Atrakcyjna krajobrazowo lokalizacja i jeszcze bardziej kusząca cena działek sprawiają, że inwestorzy nierzadko decydują się na budowę domu na terenach podmokłych. Takie ziemie wymagają jednak odpowiedniego projektu domu, a także wykonania systemów odwodnień. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, jeśli interesuje Cię budowa domu na podmokłej działce.
Z tekstu dowiesz się:
- jak rozpoznać podmokłą glebę,
- jak budować dom na podmokłej działce,
- jak osuszyć działkę budowlaną.
Bliskie sąsiedztwo jeziora lub rzeki może sprawiać, że działka prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Zwłaszcza jeśli znajduje się na terenach pozamiejskich i jest otoczona pięknymi okolicami. Warto jednak jeszcze przed zakupem działki sprawdzić, czy nie jest to teren podmokły.
Podmokła gleba – jak rozpoznać podmokły teren?
Wskazówki dotyczące stopnia nawodnienia gleby możesz uzyskać w trakcie wizyty na działce. Zwróć uwagę na kilka kwestii, które wskazują, że ziemia jest w tym miejscu podmokła:
- Na działce lub w jej bliskim sąsiedztwie występują wierzby lub olchy, liczne trawy, sitowia lub szczaw polski. Są to rośliny, które rosną tylko na nawodnionych glebach.
- Jeśli to możliwe, oglądaj działkę wiosną. W tym okresie występuje najwyższy poziom wód gruntowych.
- Zobacz, czy po intensywnym deszczu na działce tworzy się duża kałuża wody.
Najdokładniejszym sposobem, który pozwoli Ci jasno stwierdzić, czy masz do czynienia z podmokłą działką budowlaną, jest badanie geotechniczne gruntu. Geotechnik zbada poziom nawodnienia. Na podstawie wyników jego rozpoznań można przystąpić do realizacji budowy domu. Warto podkreślić, że zgodnie z prawem możesz zlecić badanie geotechniczne, jeszcze zanim kupisz działkę – potrzebna będzie jedynie zgoda właściciela gruntu.
Jak przeprowadza się takie badanie? Geotechnik:
- wykonuje odwierty (najczęściej na głębokość 3-5 m),
- pobiera glebę do ewentualnych badań laboratoryjnych,
- określa warstwy ziemi, rodzaj gruntu oraz poziom wód gruntowych.
Efektem pracy geotechnika jest przygotowanie dokumentacji geotechnicznej – mapy działki z zaznaczonymi miejscami, przekrojami geotechnicznymi, informacjami o poziomie wód oraz parametrami technicznymi gruntu.
Budowa na podmokłym terenie – o czym warto pamiętać?
Inwestycja w dom na terenie podmokłym jest zgodna z prawem i możliwa do zrealizowania. W planach budowlanych należy jednak uwzględnić to, że wysoki poziom wód będzie miał wpływ na niektóre decyzje konstrukcyjne. Jakie? Sprawdź:
- Piwnica na podmokłym terenie
Nie zaleca się budowania domów z piwnicą na terenach, które mają wysoki poziom wód gruntowych. Istnieje bowiem ryzyko zalania dolnej kondygnacji w czasie stawiania ścian piwnicy. Obecnie wszystkie projekty domów, które są dostępne w pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz, mają pomieszczenie gospodarcze. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się zamiast piwnicy. Część projektów posiada także dodatkową spiżarnię w pobliżu kuchni.
- Fundament na podmokłym terenie
Fundamenty na podmokłym gruncie powinny być wykonane z płyty fundamentowej zamiast z tradycyjnych ław. Płyty rozkładają bowiem obciążenia z budynku równomiernie po całym gruncie, a nie liniowo. W ten sposób istnieje mniejsze ryzyko osunięcia się terenu już w trakcie użytkowania budynku. Warto także zwrócić uwagę, że fundament powinien być wykonany na specjalnej podsypce (np. żwirowo-piaskowej). Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko zalania budowy. Ważna jest też odpowiednia izolacja fundamentów, która nie dopuści do ich zawilgocenia.
Podmokły grunt – jak osuszyć działkę budowlaną?
Jeśli poziom wód gruntowych okaże się zbyt wysoki, będziesz musiał wykonać drenaż działki. Do wyboru masz dwa rozwiązania – drenaż opaskowy lub system odwodnień liniowych.
- Jak osuszyć podmokłą działkę? Wykonaj drenaż opaskowy
Drenaż jest potrzebny, jeśli gliniaste i mało przepuszczalne podłoże znajduje się w pobliżu fundamentów. Drenaż składa się z rur drenarskich z PCW, studzienki rewizyjnej, płyty drenarskiej o ryflowanej powierzchni oraz geowłókniny. System może odprowadzać wodę do kanalizacji, studzienek chłonnych lub rozprowadzać wodę po działce.
- Jak przeprowadzić odwadnianie terenów podmokłych? Wykonaj system odwodnień liniowych
Jeśli nadmiar wody występuje jedynie na samej powierzchni gruntu, możesz pozbyć się jej za pomocą systemu odwodnień liniowych. W jego skład wchodzą korytka, które wkłada się do ziemi i przykrywa rusztem w taki sposób, by pozostawał 5 mm poniżej poziomu powierzchni.
Warto pamiętać, że przy projektowaniu systemu należy zachować spadek terenu o nachyleniu ok. 3‰ na 1 m. System powinien być także zakończony studzienką magazynową. To do niej będzie spływała cała woda.
Wiesz już, jak radzić sobie z podmokłym terenem. Teraz poznaj wszystkie sposoby na odprowadzenie deszczówki. Dzięki dobrze zaprojektowanemu systemowi odwadniającemu oraz odprowadzania deszczówki możesz być pewien, że Twój dom będzie zabezpieczony przed zalaniem.