Czy dom powinno się wybudować samodzielnie, czy raczej korzystając z pomocy firmy podwykonawczej? Takie pytanie zadaje sobie niemal każdy inwestor przed przystąpieniem do realizacji projektu. Specjaliści potwierdzają, że może to być pewien dylemat, ponieważ każde z rozwiązań ma swoje zalety. Jakie? Przeczytaj poniżej.
Co daje samodzielność w budowie domu?
Samodzielna budowa domu na pewno daje inwestorowi poczucie niezależności i wrażenie, że wszystko jest pod kontrolą. Taka decyzja zależy w dużym stopniu od ilości czasu, jaką dysponujemy. Na pewno w przypadku budowania bez pomocy podwykonawców trzeba poświęcić go na cały proces znacznie więcej. Nie bez znaczenia są również kwestie finansowe, które w ostateczności często pozostają głównym motywatorem działań. Wynajęcie firmy podwykonawczej jest oczywiście droższe niż działanie na własną rękę.
Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego? Sprawdź!
Co wiąże się z samodzielnym budowaniem domu?
- Możesz budować „swoim tempem”, uzależnionym od możliwości finansowych czy innych zobowiązań. Jednak nie zwalnia Cię to (a wręcz przeciwnie) od ciągłego trzymania ręki na pulsie. Wybór aż takiej niezależności wiąże się z pełnieniem różnych funkcji, które zazwyczaj leżą w zakresie obowiązków kilku różnych podwykonawców, co może okazać się uciążliwe.
- Warto podkreślić rzeczywisty wpływ na wybór materiałów i metod, które posłużą do wybudowania domu. Daje to inwestorowi duże poczucie kontroli nad przebiegiem budowy.
- Możliwość skorzystania z pomocy rodziny czy znajomych. To szczególny atut w przypadku, kiedy ktoś bliski ma już za sobą żmudny etap budowy i chęć, aby trochę pomóc. Osoby, które organizują sobie pracę w taki właśnie sposób, potrafią zaoszczędzić naprawdę spore pieniądze.
A może jednak budowa z ekipą podwykonawczą?
Zaufana firma to doskonały wybór dla wszystkich tych, którzy chcą zapomnieć o większości czasochłonnych decyzji oraz… posiadają nieco większy budżet. Współpraca z fachowcami oferującymi usługi budowlane kosztuje i inwestorzy muszą się z tym liczyć, planując wydatki związane z realizacją projektu.
Jakie są zalety związane z zatrudnieniem ekipy podwykonawczej??
- Zdecydowana oszczędność czasu. To opcja dla osób, które od początku wiedzą, że chcą zostawić proces w doświadczonych rękach i nie musieć podporządkować (przynajmniej teoretycznie) całego swojego życia temu tematowi.
- Wybierając dobrą ekipę, nie musisz martwić się brakami w swojej wiedzy. Jeśli nie czujesz się ekspertem, a koordynowanie prac zdecydowanie nie jest Twoją mocną stroną, warto oszczędzić sobie zdenerwowania i zatroszczyć się o odpowiednich ludzi.
- Niewątpliwym atutem jest również to, że inwestor współpracujący z firmą budowlaną, już od początku prac wie, ile wyniesie go postawienie domu.
- Argumentem wysuwanym najczęściej przez zwolenników budowy z ekipą jest wyższa jakość prowadzonych prac. Firma zdaje sobie sprawę, że w przypadku popełnienia błędu sama będzie musiała pokryć koszty z tym związane, co wpływa na zwiększoną staranność. Jednak, żeby być tego pewnym, warto zatroszczyć się o naprawdę sprawdzoną, poleconą ekipę, z którą wszystkie warunki współpracy określimy wcześniej w umowie. Przekonaj się, jak znaleźć dobrą ekipę budowlaną.
Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, polecamy zajrzeć do poradnika i przeczytać, jakich 11 pytań musisz zadać sobie przed budową domu. Pytanie o metodę jest jednym z nich!