadnych pozwoleń budowlanych, czasem potrzebne może się okazać uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego lub przygotowanie projektu robót geologicznych. Może się tak zdarzyć przy budowie studni głębinowej. Pozwolenie wodnoprawne będzie Ci potrzebne, jeśli głębokość studni planowanej przez Ciebie będzie miała więcej niż 30 m, a pobór wody ze studni okaże się większy niż 5 m3 na dobę. Trzeba będzie zadbać także o sporządzenie projektu robót geologicznych. Taki dokument zatwierdza wójt, burmistrz lub prezydent miasta i jest ważny maksymalnie przez 5 lat.
Zanim uzyskasz potrzebne pozwolenia i przystąpisz do budowy studni głębinowej, sprawdź też miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Może się bowiem okazać, że plan zabrania lokalizowania studni tego typu na określonym obszarze Twojej działki. Jeśli w dokumencie znajdziesz taki zapis, niestety, nie będziesz mógł wybudować studni głębinowej.
Na własną studnię warto się zdecydować nie tylko wówczas, gdy w pobliżu nie ma sieci wodociągowej. Studnia może zasilić cały dom w tanią wodę i znacznie obniżyć koszty eksploatacji budynku. Wód gruntowych możesz użyć także do podlewania rozległej działki, dzięki czemu nie poświęcisz na to dużych ilości wysokiej jakości wody płynącej w kranach. Ponadto wykopanie studni to jednorazowa inwestycja, z której możesz korzystać przez długie lata.