Budowa domu na działce leśnej – praktyczne wskazówki

Budowa domu na działce leśnej – praktyczne wskazówki


Największą zaletą działki leśnej jest jej urokliwe położenie. Kto nie chciałby mieszkać w domu otoczonym przez drzewa, które zapewniają piękny widok i kontakt z naturą? Musisz jednak pamiętać, że budowa domu w lesie wiąże się z pewnymi trudnościami i dodatkowymi kosztami. Sprawdź, jakie warunki zabudowy działki leśnej trzeba wziąć pod uwagę.

Z tekstu dowiesz się:

To, czy na danej działce będzie można postawić dom, zależy od miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni. Jeśli przewiduje on taką możliwość – wystarczy spełnić zapisane w nim warunki i wystąpić do regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych o wyłączenie gruntu z produkcji leśnej. Wiąże się to z wniesieniem opłat, m.in. odszkodowania za przedwczesną wycinkę drzew. Następnie można wystąpić o pozwolenie na budowę domu. Jeśli jednak budowa domu nie jest przewidziana lub plan zagospodarowania przestrzeni nie istnieje – sprawa się komplikuje.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a przekształcenie działki leśnej w budowlaną

W ustawie o gruntach leśnych zapisano, że obszary te nie mogą być przeznaczone do innych celów niż zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli jednak w planie nie uwzględniono budowy domu na danej działce leśnej, możesz się też starać o wydanie decyzji o przekształceniu lasu na działkę budowlaną. Zgodę na zmianę wydaje minister środowiska lub marszałek województwa w porozumieniu z izbą rolniczą. Niestety szansa na pozytywną decyzję jest niewielka, a dodatkowo wiąże się z wysokimi kosztami.

Dlatego przed zakupem działki w lesie bezwzględnie sprawdź plan zagospodarowania przestrzeni, by uniknąć późniejszych problemów. Plan jest dostępny w dzienniku urzędowym województwa oraz w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej odpowiednim dla danego terenu.

Co zrobić, gdy plan zagospodarowania nie obejmuje danej działki leśnej? Prawo budowlane jest surowe

Jeśli wybrana działka nie widnieje w żadnym planie zagospodarowania przestrzeni, należy sprawdzić jej oznaczenie na mapach geodezyjnych. Sytuacja jest relatywnie łatwa, gdy działka została opisana jako nieużytek, grunt orny, łąka, pastwisko, teren zalesiony, zakrzewiony lub sad. Wówczas musi spełnić jeszcze tylko dwa warunki:

Jeśli jednak działka na mapach jest oznaczona jako teren leśny, teoretycznie nie możesz niczego na niej wybudować. Ewentualnie zgody na to może udzielić gmina, która wydaje decyzję o warunkach zabudowy lub odmawia jej przyznania.

Jeśli decyzja urzędu będzie odmowna, jedynym sposobem na zmianę tego stanu rzeczy jest przygotowanie na własną rękę (i własny koszt) miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni. Plan ten zostanie następnie zaopiniowany na kilku szczeblach. Istnieje niestety duże ryzyko, że na którymś etapie pojawią się zastrzeżenia i Twój plan budowy domu legnie w gruzach.

Pamiętaj, że najgorsze, co możesz zrobić w takiej sytuacji, to samowolka budowlana. Takie działanie wiąże się z surowymi karami.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę, jeśli chcesz wybudować dom poza miastem?

Wycinka drzew na działce leśnej – jakie są zasady?

Pamiętaj, że zabudowa leśna stwarza konieczność wycięcia drzew, często nawet w odległości kilkudziesięciu metrów od miejsca, w którym stanie budynek. To konieczne, ponieważ istnieje ryzyko, że pozostawienie pojedynczych sztuk będzie stanowić zagrożenie przy silnym wietrze – zwłaszcza, jeśli drzewa są wyższe niż kilkanaście metrów.

Podstawą do ścięcia drzewa i pozyskania drewna w lasach, które nie stanowią własności Skarbu Państwa, są uproszczone plany urządzenia lasu lub decyzja starosty. W przypadku lasów nieobjętych uproszczonym planem urządzenia lasu musisz przed rozpoczęciem prac złożyć wniosek o wydanie decyzji. Dopiero po jej uzyskaniu i uprawomocnieniu możesz przystąpić do wycinki drzew.

Jeśli jednak działka nie jest lasem, ale terenem zalesionym, łąką itp., nie możesz bez zezwolenia wyciąć żadnego drzewa, jeśli obwód jego pnia (mierzony na wysokości 5 cm od ziemi) przekracza:

Chcesz zbudować ogrodzenie działki leśnej, którą przygotowałeś do budowy, wycinając drzewa? Pamiętaj, że zamontowanie płotu jest możliwe jedynie na gruncie wyłączonym spod produkcji leśnej. Zakres ogrodzenia powinieneś więc uzgodnić z nadleśnictwem lub osobą wyznaczoną do sprawowania opieki nad lasami niepaństwowymi.

Budowa na działce leśnej to spore wyzwanie, które jednak w niektórych przypadkach kończy się sukcesem właściciela terenu. Skorzystaj z naszych porad, aby cieszyć się własnym domem wśród zieleni!

Zobacz też, jak wygląda kwestia budowy domu na działce rolnej.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje